Spadek

Edipresse
2018-10-03
2018-10-03
literatura polska

Serdeczna, pełna niesamowitego ciepła i poczucia humoru powieść o tym, że czasami to, co wydaje się niepotrzebnym kłopotem, potrafi odmienić życie na dobre i nauczyć bycia szczęśliwym…
Dla Doroty nastał trudny czas… Rozstała się z chłopakiem, przyjaciółka obarczyła ją psem , a na dodatek została poinformowana, że koniecznie musi zaopiekować się chorym dziadkiem… o którym do tej pory nie miała pojęcia. Jak wpłynie na nią spotkanie ze zrzędliwym, mrukliwym, śmierdzącym papierochami staruszkiem? Trudno to opisać, nie zdradzając treści książki… W każdym razie – nie braknie wiejskich klimatów, mądrej ciotki, wścibskiej sąsiadki, porywów serca, szalonych pomysłów, a relacja Doroty z ojczymem jest przykładem na to, że dobro i miłość istnieją w swej najszlachetniejszej postaci…
Szczerze polecam – powieść niesie optymizm, zaraża pogodą ducha i zapewnia dobry nastrój…

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kiedyś czekając na swoją kolej u fryzjera, sięgnęłam po magazyn dla kobiet, w którym przeczytałam fragment opowiadania pani Kasi Bulicz-Kasprzyk. Spodobało mi się. Postanowiłam poszukać jej książek, ale oczywiście, że zapomniałam, jak się nazywa.
W końcu udało się. Kupiłam sobie dwie książki, z których jedną właśnie był "Spadek"
Pozornie historia, jakich wiele. Trochę miłości, problemów rodzinnych, szczypta zazdrości i tajemnic skrywanych przez lata.
Powieść pisana w pierwszej osobie liczby pojedynczej pozwoliła autorce wydobyć ten specyficzny sarkazm, który cechuje ludzi z poczuciem humoru, niekoniecznie zawsze zrozumiałym dla innych. Uwielbiam go i jestem przekonana, że stanę się wierną fanką pani Kasi.
Dorota właśnie rozstała się z Kubą. Przyjaciółka obarczyła ją opieką nad psem, a ze szpitala dzwonili z pretensjami, że dziadek wymaga opieki. Problem w tym, że Dorota nie ma dziadka, a bynajmniej nie ze strony ojca, którego nie zna.
A potem jakoś tak samoistnie jej serce przenosi się z Warszawy w kierunku Lublina i Zamościa... Więcej treści nie zdradzę.
Jeśli szukacie w powieściach obyczajowych czegoś więcej... sami dobrze wiecie czego, myślę że tu właśnie to znajdziecie.
Gorąco, naprawdę gorąco polecam!

Pozornie historia, jakich wiele. Trochę...

Krótkomówiąc, życie piszę nam różne scenariusze i czasem płata figle. Sama bodjże nie potrafiłabym się na początku w takiej sytuacji z jaką musiała się zmierzyć nasza główna bohaterka.

Piękna opowieść o tym, jak z poczucia obowiązku może zrodzić się miłość. Jak uporem i konsekwencją można dotrzeć do serca starego, zgorzkniałego, opuszczonego przez najbliższych człowieka. Wielki szacunek dla autorki za poświęcenie uwagi starym ludziom, a jeszcze większy za poruszenie tematu ucieczki przed własną tożsamością.
Książka jest napisana bardzo ładnym i prostym językiem, bez zbędnych udziwnień i "barokowych" zapychaczy kartek.
Z wielką przyjemnością ją przeczytałam, a wysoką ocenę uzasadnia fakt, że lubię do niej wracać.
Osobiście średnio podoba mi się okładka, ale to wcale nie rzutuje na książkę.

Książka jest napisana bardzo ładnym i prostym...

Piękna historia o więzach rodzinnych, bezinteresowności, z ciekawymi bohaterami. Bohaterka imponowała swoją troską o nowego dziadka, to wśród młodych osób rzadkość.

Kolejna ckliwa historia, ale można przeczytać dla " wyluzowania" się , jednak w życiu nie do końca jest tak słodko.

Wydana w 2018 roku przez Edipresse Polska książka "Spadek" to powieść obyczajowa Kasi Bulicz-Kasprzak, autorki wielu znanych i pozytywnie ocenianych książek z tego gatunku.
Po rozstaniu z chłopakiem Dorocie ciężko się pozbierać. Na prośbę przyjaciółki przyjmuje pod opiekę jej psa, co pochłania dużo czasu, dlatego nie myśli o ostatnich wydarzeniach. Pewnego dnia otrzymuje telefon z informacją, że jej dziadek jest w szpitalu. Dziewczyna nie zna starszego człowieka, ponieważ jej biologiczny ojciec porzucił ją i jej matkę kiedy była bardzo mała. Pierwsze spotkanie nie wypada dobrze, z obu stron bije niechęć.
Dorota jest postacią, której ciężko nie lubić. Jest odważna i silna. Pomimo kryzysu w życiu nie poddaje się i idzie przed siebie.
Co do zakończenia - mimo, że przewidywałam jak się sprawy potoczą to do samego końca nie byłam pewna jak się wszystko rozwiąże, co jest bardzo na plus. Była to moja pierwsza książka Kasi Bulicz-Kasprzak i z pewnością sięgnę po inne dzieła tej autorki. Przy tej książce bardzo dobrze spędziłam czas, "Spadek jest na pewno jedną z lepszych powieści jakie ostatnio czytałam. Polecam!

Na półkach: , , , ,

Znakomita książka.
Nie brak tu emocji, refleksji, ale też humoru. Czytało mi się świetnie.
Chętnie sięgnę po inne tej autorki.
Polecam bardzo serdecznie :)

Znakomita książka.
Nie brak tu emocji, refleksji, ale też humoru. Czytało mi się świetnie.
Chętnie sięgnę po inne tej autorki.
Polecam bardzo serdecznie :)

Kolejna tradycyjna i przewidywalna obyczajówka ze znanym schematem (jak w każdej innej) i przewidywalną fabułą (jak dla mnie) ale za to taka którą nawet lekko się czyta. Jedyny plus w tym koglu moglu i morzu infantylności. W mojej opinii powieść nie ma ona w sobie niczego co skłoniłoby mnie do jakiejkolwiek refleksji lub zaważyła, że będę o niej pamiętać. Czytadło.

Wesoła i smutna jednocześnie. Smutnych momentów było chyba więcej, przez co książkę czytałam ze łzami w oczach. Ale mimo to, bardzo mi się ona podobała ;)

Dodaj cytat z książki Spadek