rozwińzwiń

Biel nocy

Okładka książki Biel nocy Ann Cleeves
Okładka książki Biel nocy
Ann Cleeves Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Kwartet szetlandzki (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Kwartet szetlandzki (tom 2)
White Nights
literatura brytyjska

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Tom drugi szetlandzkiej serii Cleeves jest lepiej przetłumaczony niż pierwszy. Na tym różnice się kończą. Nudnawe ,,babciowate,, opowieści bez ikry. Płaskie postacie, sztuczne emocje, sztampa. Czyta się lekko, ale to rozrywka na bardzo średnim poziomie. Główni bohaterowie bardzo irytujący.

Dobrze napisana druga z cyklu powieść aktorki, niewielka społeczność, niezwykły klimat Szetlandów, i morderstwo na klifie. Do tego całkiem dobrze stworzone postacie kryminału. Czyta się dobrze i szybko. Polecam

Czasem jak chcę się udać w klimatyczne wyspy szetlandzkie to biorę w dłoń książkę tej autorki.
Nie wiem czy Wy macie podobnie, ale ja uwielbiam przenosić się w rożnego rodzaju miejsca, gdzie żyją bohaterowie książek. Szczególnie odludnych wysp. Książka poprawna, na pewno dokończę cała serie.

Druga część cyklu Ann Cleeves klimatem i formą jest bardzo podobna do pierwszej, co dla mnie jest plusem.
To nie jest pozycja dla amatorów dynamicznej akcji i mocnych wrażeń. To w zasadzie powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym z kapitalnie pokazaną specyfiką i klimatem Szetlandów. Do skojarzeń, które nasunęły mi się w trakcie czytania pierwszej części teraz dodałbym jeszcze serię Camilli Lackberg.
Akcja toczy się w maleńkiej osadzie, gdzie wszyscy się znają i prawie każdy skrywa jakieś mroczne tajemnice z przeszłości. Dopiero ich ujawnienie pozwala komisarzowi Perezowi rozwikłać zagadkę zabójstwa tajemniczego przybysza z Anglii. Nie ma tu jakiejś wyrafinowanej intrygi, ale wszystko jest logiczne i sensownie poukładane.
Oczywiście, niezależnie od śledztwa rozwijają się wątki obyczajowe dotyczące głównych postaci i z tym autorka radzi sobie równie dobrze.
Nie odnotowałem podczas lektury jakichś szczególnych emocji, ale czytało mi się nadspodziewanie dobrze i z przyjemnością sięgnę po kontynuację.
Podobało mi się.

Drugi tom z detektywem Jimmy Perezem. Na wystawie obrazów znanej artystki Bell Sinclair i Frank Hunter pojawia się tajemniczy mężczyzna. Anglik zaczyna płakać i twierdzi, że nie wie kim jest i jak trafił na Szetlandy. Na drugi dzień zostają znalezione jego zwłoki. Doszło do morderstwa. Wkrótce ginie bratanek Bell Sinclair, młody muzyk. Morderca mieszka na wyspie, a jego postępowanie wynika z przeszłości.

Czytając książkę można poczuć ciężki szetlandzki klimat. Sama fabuła ciekawa, trochę przeszkadzają przydługie opisy, ale taka uroda książek pisanych przez Ann Cleeves.

Śledztwo toczy się powoli,ale do celu. Dedukcja drogą do sukcesu.

Śledztwo toczy się powoli,ale do celu. Dedukcja drogą do sukcesu.

Drugi tom nie jest szczególnie lepszy od pierwszego, początek może zaciekawić, lecz im dalej w las tym gorzej. Rozwiązanie też nie jest szczególnie zaskakujące.

Nie rozumiem wysokich ocen tej serii. Miałam nadzieję, że książki rozwiną się z czasem, jednak styl autorki sprawia wrażenie jakby dopiero zaczynała kurs pisarski. Lakoniczne opisy, papierowe postaci, czasem muszę przeczytać jedno zdanie 3 razy, żeby zrozumieć co autorka miała na myśli. Stylistycznie książki są potwornie choatyczne, a samo rozwiązanie zagadko z "Bieli nocy" jest rozczarowujące (podobnie jak w pierwszej części). Główny bohater też jest niekompetenty, jakby na nic nie miał wpływu, ale zagadka i tak rozwiązuje się sama. Szkoda, że trochę się zapędziłam i kupiłam 5 książek z serii. :)

Raz na jakiś czas wracam (książkowo) do Szkocji. Do poczytania.

Raz na jakiś czas wracam (książkowo) do Szkocji. Do poczytania.

• 2019
  • 2020
  • 2021
  • 2020
  • Legimi
  • E-book

Dodaj cytat z książki Biel nocy

Video

Video