Tomek na Czarnym Lądzie

Alfred Szklarski Wydawnictwo: Muza Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 2) powieść przygodowa
2017-01-01
1966-01-01
Muza
Tomek Wilmowski Afryka Czarny Ląd
Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 2)
powieść przygodowa
2017-01-01
Tomek Wilmowski Afryka Czarny Ląd

Afryka będzie chyba pierwszym skojarzeniem, gdy zapytamy dowolną osobę o egzotyczny kontynent i ojczyznę dzikich zwierząt. Dlatego nie może dziwić, że akcja klasycznego cyklu o przygodach podróżników i łowców dzikich zwierząt właśnie już w swojej drugiej odsłonie ląduje w Kenii i Ugandzie.

Tom powiela wszystkie zalety pierwszej części, a większy i bardziej zróżnicowany...

Trochę czasu minęło odkąd towarzyszyłem Tomkowi Wilmowskiemu w jego podróżach. Pamiętam, że książki czytało mi się świetnie. Każda książka jest pełna przygód, stanowi bardzo dobre źródło wiedzy o świecie, kulturach i zwyczajach ludzi zamieszkujących inne kraje i dalekie krainy, o geografii, przyrodzie, ale również można u bohaterów podpatrywać wartych naśladowania cech...

moje ulubione ksiazki jako nastolatki. odkrywalam swiat poprzez przygody Tomka. Szklarskiemu zawdzieczam w duzej mierze moja pasje do podrozy i geografii. uwielbiam :)

Dostałem 5 tomów na komunię i zabierałem się do tej serii wiele razy. Przeczytałem 3 tomy, ale jako, że za każdym razem nudziłem się niemiłosiernie, zmuszony byłem plany z dzieciństwa odłożyć do lamusa.

Jak wielu innych, pracuje teraz zdalnie. Oszczędzam czas na dojazdach i z konieczności dużo siedzę w domu, więc wypełniam go czytaniem. Idealne warunki, żeby zrobić coś, co się planowało od dawna, ale jakoś się nie składało. Z różnych lubię, a trochę i muszę co jakiś czas konfrontować się z literaturą dziecięcą i młodzieżową. Także tą z przeszłości.
Powroty do lektur...

Ulubiona książka z dzieciństwa...

Już po raz drugi wkraczamy w świat przygód Tomka Wilmowskiego. Tym razem jest to książka pod tytułem „ Tomek na czarnym lądzie”. W tej części serii czytelnik towarzyszy głównemu bohaterowi pod czas podróży do Afryki. Tym razem Tomek pojechał ze swoim ojcem, panem Smugą i bosmanem Nowickim w celu ponownego polowania na dzikie zwierzęta. Oczywiście nie mogło zabraknąć Dingo w...

Pewnie gdybym dziś zajrzał do niej znowu, to bym się krzywił na kolonialne podejście do Afryki, upierdliwy dydaktyzm geograficzny i inne takie. Ale czytałem, gdy miałem 13 lat, leżałem w szpitalu i to jedna z książek, która mi pomogła przetrwać. Mam duży sentyment. A fabularnie bardzo fajna.

To pierwsza książka, którą samodzielnie przeczytałem, wiele lat temu, więc darzę ją ogromną estymą. Jest w niej wszystko, co powinno znajdować się w książce dla młodego czytelnika: przygoda, ciekawe postacie, i sporo wiedzy. Może trochę za mało humoru, ale autorowi pierwszej przeczytanej książki, która rozbudziła czytelniczą pasję wiele można wybaczyć.

Kompletnie nie przemawia do mnie ta opowieść. Chwyciłam za nią z rozpędu, ponieważ mój syn przerabiał w szkole tom pierwszy tego cyklu, a jako dzieciak nigdy nie przeczytałam wszystkich części przygód Tomka Wilmowskiego, bo stale brakowało ich w bibliotece.

Tomek wraz z ojcem i znajomymi wyrusza na wyprawę do Afryki. Ich celem jest wyprawa badawcza, ale aby zwrócił się...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dyskusje