Nowoczesna medycyna molekularna. Zdrowie pochodzi z Twojego wnętrza

Okładka książki Nowoczesna medycyna molekularna. Zdrowie pochodzi z Twojego wnętrza Ulrich Strunz
Ulrich Strunz Wydawnictwo: Vital zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Neue Wege der Heilung: Gesundheit geschieht von innen
Vital
2018-04-27
2018-04-27

Szlachetne zdrowie nasze jest najważniejsze – wiedzą wszyscy, którzy borykają się z problemami w tej kwestii, bo ci, którzy dysponują dobrą formą, przyjmują to jako oczywistość. Wydaje się jednak, że lepiej byłoby dbać o to, aby nawet dobrą kondycję zachować na jak najdłużej. Jesteśmy bombardowani wieloma teoriami dotyczącymi zasad zdrowego życia, diety, często sprzecznymi, zwykle krytykowanymi przez oponentów i trudno zorientować się w tym, co naprawdę może być dla nas korzystne. Jedni zalecają, by nie jeść mięsa, inni wręcz przeciwnie, to samo dotyczy węglowodanów, a do niedawna unikanie tłuszczów było celem każdej odchudzającej się osoby, co dziś traktowane jest jako szkodliwe podejście do diety. „Nowoczesna medycyna molekularna” opierając się na rzetelnych badaniach naukowych oraz bogatemu doświadczeniu autora, proponuje własny system nie tylko odżywiania, ale po prostu stylu życia, który pomoże zwalczyć wiele poważnych chorób, zyskać dobre samopoczucie i witalność.
Cała teoria i praktyka doktora Ulricha Strunza, autora książki opiera się na założeniu, że wszelkie choroby naszego ciała, ale tez i duszy, biorą się z niedoborów składników odżywczych, minerałów i witamin, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i zachodzących w nim procesów biochemicznych. Człowiek potrzebuje 47 cząstek odżywczych, które zapewnią mu dobre zdrowie i samopoczucie, jeśli będą w idealnej równowadze. Charakteryzuje przy tym procesy biochemiczne, które wykorzystują dostarczane składniki do uwalniania nas od wielu chorób, w tym cukrzycy, zespołu jelita drażliwego, depresji, a nawet raka.
Doktor Strunz przekonuje nas, że dobre zdrowie można zachować wtedy, gdy wprowadzi się do swojego życia trzy podstawowe elementy: ruch, odpowiednią dietę i medytację. Codzienna aktywność fizyczna reguluje przemianę materii i przyczynia się do zwiększonej produkcji hormonu wzrostu, pomaga dostarczać do wszystkich komórek ciała większej ilości tlenu, wzmacnia mięśnie (w tym serce) oraz kości. Zwiększa też wydajność układu odpornościowego, a więc gwarantuje nam tyle korzyści, że każdy z pewnością rozważy wprowadzenie tego elementu do swojego życia. Równie ważna jest dieta, przy czym autor jest zwolennikiem jedzenia low-carb, a nawet no-carb, czyli ograniczenia lub wręcz wykluczenia z diety węglowodanów. Przekonuje, ze budulcem naszego ciała są białka, a więc ich powinniśmy dostarczać naszym komórkom najwięcej. Prezentowania argumentacja jest naprawdę przekonywującą. Trzecim wreszcie elementem dobrego zdrowia jest medytacja, czyli dbanie o to, aby redukować skutki stresu, na jaki jesteśmy narażeni w czasach współczesnych – ciągły pośpiech, wyścig szczurów, nadmierne wymagania otoczenia prowadzą do ogromnego spustoszenia w naszym systemie nerwowym i powodują poważne problemy zdrowotne.
Na końcu wreszcie książki znajdziemy listę najważniejszych składników odżywczych i mineralnych, które mogą zapewnić nam dobre zdrowie wraz z charakterystyką ich działania na nasz organizm, czasem źródłach pozyskiwania, a czasem zalecanych dawkach potrzebnych dla zachowania równowagi biochemicznej.
Przeczytałam tę książkę z ogromnym zainteresowaniem. To oczywiste, że chcę zachować zdrowie jak najdłużej i mieć ciągle dużo energii na realizowanie planów i marzeń, dlatego przekonała mnie, abym wprowadziła w życie zasady doktora Strunza, zwłaszcza, że nie są jakieś szczególnie egzotyczne – ruch, dobra dieta i medytacja to zalecenia dość realistyczne i nie wywracają całego mojego systemu przekonań o zdrowym trybie życia. Inną kwestią jest to, ze naprawdę fascynujące jest to, jak zwykłe substancje chemiczne mogą działać w naszym organizmie, nie tylko na jego fizyczne funkcjonowanie, ale też na samopoczucie. Książkę czyta się łatwo i szybko, nie ma tam przesadnie medycznej terminologii ani niezrozumiałych pojęć – jest więc przystępna i otwierająca oczy. Uważam, że warto żyć zgodnie z jej zaleceniami, choćby po to, by ograniczyć negatywny wpływ zanieczyszczonego środowiska na nasze zdrowie. Każdy sposób na dodanie sobie witalności jest dobry, a ten prezentowany przez doktora Strunza wydaje się wiarygodny, opary na solidnych podstawach badań i doświadczenia.

• Zdrowy tryb życia

Dodaj cytat z książki Nowoczesna medycyna molekularna. Zdrowie pochodzi z Twojego wnętrza