Arab przyszłości. Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1984–1985)

Okładka książki Arab przyszłości. Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1984–1985)
Riad Sattouf Wydawnictwo: Kultura Gniewu Cykl: Arab przyszłości (tom 2) komiksy
2018-03-01
Data 1. wydania:
2015-06-11
Olga Mysłowska
Riad Sattouf autobiografia wspomnienia dzieciństwo komiks

Drugi tom tak samo udany jak pierwszy. Autor ma niesamowity talent w ukazaniu absurdów otaczającego go świata. Pewne sytuacje, które miały miejsce w tej historii naprawdę mnie zbulwersowały, a inne rozśmieszyły. Ciężko zachować odpowiedni balans, jednak w przypadku tego komiksu wszystko jest doskonalone wyważone.

Historia przedstawiona w Arab przyszłości #2 rozpoczyna się w roku 1984. Riad ma już sześć lat i czeka na niego masa nowych wyzwań, chociażby pomoc przy młodszym braciszku. Rodzina już na dobre przeprowadziła się do Syrii, co dość mocno odbija się na samopoczuciu jego matki. Kobieta w nowym kraju czuje się wyobcowana i samotna. Ojciec nie dostrzega tych problemów, skupiając uwagę głównie na marzeniach budowania potęgi kraju według wielkiego „wizjonerskiego” projektu Hafeza al-Assada. Z czasem staje się on jednak coraz bardziej sfrustrowany brakiem widocznych zmian (chociażby prestiżowej pracy czy wielkiego domu). Jeszcze bardziej potęguje to wewnętrzne „rodzinne problemy”, które mają przełożenia na życie zarówno dorosłych, jak i dzieci. Riada obok tego wszystkiego przeraża również szkoła, która zdecydowanie nie jest taka, jak sobie on wyobrażał.

Tom drugi pozornie może wydawać się dość „prosty” zarówno pod względem niektórych treści czy samego stylu. Jest to jednak mylne złudzenie, bowiem twórca doskonale wie jak pod wierzchnią warstwą fabuły skryć masę głębi i nietuzinkowej treści. W przypadku drugiej odsłony cyklu historia jest o wiele bardziej „mroczna” i „mocna” niż to, co było dostępne w pierwszej części.

Sattouf w genialnej formie ukazuje tutaj złudne marzenia swojego ojca w kontrze do szarej rzeczywistości. Komiksowa forma naprawdę dobrze radzi sobie z pokazaniem tego, że „życie” często znacząco odbiega od pewnych założeń czy „fantazji”. Obok tego wszystkiego znajdziemy tutaj również sporo mniej „przyjemnej” treści jak chociażby postępujący depresyjny nastrój matki. Sporo miejsca autor poświęca również ukazaniu początku swojej „edukacji”.

Cała recenzja na:

wstrząsające morderstwo honorowe

wstrząsające morderstwo honorowe

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jeszcze więcej realiów życia na Bliskim Wschodzie widzianych oczami młodego chłopca, syna syryjsko-francuskiego małżeństwa. Bawi, uczy, śmieszy, przeraża, frustruje i daje do myślenia. Ponownie bardzo dobra lektura, polecam i zazdroszczę autorowi, jeśli rzeczywiście tak wiele zapamiętał ze swojego dzieciństwa.

(Zbiorczo 1-3)
Znakomite. Irytujące. Okropne. Wkurzające. Przerażające. Zabawne. Barbarzyńskie. Znakomite.

Świetnie napisane i narysowane, z celną obserwacją, z rozbrajającą perspektywą dziecka. Złości postawa rodziców, a zwłaszcza matki - jak ktoś mógłby na coś takiego pozwalać i fundować swoim dzieciom życie w trzecim świecie o barbarzyńskich zwyczajach i jakości życia.

Wciąga i czyta się znakomicie. Widać dużą maestria i łatwość w prowadzeniu opowieści - niczym Delisle w swoich pamiętnikach.

