Amanci II Rzeczypospolitej

Bellona
2022-11-23
2022-11-23

1958

Cieszę się że autor przypomniał nam postacie, najbardziej uwielbianych aktorów, wręcz celebrytów okresu międzywojennego. Historia życia niejednego z nich, mogłaby posłużyć do nakręcenia niezłego filmu.

Książka Marka Tellera "Amanci II Rzeczypospolitej" przedstawia sylwetki dwunastu przedwojennych artystów kina. Poznamy biografie trzech amantów dojrzałych, pięciu klasycznych i czterech nowoczesnych.

Były to fascynujące postacie. O każdym z nich dałoby się nakręcić dobry film. Aktorzy niespokojnych czasów, inwigilowani przez służby, zmuszeni brać udział w walkach i szukać możliwości zarobku w czasie okupacji. Wyzwaniem było dla nich przejście od kina niemego do dźwiękowego. Oto oni:

"Wenecjanin" Kazimierz Junosza-Stępowski zginął przez żonę narkomankę.

Franciszek Brodniewicz uciekł z pruskiej armii i dołączył do teatru objazdowego.

Andrzej Karewicz, "pół Węgier i trochę Hiszpan", został aktorem po ukończeniu służby wojskowej. Jego karierę zakończył skandal obyczajowy. Żona poszła w jego ślady.

Grzeczny i dobrze wychowany Aleksander Żabczyński nie radził sobie z nauką. Całkiem nieźle szło mu w wojsku i w sporcie, lecz jego prawdziwą miłością było aktorstwo. Był znanym żartownisiem.

Zapalony motocyklista, Jerzy Marr, czuł się w wodzie jak ryba. Miał "nieprzyzwoite" szczęście do kobiet, był zasypywany listami od fanek.

Mieczysław Cybylski, człowiek wielu zawodów, z wykształcenia mechanik, aktorstwo traktował jako zajęcie dodatkowe. Pierwszą miłość przeżył w Kobuleti. Niezwykle fotogeniczny. Lubił powieści Jacka Londona, psy i kolor zielony. Kolekcjonował kaktusy.

Pełna recenzja na blogu: https://m-czas.blogspot.com/2023/05/marek-teller-amanci-ii-rzeczypospolitej.html

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądało życie dawnych gwiazd kina — mężczyzn, w których kochały się setki kobiet? 🤔 Jeśli tak, to polecam Wam książkę Marka Telera "Amanci II Rzeczypospolitej"!

Przyznaję, że nie jestem znawczynią dawnego polskiego kina, ale z prawdziwą fascynacją śledziłam przedstawione w książce losy dawnych amantów. Każdy z nich był inny, cenił sobie odmienne wartości, jednak łączyło ich jedno — ogromna miłość do teatru i kina. 📽️

Świat spektakli, filmów, wywiadów, romansów i autografów nie trwał jednak wiecznie. Wojna wywróciła losy każdego — również aktorów z czasów dwudziestolecia międzywojennego. Jednych zmusiła do emigracji, inni zginęli, walcząc o wolną ojczyznę, część zaś usunęła się w cień i z czasem zaginął po nich słuch.

Wielkie brawa należą się autorowi za solidny research — bibliografia jest imponująca. Fragmenty wywiadów, recenzje prasowe, wspomnienia bliskich — źródła informacji o amantach są różnorodne i wzajemnie się uzupełniają. Książka "Amanci II Rzeczypospolitej" jest bogatą pod kątem merytoryzcznym, interesującą lekturą .

Dzięki niej książce dowiedziałam się, jak wyglądali i żyli mężczyźni, w których kochały się nasze babcie w czasach swojej młodości 🎥

📖 Cieszę się, że poznałam dawnych amantów i zobaczyłam, jak fascynujące (a po wybuchu wojny zatrważające) były losy przedwojennych gwiazd.

Pamiętam, że jako dziecko często oglądałam w niedzielę wraz z tatą program „W starym kinie”, w którym pojawiały się między innymi filmy kina niemego i już dźwiękowe z okresu międzywojennego. Pojawiały się w nim między innymi filmy kina niemego i dźwiękowe z okresu międzywojennego. Miały niepowtarzalny klimat! Wówczas nie przywiązywałam wagi do nazwisk aktorów, ale teraz z przyjemnością poznałam nie tylko je, ale również ich barwne życiorysy dzięki najnowszej książce Marka Telera „Amanci II Rzeczypospolitej”.

