Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego

historia
Ciekawe Miejsca
2018-08-31
2018-08-31
Kazimierz Wielki korona królów Jadwiga Łokietkówna Anna Giedyminówna Adelajda heska Krystyna Rokiczana Jadwiga żagańska Klara Zach Cudka z Rzochowa Esterka

Dla interesujących się historią, fragmencik o Szczecinku zachęcił do sięgnięcia po tą pozycję.

2045

Jak każdy wie Kazimierz Wielki lubił seks, ale w przeciwieństwie do wielu władców nie przeszkodziło mu to być dobrym królem.
W książce Marka Telera możemy przeczytać nie tylko o żonach i kochankach króla Kazimierza, ale także o jego córkach, wnuczkach, siostrach, a także o kobietach, z których zdaniem się liczył (matce Jadwidze i siostrze Elżbiecie).
Autor nie pogłębił zbytnio tematu i raczej to historia w wersji pop, ale dobrze mi się czytało, więc polecam.

Autor nie pogłębił...

Niewiele jest rzeczy równie dobrych niż sytuacja, gdy podczas emisji serialu historycznego pojawia się książka, dzięki której widzowie mogą sobie porównać, w jakim stopniu ekranowa opowieść jest zgodna z faktami, a gdzie twórcy dali się ponieść (umiarkowanej) fantazji. "Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego" to jednak nie tylko merytoryczne uzupełnienie dla znanej i lubianej "Korony królów", ale również solidne opracowanie dla wszystkich zainteresowanych tematem, a niekoniecznie śledzących popularnego odcinkowca. Kolejne rozdziały poświęcone są - zgodnie z tytułem - kobietom z otoczenia ostatniego z Piastów. Są nimi jego matka, siostry (sztuk 3),żony (również sztuk 3),córki (sztuk w sumie 5) oraz kochanki, te faktyczne i te domniemane (trudno policzyć). Autor przejrzyście segreguje informacje, oddziela potwierdzone od wątpliwych, opierając się na różnych dostępnych współcześnie źródłach. Nie boi się w oparciu o nie stawiać wyważonych hipotez tam, gdzie w historii pojawiają się białe plamy. Nie ma również oporów przed krytycznym podejściem do niektórych z tekstów źródłowych, zwłaszcza kronik, podkreślając różnorako ukierunkowany subiektywizm ich autorów.

Jedyną istotniejszą wadą są nieduże błędy edycyjne i nieliczne literówki, które na szczęście przez swoją niedużą ilość nie przeszkadzają wcale w lekturze.

Choć to kawałek naszej historii, mimo zasług Kazimierza jako polskiego władcy przed emisją "Korony królów" - paradoksalnie - powszechna wiedza na temat jego panowania była stosunkowo nieduża, ograniczona do suchych szkolnych informacji. "Kobiety..." całkiem dobrze uzupełniają luki oraz tłumaczą serialowe przekształcenia związane z życiem osobistym króla i istotnymi postaciami z jego najbliższego otoczenia.

Zgrabnie napisana książka o najważniejszych kobietach ostatniego z Piastów. Autor, pomimo dosyć obyczajowego tematu, zachował pełny obiektywizm i uniknął tanich sensacji. W trakcie lektury dowiemy się nie tylko o zonach Kazimierza, ale również matce, siostrze i jego córkach. Praca Telera to ciekawe uzupełnienie dla serialu Korona Królów. Lektura jest napisana ładna polszczyzną, a całość czyta się bardzo szybko. Na plus zaliczam również wydanie. Ma dużo zdjęć w tekście oraz osobną kolorową wkładkę.

• Biografie kobiet
  • "Przeczytam 52 książki w ciągu roku" - 2019