rozwińzwiń

Reminiscencje z podróży. Berlin, Londyn, Nowy Jork i Paryż w oczach japońskich pisarzy przełomu XIX i XX w.

Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Sny i wizje w japońskich opowiadaniach przełomu XIX i XX wieku. Wybór tekstów z komentarzem Ryūnosuke Akutagawa, Doppo Kunikida, Ōgai Mori, Kafū Nagai, Sōseki Natsume, Katarzyna Sonnenberg
Ocena 6,7
Sny i wizje w ... Ryūnosuke Akutagawa...
Okładka książki W kręgu Kokoro. O literackich i pozaliterackich kontekstach Sedna rzeczy Natsumego Sōsekiego. Iwona Kordzińska-Nawrocka, Katarzyna Sonnenberg, Aleksandra Szczechla
Ocena 8,0
W kręgu Kokoro... Iwona Kordzińska-Na...
Okładka książki Literatura Orientu w piśmiennictwie polskim XIX wieku. Część II Renata Czekalska (orientalistka), Anna Krasnowolska, Agnieszka Kuczkiewicz-Fraś, Renata Rusek-Kowalska, Katarzyna Sonnenberg
Ocena 0,0
Literatura Ori... Renata Czekalska (o...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1577
1572

Na półkach: ,

Podoba mi się seria Bungaku, bo po pierwsze młodzi japoniści pod egidą Katarzyny Sonnenberg biorą na warsztat eseje, nowele i krótkie opowiadania autorów mniej lub bardziej znanych polskiemu czytelnikowi, ale nieodmiennie kluczowych dla rozwoju literatury japońskiej, a po drugie - wybierają opowiadania według pewnego klucza. W poprzednim tomie były to sny i wizje, w tym - doświadczenia japońskich prozaików, przybywających na zachód w ramach "misji poznawczych" zleconych przez japoński rząd.
W ten sposób Mori Ogai trafia do Berlina, Natsume Soseki spędza w Londynie dwa lata, a Nagai Kafu migruje z Ameryki do Francji. Różne doświadczenia, różne wrażliwości społeczne i literackie zaowocowały różnorodnym i na swój sposób pięknym zbiorem.

"Tancerka" Moriego Ogaia to bardzo "klasyczna" opowieść miłości na emigracji: miłości nieszczęśliwej, w jakimś sensie naznaczonej przez różnice kulturowe i zobowiązania głównego bohatera. Nie ma tu wcale Berlina przełomu XIX i XX wieku, jest jednak sporo o sytuacji Japończyka pozornie zanurzonego w świat zachodniej swobody i wciąż pozostającego w sieci dawnych zależności.
Natsume Soseki nie wspominał dobrze swojego zetknięcia z zachodnią kulturą - swoje spostrzeżenia i refleksje opisuje przez pryzmat stosunku Anglików do ich własnego dziedzictwa kulturowego w "Londyńska Tower" oraz w groteskowo przerysowanej postaci wiecznie roztargnionego, nieodpowiedzialnego profesora Craiga, tytułowego bohatera drugiego opowiadania.
Nagai Kafu naprawdę zasługuje na wydanie zbioru jego opowiadań w przekładzie. W tym tomiku znajdziemy dwa z nich: przewrotne, na swój sposób gorzkie "Schronienie w zimową noc" portretujące amerykański półświatek oraz "Ku czci popiersia Maupassanta", w którym zakochany w kulturze Francuskiej Nagai przez pryzmat swoich studiów nad dziełami Maupassanta dokonuje rozliczenia nie tylko z amerykańskim epizodem swojego życia.

A co oprócz opowiadań (około 60 stron)? Bardzo dobre eseje wprowadzające do twórczości każdego z przedstawianych pisarzy oraz tradycyjnie chyba fragmenty tekstów, z zapisem polskim i tłumaczeniem japońskim. Dla wytrwałych - do samodzielnej analizy. Miło, że wydawca o tym pomyślał :).

Podoba mi się seria Bungaku, bo po pierwsze młodzi japoniści pod egidą Katarzyny Sonnenberg biorą na warsztat eseje, nowele i krótkie opowiadania autorów mniej lub bardziej znanych polskiemu czytelnikowi, ale nieodmiennie kluczowych dla rozwoju literatury japońskiej, a po drugie - wybierają opowiadania według pewnego klucza. W poprzednim tomie były to sny i wizje, w tym -...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    19
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    2
  • Książki do kupienia
    1
  • Wakacyjne czytanie - posiadam
    1
  • Moje.
    1
  • Literatura japońska i okolice
    1
  • Teraz czytam
    1
  • 2020
    1
  • 2020
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także