Jest to książka typowo biograficzna ukazująca postaci dwunastu wybranych przez autora amantów, na których widok szybciej biły serca kobiet w dwudziestoleciu międzywojennym. Fakty z życia każdego z nich przeplatają urywki listów pisanych do bliskich i przyjaciół, fragmenty dokumentów, do których udało się autorowi dotrzeć. Buduje ich obraz przywołując ich własne wypowiedzi w udzielonych wywiadach, wspomnienia osób, z którymi się stykali, ale również opinie recenzentów oceniających ich dokonania. Wspomina o przebiegu kariery, okraszając ją anegdotami i nierzadko skandalami obyczajowymi, których byli uczestnikami. Zdjęcia tych przystojnych mężczyzn, najczęściej z piękną kobietą u boku bardzo wzbogacają odbiór całości.

Momentem granicznym dla każdego z nich jest wybuch II wojny światowej, skreślającej ich ambitne plany i marzenia. Niektórzy nie mogą żyć bez grania decydując się na występowanie w teatrach jawnych pod cenzurą okupanta lub kawiarenkach artystycznych w kraju i za granicą. Inni włączają się aktywnie w walkę z nazistami jawnie lub w konspiracji często płacąc najwyższą cenę.

Jak potoczyłoby się ich życie i kariera, gdyby nie wojna? Po przeczytaniu ich losów jest mi po prostu po ludzku szkoda, że wielu z nich oddało życie w tak młodym wieku. Nie mogłam się oprzeć i już obejrzałam na YT „Papa się żeni” z Franciszkiem Brodniewiczem i chętnie poszukam też innych filmów z udziałem choćby Kazimierza Junoszy-Stępowskiego.

Jesteście ciekawi, który z aktorów najpierw zrobił karierę wojskową, a który porzucił seminarium? Za czyją karierą stały kobiety, a którego z nich uśmierciła plotka? Który był tak grzeczny, że nim otworzył pudełko sardynek pukał najpierw trzy razy? Koniecznie przeczytajcie tę książkę!

Franciszek Brodniewicz, Aleksander Żabczyński, Adam Brodzisz, Zbigniew Rakowiecki, Witold Zacharewicz… książka ukazuje postacie największych amantów międzywojennego dwudziestolecia do których wzdychały wielbicielki. Lecz piękny świat, w którym brylowali, został zniszczony przez wojnę. Później różnie potoczyły się losy tych, którzy ją przeżyli… a najciekawsze scenariusze napisało samo życie.
Na podstawie dokumentów, wywiadów prasowych i wspomnień Marek Teler przypomina życiorysy czternastu przedwojennych elegantów, którzy zawojowali świat filmu. Opisuje zarówno tych występujących na ekranie przez wiele lat, jak i tych, którym wybuch II wojny światowej nie pozwolił w pełni rozwinąć skrzydeł.

Byli znani i uwielbiani przez rzesze wielbicielek. Wielu ludzi uważało, że ich życie to bajka. Jednak świat, w którym żyli skończył się wraz z wybuchem wojny. Wielu z nich zagrało wtedy najważniejszą rolę swojego życia. Wśród bohaterów, których sylwetki mogliśmy tym razem poznać znaleźli się m.in. Kazimierz Junosza-Stępowski, Franciszek Brodniewicz, Andrzej Karewicz, Aleksander Żabczyński, Jerzy Marr, Mieczysław Cybulski, Adam Brodzisz, Zbigniew Staniewicz, Leszek Pośpiełowski, Włodzimierz Łoziński, Zbigniew Rakowiecki i Witold Zacharewicz.
W czasach międzywojennych byli znani i uwielbiani. Ich błyskotliwe kariery przerwał wybuch drugiej wojny światowej. Potem nastały czasy komunizmu i nie było powrotu do tego, co było wcześniej… Do czasów obecnych w świadomości zbiorowej przetrwała pamięć o niewielu przedwojennych celebrytach. Na szczęście na rynku wydawniczym mamy coraz więcej książek, które przywołują biografie osób będących na pierwszych stronach gazet w przeddzień drugiej wojny światowej. Do książek należących do tej kategorii należy m.in. książka Amanci II Rzeczypospolitej. Różne były losy przedstawionych bohaterów. Jednak wszyscy zasługują by przywrócić pamięć o nich. Wszak odcisnęli swe piętno na polskiej kinematografii. Ich życiorysy to gotowy materiał na scenariusz filmowy.
Autor książki Amanci II Rzeczypospolitej nie ma lekkiego stylu pisarskiego, przez co treść wydaje się nieco toporna. Jednak dzięki niej możemy się sporo dowiedzieć o danych przedwojennych aktorach, filmach, w których grali i środowisku aktorskim. Nie żałuję, że po nią sięgnęłam. Pozwoliła mi poszerzyć swoją wiedzę o II PR a w szczególności z zakresu dzieciny, która była przeze mnie nieco zaniedbana a mianowicie kinematografii.

• Audiobooki
  • Biblioteka-Pusz