Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek

Widząc objętość tej pozycji oraz jej okładkę, spodziewałam się że będzie ona o wszystkim i o niczym. Dlatego treść nie była dla mnie zaskoczeniem. Oczywiście wolałabym, aby autor skupił się na wybranym romansie i tylko go opisał. Tym bardziej, że autor wymienia wielu historyków, źródeł. To oznacza, iż posiadał on materiały ku temu by którąś z historii móc rozwinąć. Jako plus mogę dodać właśnie wymienianie ów źródeł, gdyż mam nadzieję, że w przyszłości posłużą one jakiemuś historykowi do rozwinięcia któregokolwiek z tematów.

Pozycja dość ciekawa. Szkoda tylko, że autor nie zagłębił się w poruszane tematy a jedynie pobieżnie je zarysował, dając pole do popisu innym historykom. W takiej formie ta książka nie ma wielkiej wartości. Autor jedynie polemizuje z niektórymi historykami obalając ich teorie, ale nie przedstawiając własnych.

"Kochanki królów od wieków pobudzają wyobraźnię – lecz zarazem z tej przyczyny często trudno jest odróżnić potwierdzone źródłowo fakty od plotek czy czystej fikcji literackiej" napisał autor we wstępie. W "Nieprawych łożach królów Polski" podejmuje on próbę oddzielenia prawdy od, jak się okazuje, czasami głęboko zakorzenionej fikcji. Największym zaskoczeniem był dla mnie rozdział o Dianie di Cordonie, znanej jako kochanka Zygmunta Augusta. Szkoda tylko, że autor nie poświęcił więcej czasu opisywanym postaciom, myślę że mogłaby powstać niezła książka.

Książka pełna jest suchych faktów, a jej język jest dosyć ciężki. Bardziej do pisania jakiejś pracy bazując na niej niż jako książka tak do poczytania dla rozrywki.

Taki "Pudelek" z XVI-XVIII wieku. Nic specjalnego, ale przeczytać można. Czy ktoś coś z tego "wyciągnie"?. Wątpię, ale przyjemnie i szybko się czyta.