Kyz Żibek. Kazachski poemat narodowy

Oficyna Olszynka
2008-01-01
2008-01-01
Marek Wawrzkiewicz
Kazachstan poezja poemat literatura kazachska

Książka "Kyz Żibek" to niesamowita perła literatury kazachskiej, bo to poemat napisany wierszem, a jego wydawanie tego arcydzieła było oczekiwane przez czytelników, ponieważ "Kyz Żibek" jest jednym z najwybitniejszych tekstów w historii kazachskiej literatury. W poemacie opisano wspaniałą opowieść miłosną, która dzisiaj może wydawać się nieco archaiczna lub bajkowa, niemniej jest piękna i wzruszająca.

Dzięki narracji przeniosłam się w stepy Kazachstanu, galopowałam na koniu tak jak główny bohater poematu Tulegen i podziwiałam urodę jego wybranki. Wiersz miał moc współodczuwania, wprowadzania w dziejącą się akcję. "Kyz Żibek" to historia miłości, tęsknoty i poświęcenia, która dotyka zakamarków duszy.

Poemat jest osadzony w malowniczej scenerii Kazachstanu, co nadaje mu niepowtarzalny urok. Poszczególne opisy krajobrazów i tradycji kazachskiego ludu są niezwykle wiarygodne i sugestywne. Świat stworzony w opowieści rozwija się przed oczami, a każdy szczegół jest starannie uwypuklony. Język użyty w "Kyz Żibek" jest piękny i melodyjny. Mistrzowsko dobrany wiersz, rym i rytm nadają utworowi wyjątkowego charakteru. Czytanie tych słów to jak słuchanie muzyki, która porusza.

Książka "Kyz Żibek" zasługuje na uznanie i rekomendację, bo to nie tylko dzieło literackie, ale również ważna część kultury i dziedzictwa Kazachstanu. W książce znajdziemy dopiski i wyjaśnienia odnoszące się do słów i kultury kazachskiej. Każdy, kto szuka perełek literatury powinien sięgnąć po tę książkę. "Kyz Żibek" to opowieść, która zapada w pamięć dzięki pięknu języka i obrazów.

• Do kupienia

Dodaj cytat z książki Kyz Żibek. Kazachski poemat narodowy