Dieta długowieczności

2018-01-19
2018-01-19
Gabriela Rogowska
zdrowie dieta

Valter Longo, włoski biolog i ekspert w dziedzinie starzenia i odżywiania, promuje dietę, która ma wpływ na długowieczność oraz ogólny stan zdrowia.
Książka opiera się na wielu badaniach naukowych. Polecam każdemu, kto choć trochę interesuje się dietami i ich wpływem na nasze zdrowie.

Bukowy Las zaskakuje kolejną świetną pozycją na temat zdrowia, życia, a tak dokładnie to długowieczności.
Czy sekretem długowieczności jest odpowiednia dieta?
Autor książki Valter Longo, światowej sławy ekspert w zakresie badań nad starzeniem się, znany też jako guru długowieczności, postanowił podzielić się z nami, w swojej książce sekretem długowieczności.
Przedstawia naukowo potwierdzony plan diety chroniący przed otyłością i chorobami cywilizacyjnymi.
Każdy rozdział poświęcony jest innemu układowi. Informacje są sprecyzowane i dokładne. Wszystko jasno przedstawione. Są też ciekawostki i trochę historii.
Na końcu mamy dwutygodniowy plan żywieniowy. Wszystko oparte na diecie śródziemnomorskiej, która jest niskobiałkowa i niskocukrowa, obfitująca w zdrowe tłuszcze, warzywa i owoce. Wplecione są też tutaj okresy postu, które stosuje się zaledwie 3-4 razy do roku przez kilka dni.
Autor zaopatrzył nas też w rozpiskę, gdzie znajdziemy źródła witamin i minerałów i innych mikroelementów.
Książka nie jest długa. Szybko się czyta. Wiedza w niej zawarta nie jednemu pomoże. Nie jest to treść, która może znużyć czytelnika, wręcz przeciwnie.
Często selekcjonuje poradniki i wybieram te, które zaskakują mnie, wnoszą coś nowego. Jednak poradniki z Bukowego Lasu biorę w ciemno, bo je uwielbiam.

Czy sekretem długowieczności jest odpowiednia dieta?
Przedstawia...

Tak naprawdę w książce są dwa malutkie minusy. Pierwszym jest malutki druk ciaśniej osadzony, co sprawia, że czytanie nam się trochę dłuży i niestety styl jakim jest przedstawiona. Nawet jak mamy opisaną pewną opowieść i jest ona wzruszająca, to nie widać tam emocji, jakby miała być tylko przykładem, a nie czymś, co ma w nas cokolwiek wywołać. Taka sztywniejsza trochę, typowo poradnikowa. Autor przytacza tutaj przykłady długożyjących ludzi na bazie roku i liczby osób. Zaznacza, że od początku zaczął odczytywać znaki dotyczące długowieczności. Spisał nawet jedzenie, które dostawał w różnych miejscach i opisał czy się różni to podane teraz. Jest tu sporo diet, które opisał na czym polegały i która przyniosła mu największe korzyści. Rozdział pierwszy to bardziej opowieść życia, a reszta zaczyna się później. W dziale drugim dowiemy się dlaczego człowiek się starzeje. Będą tu przykłady i tezy autora poparte jego wytłumaczeniem na ten temat. Trochę dużo tu przykładów, a same konkrety pojawiają się zmieszane z treścią, choć ciekawostką była dla mnie pewna informacja:
,,Osoby z mutacjami receptora hormonu wzrostu są bardziej odporne na choroby."

Nie jest ważne jaką człowiek zastosuje dietę by żył dłużej, gdyż musi też wziąć pod uwagę wszystkie schorzenia oraz geny, które może mieć obciążone chorobowo. W takim wypadku nawet dieta nie jest w stanie znacznie przedłużyć naszego istnienia. Dla ciekawych, pojawiają się tu zdjęcia i różne wykresy na poparcie jego tez. Był tutaj tez taki mały przytyk do tego, że niektórym wydaje się, że skoro często chorują, to mogą sami wydawać osądy lekarskie. Skrupulatnie mamy wytłumaczone dlaczego nie powinniśmy być tacy mądrzy. Niektórych to ubodzie, tym bardziej, że mamy nacisk na naszą niewiedzę, a nie poparcie obserwacji z naszego punktu widzenia. Na stronie 53 poznacie pięć filarów zdrowej długowieczności. W tym wykres, zastosowanie i na 59 sama dieta ze wstępem, oraz później kto nie może tych diet stosować. Wychodzi na to, że to nie my możemy wybierać sobie dietę. Jak zatem zrobić, by osiągnąć to, czego pragniemy? Oczywiście znajdziecie tutaj na to pytanie odpowiedź, jednak z tą książką jest jak z językiem obcym. Musimy wpierw poznać słowa, terminy, wykresy i zrozumieć je, by dopiero móc zacząć cokolwiek z tego rozumieć. Samo przeczytanie punktów i przejrzenie wykresów nic wam nie da. Bywa tutaj ciekawie, ale niektóre rzeczy wymagają przemyślenia. Zrozumie ją tylko ten, kto wie, że chudnięcie to proces, a nie zwykła dieta.

Ja tę książkę przeczytałam dwa razy. Dla mnie fantastyczna.

Ja tę książkę przeczytałam dwa razy. Dla mnie fantastyczna.

Do tej książki zabierałam się już od dłuższego czasu ale jakoś wciąż było mi nie po drodze, a szkoda, bo znalazłam w niej wiele ciekawych informacji, które zaczęłam wprowadzać w życie a w sumie mogłabym to zrobić wcześniej.

Książka podparta jest wieloma badaniami i doświadczeniami gromadzonymi przez autora przez lata. Trochę statystyk i porównać a co najważniejsze jest również przykładowy jadłospis rozpisany na poszczególne dni.

Polecam serdecznie

Mam ogromny problem z tą książką. Z jednej strony odkrycia Valtera Longo są bardzo ważne. Stosowanie się do nich praktycznie gwarantuje nam polepszenie parametrów fizjologicznych. Pokazuje też autor jak dieta naśladująca post jest skuteczna w różnego rodzaju zaburzeniach. Uważam, że wiedzę z tej książki powinien posiąść każdy dietetyk i lekarz. Szybko się ją czyta i przez pierwsze 100 stron przebrnąłem na jednym posiedzeniu w wannie. Dalej straciła książka nieco z dynamiki, gdyż treści się częściowo powtarzały w rozdziałach tyczących naśladowania postu i rodzajów schorzeń. Trochę przepisy mogłyby być zredagowane pod kątem naszego kraju. Może jakieś posłowie z kiszoną kapustą :)
Książkę polecam, polecam również stosowanie się do zaleceń w niej zawartych. Chociaż osobiście pościłem tylko na samej kawie i wodzie samej wodzie, maksymalnie przez 3 dni. Nie zamierzam więc dyskutować z wybitnym badaczem na temat wyższości zwykłego postu, bo jego metoda działa. A zapewnie jest prostsza w użyciu niż nic nie jedzenie przez kilka dni.

Moim zdaniem bardzo ciekawa książka oparta na licznych badaniach autora dotyczących diety postnej.

• Kosmetologia,kulinaria i odżywianie
  • Zdrowie
  • Zdrowie

Dodaj cytat z książki Dieta długowieczności