Poczet pisarzy i poetów świata od Homera do Stephena Kinga

Okładka książki Poczet pisarzy i poetów świata od Homera do Stephena Kinga Wiesław Kot
Okładka książki Poczet pisarzy i poetów świata od Homera do Stephena Kinga
Wiesław Kot Wydawnictwo: Publicat językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Publicat
2012-01-01
2012-01-01

Na półkach: , , , , , ,

Autor tego leksykonu prezentuje biogramy 135 pisarzy i poetów, którzy dzięki talentowi, uporowi zapisali się swoimi dziełami na zawsze w historii literatury światowej.
Przedsięwzięcie było dosyć karkołomne, no bo jak na ok. 135. stronach zapisać historię literatury światowej? To typowa mission impossible. Ostatecznie wybrano 135 nazwisk genialnych twórców i nietuzinkowych osobowości.
" To arbitralny wybór. Jesteśmy przekonani, iż niewielka część naszego rejestru mogłaby zostać zakwestionowana"- piszą autor i wydawca we wstępie.
🔎 No tak, ja mam wątpliwości i frustrują mnie pewne braki.
Nie ma w tym leksykonie Safony, Emily Dickinson, Słowackiego (skoro jest Mickiewicz- opisany zresztą dosyć nijako i bezbarwnie- to pominięcie jego głównego rywala literackiego jest, według mnie krzywdzące. Bo przecież "Balladyna", "Lilla Weneda" i "Król Duch" to dzieła niezwykłe),brak też Conan Doyle'a, Remarque'a, Mrożka i Różewicza. Ale za to są Roland Topor i Bob Dylan. 🤔
Uważam, że poeci zostali potraktowani przez autora dosyć marginalnie.

📜 Wśród 135. zaprezentowanych "wybrańców" są tylko 4 kobiety.
Rozumiem, że dziejowy patriarchat zrobił w świecie literatury co, zrobił, ale bez przesady.
Widać, że tenże patriarchat nadal króluje w głowie pana autora i działa trochę jak klapki na końskich oczach. Dominuje to, co na wprost, a tego, co na prawo i lewo nie widać.
Zresztą to mnie nie dziwi, wszak doktor Wiesław Kot jest wykładowcą uniwersyteckim, a w tym środowisku, na ogół, panuje moda na "twardogłowie" w postrzeganiu rzeczywistości. 😎🥸🧑‍🎓

Biogramy mają formę esejów, każdy został uzupełniony zdjęciem pisarza i zestawieniem najważniejszych dat oraz wydarzeń z życia twórcy. Kalendarium jest bardzo przydatnym dodatkiem do biogramów.
Pisarze zostali zaprezentowani w układzie chronologicznym. W leksykonie jest także spis alfabetyczny ich nazwisk oraz wykaz ilustracji. Niestety brak indeksu osób wspominanych w biogramach a także indeksu tytułów oraz zestawienia bibliograficznego, co trudno zaakceptować. 🥺

Język, styl i sposób prezentowania faktów z życia pisarzy zaprezentowany w tym wydawnictwie przez autora są dalekie od nudnych podręcznikowych biografii. Sprawiają, że trudno się od książki oderwać.
Po prostu odłożyłam wszystko i czytałam. Czytałam tak zapamiętale, że zastał mnie nad tą książką dzień następny.
I myślę, że mimo kilku zgrzytów, opisanych powyżej, jest to doskonała rekomendacja dla tej publikacji, którą należy traktować jako inspirację dla własnych poszukiwań i odkryć literackich. :⁠-⁠)

Wydawnictwo:Publicat
Rok wydania: 2012
Gatunek: Popularnonaukowa
Ilość stron : 119
Oprawa : Twarda.

Gdy zajrzymy do słownika języka polskiego i będziemy chcieli poznać znaczenie słowa „poczet” dowiemy się, że jest to grupa osób, które w jakiś sposób są ze sobą powiązane

np. „Poczet królów i książąt polskich” autorstwa Jana Matejki. Literatura, której historia sięga aż do czasów starożytnych, również ma swoje własne elitarne grono mistrzów słowa pisanego. Każdy z nich dostał pewien talent, jakiś dar. Tylko od nich zależało, jak i czy w ogóle go wykorzystają. Jedni odnieśli większy, drudzy nieco mniejszy sukces. Wszyscy pozostawili po sobie jakąś spuściznę, stworzyli dzieła, które powinien znać każdy. Napisali utwory ponadczasowe, dlatego ich przesłanie nadal pozostaje aktualne.

"Nasi bohaterowie zarysowani w krótkich tekstach, to przede wszystkim genialni twórcy i barwne osobowości, a dopiero w drugiej kolejności przedstawiciele epok, prądów i szkół literackich."

