Bjorn Morfir

Okładka książki Bjorn Morfir Thomas Lavachery
Okładka książki Bjorn Morfir
Thomas Lavachery Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada Cykl: Bjorn (tom 1) opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
2018-05-30
9788374208673
Natalia Wiśniewska
Wikingowie fantasy

Ta książka ma w sobie "coś" magicznego.
Tytułowego Bjorna poznajemy jako nieśmiałego, niepewnego siebie młodszego syna, sławnego w całej Fizzlandii wikinga Eryka.
Gdy ich rodzinny dom atakuje śmiertelnie niebezpieczna Śnieżyca - Bjorn podejmuje walkę zarówno z nią jak i strachem i nieśmiałością. Uzbrojony w Siepaczkę - dar od ojca, staje w obronie ranionego Ojca, Matki, rodzeństwa i przyjaciół. Walka ze Śnieżycą pozbawia go domu, ale sprawia, że Bjorn odkrywa w sobie ducha wojownika.

Książka Lavacherego może nie spodoba się każdemu, zwłaszcza, że w odbiorze mocno "odstaje" od popularnych i często proponowanych pozycji dla Dzieci w tym wieku (proponowana jest dla Czytelników 10+). Nie znajdziecie tutaj wartkiej akcji (mimo, że to przecież opowieść o walce),a w tekście jest dużo trudniejszych wyrazów i jeszcze więcej opisów i przemyśleń narratora - samego Bjorna.

Mimo to, naprawdę warto się z nią zapoznać.

Ta książka ma w sobie "coś" magicznego.

Bjorn, młody Wiking, od zawsze uważany za słabszego, żyje w cieniu swojego brata. Pewnego dnia ojciec ofiarowuje mu miecz, aby ten mógł zmierzyć się ze starszym bratem. Jednak w przeciwieństwie do niego, Bjorn nie potrafi posługiwać się bronią. Jednak ktoś przychodzi mu na ratunek. Wojownik z jego snów, który uczy go sztuk walki. Chłopiec będzie musiał zmierzyć się z własnymi lękami i odnaleźć w sobie odwagę, aby pokonać nie tylko brata, lecz również między innymi Śnieżycę zagrażającą jego rodzinie. Czy poradzi sobie z wyzwaniem?

"Bjorn Moifir" to książka, w której wraz z biegiem wydarzeń mamy możliwość obserwować przemianę głównego bohatera. Pokazuje, że warto wyjść naprzeciw przeciwnościom losu, bo każdy kolejny krok zwiększa naszą odwagę. W tej książce nie brak magii i takich istot jak trolle. Autor do fabuły przemyca elementy mitologii nordyckiej oraz wierzenia chrześcijańskie - a właściwie ich początki. Powieść stworzona przez Thomasa Lavachery jest wciągająca, a czarno - białe ilustracje i barwne opisy, pobudzają wyobraźnię czytelnika. Ta niedługa historia o lojalnym i uczciwym chłopcu, który dopiero co odkrywa siebie, sprawi, że czytelnik nie tylko wyniesie ważną lekcję z lektury tej książki, ale będzie świetnie się przy niej bawił. Oprócz trolli nie zabraknie tu smoków i pojedynków. Język jakim posługuje się autor jest przystępny i przyjemny. Rozdziały nie są na siłę przeciągane. Szczerze mówiąc nie są ani za krótkie, ani za długie - takie w sam raz. Wraz z kolejną stroną akcja przybiera na sile, a to dopiero pierwsza część cyklu o przygodach Bjorna. Myślę, że każdy dzieciak, który uwielbia przygody znajdzie tu coś dla siebie!

• Skład tanich książek
  • Literatura dziecięca