Lektura obowiązkowa, ale jeszcze nie wiem czy chce na półkę. Na pewno bym każdemu wciskał, ale czy będę chciał jeszcze raz patrzeć na ten prymitywny świat?

(Zbiorczo 1-3)

WINCYJ

WINCYJ

1911

Poprzedni tom serii pokazywał dramatyczne różnice między zachodnią Europą, a Bliskim Wschodem z perspektywy dziecka. Nie sposób było uciec od porównań do „Persepolis”. Co może zaoferować pod tym względem drugi tom?

Główny bohater czyli sześcioletni Riad rozpoczyna naukę w syryjskiej szkole. Równocześnie jego ojciec usiłuje zrobić karierę podlizując się wpływowym osobom. Poza tym Riad poznaje też kolejnych członków swojej rodziny.

Syrijska szkoła to dosyć upiorne miejsce. Ważne jest tu głównie uczenie się ideologii islamu, a nauczyciele bez oporu biją dzieci linijkami. Jednocześnie jednak udaje się uniknąć motywu, gdzie bohater jest nękany przez swoich rówieśników za odmienny wygląd. Jest równie gnębiony przez nauczycieli jak inni, dzięki czemu zyskuje sympatię i współczucie. Owszem, w dalszym ciągu dziecięce zabawy przepełnione są naturalizmem i okrucieństwem, ale dla bohatera jest to już chleb powszedni.

Interesujący jest też wątek ojca głównego bohatera. Za wszelka cenę usiłuje coś osiągnąć, ale jest niedoceniany. Ośmiesza się chcąc się przypodobać wpływowym ludziom, którzy go ignorują. Równocześnie jednak jest tradycjonalistą – ceni dawne zwyczaje i nie chce opuścić Syrii. Stara się też aby jego syn wyrósł na porządnego Syryjczyka Jest on bardzo smutną postacią, która wpadła w pułapkę własnych ambicji i konserwatyzmu.

Z kolei wątek rodzinny idzie tutaj w bardzo mroczną stronę. Wprowadzone tu zostają nowe postacie, które wzbudzają sympatię czytelnika i głównego bohatera. Jednakże to właśnie one kończą najgorzej, jak gdyby usiłowano tu pokazać, że dla takich osób nie ma miejsca w syryjskim klimacie. Szczególnie dobijająca jest końcówka pokazująca bezsilność zwykłych osób.

Część akcji osadzona jest we Francji. Klimat jest zdecydowanie lżejszy i bardziej humorystyczny. Pod płaszczykiem dowcipu można jednak dostrzec duży dramat bohatera w jego problemach z nauką jazdy na nartach.

Karykaturalna kreska stanowi duży kontrast dla często dramatycznych zdarzeń. Niektóre okrutne sceny ciężko byłoby przełknąć, gdyby były rysowane realistycznie. Dobrze też uwypuklony jest nastrój pewnych sytuacji.

Tom ten jest równie dobry, co poprzedni. Dobrze pokazuje dzieciństwo przepełnione zarówno smutnymi, jak i wesołymi chwilami. Jednakże końcówka tomu sugeruje, że tych smutnych chwil może być więcej.

Druga czesc genialnego komiksu. Autor rewelacyjnie przedstawia absurdy arabskich zwyczajow oraz zycia w Syrii w latach 80-tych. Bardzo polecam.

W ostatnim czasie Kultura Gniewu wypuściła na polski rynek drugi tom uznanego komiksu autobiograficznego Riada Sattoufa Arab przyszłości, w którym autor rozlicza się ze swoim dzieciństwem i okresem dojrzewania na Bliskim Wschodzie. Tym razem w formie graficznej przedstawia wydarzenia z lat 1984-1985.