Wiesław Kot, który na co dzień jest wykładowcą uniwersyteckim oraz publicystą, oddaje

w nasze ręce książkę inną niż encyklopedie, opracowania czy leksykony, z których nie raz korzystają uczniowie na lekcjach języka polskiego. Powyższa publikacja, to nie ściąga na klasówkę, lecz coś, co pozwoli nam nieco inaczej spojrzeć na ludzi, których dorobek poznaliśmy lub poznajemy podczas zajęć w szkole. Przeczytamy w niej to, czego nie powiedzą nam podręczniki. Poznamy drugie, nie zawsze pozytywne oblicze poetów, pisarzy, mężczyzn i kobiet. Ich nazwiska i powieści znają wszyscy. Nie każdy jednak wie, jakimi ludźmi byli prywatnie. Znamy autora „Zbrodni i kary” czy „Boskiej Komedii”, ale nie zawsze dociera do nas to, że oni, ci wielcy, też mieli własne problemy. Poczet ten pokazuje, że cierpienie, zło, poczucie odrzucenia wcale nie było dla nich nowością. Zrobili dla literatury bardzo dużo. Wymagało to od nich jednak mnóstwa poświęceń, wytrwałości i wiary w to , że się uda. Słynni twórcy, to bardzo często ludzie z marginesu społecznego. Choć nie byli idealni, bo nikt z nas taki nie jest, zostali naznaczeni palcem Bożym. Wiele przeżyli, dużo wiedzieli i słyszeli. Dzięki temu mogli potem napisać książki, fraszki, treny. Mieli szansę tworzyć nieśmiertelne historie, przelać na papier własne uczucia i towarzyszące im emocje. Podtytuł książki sugeruje nam, że podczas lektury będziemy mieli możliwość dość poważnego cofnięcia się w czasie i że będzie to podróż podczas, której poznamy nie tylko poważne fakty, ale również śmieszne historie z życia literatów. Ta unikalna wycieczka pokaże drugą bardziej ludzką twarz pisarzy, których już znamy. Gdy otworzymy tę książkę, zobaczymy, że wybór tych stu trzydziestu pięciu osób jest całkowicie subiektywny. Można, ale nie trzeba się z nim zgadzać. W elitarnej grupie znaleźli się przedstawiciele literatury polskiej (Mickiewicz, Kochanowski, Miłosz, Herbert, Szymborska, Reymont i Lem),francuskiej, niemieckiej, rosyjskiej, włoskiej, czeskiej czy hiszpańskiej. Są tam dramatopisarze, prozaicy, laureaci nagrody Nobla i słynna trójka Ajschylos, Sofokles
i Eurypides czyli ojcowie dramatu antycznego. Mówiąc krótko, pełen przegląd najwybitniejszych pisarzy tego świata.

" Zapraszamy w otchłań szczęścia i bólu, ale też uniesień i geniuszu. To jedyna w swoim rodzaju podróż".

Książka "Poczet pisarzy i poetów świata" to coś dla koneserów, tych którzy poszukują ciekawostek i chcą czegoś więcej niż suche encyklopedyczne fakty. Pod imieniem

i nazwiskiem pisarza znajdziemy nie tylko tekst o nim, ale także cytat, w którym zawarto wszystko, co najważniejsze w jego twórczości. Zdanie to, jest niejako wstępem do dalszej lektury. Na końcu każdej ze stron, znajduje się krótkie kalendarium przedstawiające najważniejsze wydarzenia z życia danego twórcy. Przyznam, że bardzo mi się ten zabieg spodobał. Nie ma tu nawału informacji i niepotrzebnych dat, których i tak nikt nie będzie pamiętał . Jest krótko, zwięźle i na temat. Wszystkie nazwiska jakie tutaj umieszczono znam. Jednych twórców cenię bardziej, drugich mniej, ale uważam, że każdy z nich zasłużył na to, aby o nich mówić i pamiętać. Ich dorobek literacki jest naprawdę imponujący. Chodzi tu nie tylko o ilość napisanych i wydanych dzieł, bo nie liczby są najważniejsze. Liczy się to, że te utwory nadal budzą emocje, wywołują kontrowersje, skłaniają do przemyśleń, są tematem licznych debat i dyskusji wśród czytelników. Choć ich autorów już z nami nie ma (poza Kingiem),to one i tak nadal żyją swoim życiem. Wciąż są czytane, wspominane i doceniane. Na koniec kilka słów o tym, czego mi w tej publikacji zabrakło. Po pierwsze, zdjęcia. Nie znajdziemy tutaj ani jednej fotografii pisarza, o którym czytamy. Uważam, że w tego typu książce powinny się one znaleźć. Po drugie, skoro tę książkę napisał Polak, to dlaczego jest w nim tak mało tekstów o rodzimych twórcach? Nie ma ani słówka o Juliuszu Słowackim, Cyprianie Norwidzie czy przedstawicielach tak zwanego pokolenia Kolumbów (poetów, których młodość przypadła na lata II wojny światowej). Tak wiem, że jest to "Poczet pisarzy
i poetów świata” a nie Polski, ale mimo wszystko szkoda, że ci autorzy zostali pominięci. Czy polecam tę książkę? Zdecydowanie tak. Komu? Osobom, które lubią czytać książki popularnonaukowe , interesują się literaturą i chcą poznać znanych i cenionych autorów
z nieco innej strony.

Źródło cytatów:

[1] Wiesław Kot, Poczet pisarzy i poetów świata, Wydawnictwo Publicat, Poznań 2012,
s 2.

[2] Tamże.

Wydawnictwo:Publicat
Rok wydania: 2012
Gatunek: Popularnonaukowa
Ilość stron : 119
Oprawa : Twarda.

np. „Poczet królów i książąt polskich” autorstwa Jana Matejki. Literatura,...

Warto chociażby przejrzeć. :)

Warto chociażby przejrzeć. :)

• Biografia
  • 🔄 Wymienię/sprzedam
  • Popularnonaukowe
  • Pisarze
  • Jezykoznastwo / Nauka o literaturze
  • Polskie

Dodaj cytat z książki Poczet pisarzy i poetów świata od Homera do Stephena Kinga