Psiakość!

W.A.B.
2018-08-01
2018-08-01
Agata Ostrowska

Dalsze losy ekscentrycznej rodzinki znanej z "O matko!" (można czytać niezależnie). Mimo częstej irytacji zachowaniem matki i jej niebanalnymi pomysłami na uszczęśliwienie dzieci nie da się nie wzruszyć wsparciem jakie okazują sobie bohaterowie w trudnych momentach. No i te psiaki w tle ❤️

Niepozorna powieść z nie od razu dostrzegalnym urokiem, w której pies wcale nie musi występować na pierwszym planie, żeby niezwykłość jego relacji z człowiekiem rozbrajała. Słodko-gorzka “Psiakość!” to przywoływane z pamięci fragmenty historii niekompletnej rodziny, próbującej z różnym skutkiem wypełniać luki w pokruszonych relacjach. Książka skłania do refleksji nad rolą, jaką odgrywa się we własnej rodzinie, a Palomas potrafi ucisnąć w klatce piersiowej – zwłaszcza psiarzy.

Ciekawa książka opowiadająca o rodzinie, w której psy są traktowane na równi z ludzkimi członkami rodziny. Wbrew pozorom nie jest to książka, w której głównymi bohaterami są psy. Szybko i całkiem fajnie się czytało.

Myślałam, że będzie to kolejna miła opowieść o psie, miłości i przywiązaniu, a tymczasem te pieskie sprawy są tylko tłem, powodem do poruszenia ważniejszych tematów. 📖
Mówiąc po krótce jest to obraz pewnej barcelońskiej rodziny. Rodziny nietypowej, ze swoimi radościami i problemami. To ich historia jest tutaj osią fabuły.
Autor opisał ich relacje w specyficzny sposób, poznajemy ich w bardzo konkretnym momencie życia i odkrywamy razem z bohaterami zdarzenia z przeszłości, które ich ukształtowały i przez które znaleźli się właśnie w tym miejscu.
Muszę przyznać, że z początku trochę denerwowały mnie ciągłe niedopowiedzenia, jednak z każdą kolejną stroną przyzwyczaiłam się do tego i teraz uważam, że jest to coś co nadaje książce specyficzny charakter. ❤️
Jeżeli lubicie książki, które opowiadają o ludzkich losach z lekką dozą humoru i lekkością to jest to coś dla Was!
No i czyta się ją błyskawicznie! ❤️

Autor opisał ich relacje w specyficzny sposób,...

Czekając na tę książkę, wyobrażałam sobie kolejną wesołą, pełną humoru historię, w której prym wiodą psy. Okazało się jednak, że te zwierzaki, są dla głównych bohaterów ważną częścią życia, jednakże nie wokół nich kręci się główna część książki.

Fer jest najbardziej normalnym członkiem swojej rodziny. Jego matka, Amalia, coraz częściej wpada w jakieś kłopoty przez swoje dziwne pomysły i impulsywny charakter, co w połączeniu z jej sędziwym wiekiem negatywnie wpływa na samopoczucie całej rodziny. Są też siostry Fera: Sylvia, która ma bzika na punkcie sprzątania i Emma, która powoli wraca do siebie po stracie.
A Fer? Fer z jakiegoś powodu nie chce wyjawić, gdzie się podziewa jego pies, R.

Akcja obejmuje zaledwie jeden wieczór, ale dzięki licznym retrospekcjom coraz bardziej zbliżamy się do tej zwariowanej rodzinki, poznajemy mnóstwo mniej lub bardziej zabawnych historii z przeszłości.
Czy warto sięgnąć po książkę Palomasa?

“Psiakość!” to zdecydowanie opowieść na jesienne deszczowe wieczory lub (w moim przypadku) długie, słoneczne dni na plaży. To taki nieposegregowany zbiór krótkich opowiadań, które ostatecznie łączą się w jedną całość. Taki sposób pisania może sprawić, że czytelnik poczuje się zagubiony, szczególnie na początku, ale z czasem można się do tego przyzwyczaić, a nawet to polubić. Całą fabułę napędza wciąż kołaczące się w głowie czytelnika pytanie: co się stało z R? Bardzo mi się podobało, jak stopniowo poznajemy relacje Fera ze wszystkimi członkami jego rodziny. Jaki ma stosunek do swojego psa. Jak radzi sobie z porywczością i bardzo dziwnymi pomysłami swojej mamy. Dodaje to tej historii realizmu. Im bardziej zagłębimy się w tą opowieść tym więcej dowiadujemy się o życiu i charakterze głównego bohatera, trochę jakbyśmy z nim rozmawiali.

Na pewno nie powinno się oczekiwać od tej książki wielu niespodziewanych zwrotów akcji. To zabawna, sympatyczna historyjka o pewnej rodzinie. Idealna książka na deszczowy wieczór albo na odetchnięcie po długim dniu.

Plus jeszcze ta słodka psia okładka!

Znowu nastawiłam się na konkretną fabułę... Byłam przekonana, że jest to książka w stylu Camerona pt. "Był sobie pies", tak naprawdę to bardzo liczyłam, że tak będzie... Niestety psów tu prawie wcale... bardziej relacje głównego bohatera z innymi w rodzinie, z czworonogami niby też... ale nikło to w całości opowieści... I nawet walka ze sobą, że dobra... nakręciłaś się ale daj jej szansę - nie pomogła... W całej opowieści podobała mi się tylko Babcia, która jest tam jak prawdziwa Babcia - mądra, wiekowa i ciepła :)

Piękna, wzruszająca historia czteroosobowej rodziny, która jest dla siebie wsparciem. W dodatku psy, które są w centrum wszystkich wydarzeń. Mimo że historia dzieje się na przestrzeni jednego wieczoru, poznajemy wiele historii z życia głównego bohatera. Przyjemnie się czyta. Polecam!

Ciepła, wzruszająca i zabawna. O tym, że ludzie, którzy nas otaczają są najważniejsi, a wszystko inne się ułoży.

Książka, przy której płaczesz, ale też śmiejesz się, oczywiście tylko jeśli kochasz psy. Jeśli ich nie kochasz, to prawdopodobnie jej nie zrozumiesz.

Taka urocza, mimo mgiełki smutku przerywanej promieniami słonecznego śmiechu. Taka...organiczna :) (jak przeczytacie to będzie wiadomo o co chodzi)

• Przeczytane w 2018
  • Posiadam 📚