To, co najmocniej rzuca się w trakcie lektury Araba przyszłości, to duża ilość humoru. Niestety, często humoru czarnego, ironicznego, gorzkiego. Rodzicie Riada są przedstawicielami dwóch odmiennych kultur. Matka – Francuzka, to typowa Europejka. Ojciec – Syryjczyk, liznął świata, ale teraz, w rodzinnym kraju, zaczyna znów żyć wedle tradycji. Rodzina powoli, ale systematycznie grzęźnie w brudnej, zepsutej, naznaczonej analfabetyzmem i religijnym fanatyzmem rzeczywistości. Bohater obserwuje to wszystko swoim dziecięcym wzrokiem i filtruje przez nieco infantylną jeszcze wrażliwość, ale tym mocniej oddaje to ciężar życia w Syrii tamtego okresu.

Poznajemy miasteczko Ter Maaleh, które dalekie jest od europejskiej cywilizacji. Brak prądu, ciężkie warunki życiowe, nierówność społeczna – to tylko niektóre z trudności dotykających przeciętnych mieszkańców. Wisi nad nim widmo dyktatora. Tymczasem mały bohater idzie do szkoły i musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pierwsze dni w szkole są często traumatycznym przeżyciem dla większości dzieci. Ale Riad ma jeszcze trudniej, bo jest obcy i zupełnie różni się od rówieśników. Przyjdzie mu zmierzyć się z bardzo brutalnym mikro-światem.

Sattouf pisze szczerze i to chyba jest największą zaletą jego komiksu. Nie ubarwia, nie podbija dramaturgi ckliwością, przeciwnie – tam gdzie dzieje się dramat, jest też wspomniany humor. To z jednej strony opowieść o Bliskim Wschodzie, która trafia we właściwy moment, w końcu dziś świat patrzy na ludzi ciągnących stamtąd do Europy, a media przerabiają ich tragedie na wszelkie sposoby. Ale to też próba bardzo osobista przerobienia własnych traum, mniej nastawiona na dotarcie do innych, bardziej na rozliczenie z samym sobą i przeszłością. Bo to komiks osobisty, który równie dobrze mógłby trafić do szuflady. Ale byłaby to spora strata dla czytelniczego świata.

Arab Przyszłości to znakomity przykład komiksu autobiograficznego, uwikłanego w szerszy kontekst geograficzno-historyczno-polityczny. W swej konwencji przypomina oczywiście takie próby, jak Persepolis czy Maus, do których jest porównywany i czytelników, którzy takie próby wykorzystywania medium doceniają, powinien sobie zjednać. Zachwyci swoją tragikomiczną strukturą oraz wiernym – bo z pierwszej ręki – oddaniem realiów świata, który na dobrą sprawę my, Europejczycy, możemy liznąć bodaj tylko w taki sposób.

To, co najmocniej rzuca się w trakcie lektury Araba przyszłości, to duża...

Wstrząsająca i zabawna mieszanka wspomnień z dzieciństwa w Syrii. Druga część bardziej zjadliwa i bolesna niż pierwsza. Dorastające dziecko zauważa i zapamiętuje więcej w czasie gdy jego francusko-syryjscy rodzice usiłują się jakoś urządzić w małym, kilkutysięcznym miasteczku/wiosce Teir Maalah. Matka w bezsilności i rozpaczy obserwująca ojca, który "wraca do korzeni" i powoli przyjmuje z powrotem wszystkie wartości, które dla niej - Europejki - są obce. Powolne gnicie ich małżeństwa jak i postępująca degradacja całej rodziny w imię przyjęcia zasad-chorób panujących dookoła - korupcja, bieda, skrajne nierówności społeczne, bezprawie, fanatyzm religijny, nepotyzm, rezygnacja, analfabetyzm, ciemnota. Wszystko to narysowane przedszkolną kreską potęguje tylko wrażenie pułapki w jakiej znajdują się bohaterowie. Przerażające, bo nie opowiada o Islamie tylko o każdym ekstremizmie i każdym "na zawsze", "nigdy", "bo tak ma być" i "tak chciał Bóg". Skąd my to znamy?

Dodaj cytat z książki Arab przyszłości. Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1984–1985)