Dobre relacje - klucz do sukcesu. Jak współcześnie zjednywać sobie ludzi

Okładka książki Dobre relacje - klucz do sukcesu. Jak współcześnie zjednywać sobie ludzi Dave Kerpen
Dave Kerpen Wydawnictwo: Onepress nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Onepress
2017-06-12
2017-06-12

Książka zawiera wiele porad dotyczących relacji, nie są jednak one odkrywcze i po zastanowieniu się każdy byłby w stanie na nie wpaść. Mimo wszystko wydaje mi się, że przeczytanie niektórych z tych wskazówek może zadziałać jako motywator do wprowadzania ich w życie więc zasadniczo funkcja książki zostaje spełniona.

Dave Kerpen to specjalista od relacji międzyludzkich. Co prawda na każdym kroku powtarza, że jeszcze lepsza od niego jest jego żona Carrie, ale Dobre relacje – klucz do sukcesu. Jak współcześnie zjednywać sobie ludzi przekonały mnie do siebie na tyle, że śmiem twierdzić, iż obydwoje są specjalistami w tej dziedzinie.

Dobre relacje – klucz do sukcesu. Jak współcześnie zjednywać sobie ludzi to książka, która ukazała się na amerykańskim rynku w 2016 roku. Podbiła światowe listy bestsellerów, a jej autor udziela się także na łamach New York Timesa. W Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa OnePress w 2017 roku i również wskoczyła na szczyty naszych ojczystych topów.

Co znajdziemy w Dobrych relacjach?
Być może nie każda książka jest pozycją wartą przeczytania. W Dobrych relacjach znajdziemy przede wszystkim anegdotki i opowiastki o sytuacjach, które dotknęły autora, ale z każdej z nich płynie jakiś morał. Sam autor już we wstępie informuje, że w tej publikacji znajdziemy 53 krótkie lekcje o tym, jak obchodzić się z ludźmi.

Relacje międzyludzkie nie są najlżejszym tematem do poruszenia – szczególnie w poradnikach. Kerpen podjął jednak wyzwanie i… wyszedł z niego zwycięsko! Jego przystępny język, tłumaczenie problemu w prosty sposób i FAST KROKI (ang. First Action Steps to Take – Kroki Radykalnej Optymalizacji Komunikacji Interpersonalnej) dają nam poczucie, że możemy się jednak dogadywać z ludźmi lepiej.

Na końcu książki jest także test do wykonania. Autor zachęca do wypełnienia go już na samym początku czytania, aby dowiedzieć się, jakim typem osobowości jesteśmy. Ma to nam pomóc zrozumieć naszą mentalność i to, jakie według owego schematu osobościowego mamy predyspozycje do tego, aby porozumiewać się z innymi. Znajdziemy tam także Dodatek B, w którym to autor przedstawia swoje ulubione cytaty – motywacyjne i inne.

Czy to aby na pewno działa?
Oprócz zwykłych porad, które mógłby nam dać każdy, autor bestsellera dodatkowo udziela nam informacji typowo psychologicznych. Jeśli więc ktoś ma ochotę dowiedzieć się, czym jest mirroring czy walidacja, to jest to książka dla niego. Pewnie żadnego psychologa czy kogoś, kto dba o dobre relacje z ludźmi, te dwie techniki nie zadziwią, mnie natomiast lekko „oświeciły”.

Czy jest to książka wartościowa? W jakimś sensie na pewno. Autor wielokrotnie przypomina o tym, aby wejść na jego stronę (no bo jakże inaczej!),stosuje triki typu „mogliście to przeczytać w mojej poprzedniej książce”, ale nie jest to najgorsze. Tak naprawdę wiedzę, którą Kerpen zawarł w Dobrych relacjach, można było streścić na dwudziestu stronach A4, a anegdotki z jego życia zostawić z boku. Jeśli jednak interesują was, moi drodzy czytelnicy, zagadnienia związane z biznesem, relacjami albo jakimś pokrewnym tematem, to zachęcam do przeczytania tej książki.

Dodatkowo powiem, że sam autor odpisał mi na portalu LinkedIn, gdy wysłałam do niego wiadomość, że aktualnie czytam jego książkę

Dobre relacje – klucz do sukcesu. Jak współcześnie...

• Finanse i rozwój
  • Rozwojowe/Psychologia