Babcocha

Poradnia K
2018-03-14
2018-03-14
Inne

Okładka książki Sekretna historia ludz... skarpetek Justyna Bednarek, Daniel de Latour
Ocena 7,6
Sekretna histo... Justyna Bednarek, D...
Okładka książki Potworak i inne ko(s)miczne opowieści Grzegorz Kasdepke, Daniel de Latour
Ocena 7,5
Potworak i inn... Grzegorz Kasdepke, ...
Okładka książki Bajki nasenne Ada Augustyniak, Katarzyna Bajerowicz, Ewa Beniak-Haremska, Tomasz Broda, Iwona Chmielewska, Maria Concejo Iwankowicz, Joanna Concejo, Maria Dek, Zosia Dzierżawska, Emilia Dziubak, Nika Jaworowska-Duchlińska, Mauko Małgosia Korczak, Magda Kozieł-Nowak, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Alessandra Michalska-Szwagierczak, Marek Niwald, Marta Niwald, Paweł Pawlak, Jola Richter-Magnuszewska, Robert Romanowicz, Joanna Rusinek, Marianna Sztyma, Elżbieta Wasiuczyńska, Daniel de Latour
Ocena 6,9
Bajki nasenne Ada Augustyniak, Ka...
Okładka książki Antylopa z Podbeskidzia Artur Andrus, Daniel de Latour
Ocena 6,9
Antylopa z Pod... Artur Andrus, Danie...

Okładka książki Dom, który się przebudził Emilia Dziubak, Martin Widmark
Ocena 8,2
Dom, który się... Emilia Dziubak, Mar...
Okładka książki Mirabelka Cezary Harasimowicz, Marta Kurczewska
Ocena 8,2
Mirabelka Cezary Harasimowicz...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Babcocha spadła z nieba

352 28 123

Jakaż to była książka! Pełna pozytywnej energii, mądrości, humoru, przekory. Nic tylko brać i czytać! Uwielbiam ten duet od czasu "Skarpetek". Tym razem też nie zawiedli. I tylko żal było kończyć...

Seria zabawnych króciuteńkich opowiadań dla młodszych dzieci.

Seria zabawnych króciuteńkich opowiadań dla młodszych dzieci.

CO TO TA BABCOCHA

Cóż to była za książka, cóż to była za bajka. Taka bajka, że trzeba ją kupić i mieć. Bajka najlepsza ze wszystkich, bo dla dzieci cudna i dorosłego bawiąca. Do czytania przed snem idealna, składa się bowiem z krótkich opowieści w sam raz na jeden raz. Tak można oczywiście, jednakże dzieci wolą trzy na jeden raz albo i cztery na raz… na dwa i chop do góry Babcocha rulez.

W GRAJDOŁKU

Sama Babcocha zjawia się pewnego dnia w Grajdołku, pewnie, dlatego, że jest bardzo potrzebna mieszkańcom, a konkretnie pewnej małej Bernadettce, która nie ma mamy, a której tata zdecydowanie nadużywa soku. Przybywa jako skrzyżowanie dobrej, ciepłej i pomocnej babci z babą jagą, ale raczej taką jak babcia Weatherwax, a nie Baba Jola, z którą zdecydowanie nie ma przyjemności. Tutaj rozpoczynają się przeróżne przygody i tylko ociupinkę w nich ekologii i lewactwa, ale naprawdę ociupiniuninieczkę. Jest za to pochwała pełnej rodziny jako idei, do której należy dążyć ze względu na dzieci i na siebie, nawet za pomocą magii. Można też zarobić lanie od złotej rybki, albo być zakupionym przez konia ale o tym musicie przekonać się sami.

SŁOWO O GRAFICE

Może nie jest to do końca mój ulubiony styl. Mam z nim jednak dobre skojarzenia. Przypomina mi rysunki z dwóch bardzo starych książek, należących jeszcze do mojej mamy – Ortografia i Gramatyka na wesoło, Profesora Przecinka. Bardzo często odrysowywałam z nich przeróżne postacie w szkole podstawowej będąc. Chyba nie myśleliście, że się uczyłam. Taki suchar, że aż wstyd.

NA SPOTKANIE Z BABĄ JOLĄ ZAPRASZAM NA http://kwyrloczka.pl/2022/03/05/o-tym-jak-jedna-szybka-babcocha-i-nyny-babcocha-justyna-bednarek/

CO TO TA BABCOCHA

BABCOCHA - taka przyjazna Baba Jaga
😁👍
Znacie bajkę o Bacie Jadze?
😁
Ta tutaj to bardzo uczynna staruszka, która pomogła wielu osobom.
I co najciekawsze posiada niezwykle moce.
😁👍
O jej przygodach i osobach, którym pomogła przeczytamy w kilkudziesięciu krótkich opowiastkach.
Na każdej stronie jest jedną z nich oraz przepiękne ilustracje.
😍👍
Czyta się jednym tchem albo na raty jak kto woli.

BABCOCHA - taka przyjazna Baba Jaga
😁👍
Znacie bajkę o Bacie Jadze?
😁
Ta tutaj to bardzo uczynna staruszka, która pomogła wielu osobom.
I co najciekawsze posiada niezwykle moce.
😁👍
Na każdej stronie jest jedną z nich oraz przepiękne ilustracje.
😍👍
Czyta się jednym tchem albo na...

Też tak macie, że kiedy patrzycie na książkę, widzicie nazwisko Autora, to buzia sama się wam uśmiecha? A kiedy zobaczycie nazwisko Ilustratora, to już zupełny banan wykwita na twarzy? Justyna Bednarek i Daniel de Latour to według mojej dziewięcioletniej córki duet idealny i jak tylko zobaczyła „Babcochę”, nie było tematu. Drzwi do pokoju zostały szczelnie zamknięte i moje dziecko rozpoczęło swoją własną, prywatną książkową przygodę. Którą ja kontynuowałam po kryjomu przez pół nocy.
Warto było! Książka klimatem przypomina mi nieco „Naszą mamę czarodziejkę”, ale tu główna bohaterka jest całkiem inna. Niespodzianie spada z nieba, z wielkiej, gradowej chmury i ląduje w maleńkiej wiosce o zabawnej nazwie Grajdołek tuż przy starej, opuszczonej chacie, którą obiera sobie za mieszkanie. Razem z pająkami, Orzechowym Lichem i czarnooką dziewczynką Bernadettą dyskretnie ingeruje w życie mieszkańców Grajdołka pomagając im, a czasem dając nauczkę. Niektórzy przyjmują ją z sympatią, a jeszcze inni lękają się, uznając za czarownicę, ale wszędzie, gdziekolwiek pójdzie, Babcocha wywołuje zabawne i ciekawe zdarzenia. Czasem zmieni wioskowego marudę w wiatraczek, a siebie w muchę, czasem da nauczkę przemądrzałemu sołtysowi, a czasami zabawi się w swatkę i sprawi, że zakochani znajdą odwagę i wyznają sobie uczucie. Nade wszystko jednak opiekuje się małą Bernadettą, którą zaniedbuje tata i która bardzo potrzebuje mamy. Zawsze jest dokładnie tam, gdzie w danej chwili ktoś jej potrzebuje. I działa na swój babcochowy, trochę czarodziejski i emocjonalny, a trochę zdroworozsądkowy sposób, niekoniecznie zgodny z oczekiwaniami samych zainteresowanych.
Każda z pięćdziesięciu czterech krótkich historyjek kryje w sobie sporą dawkę humoru, magii i życiowej mądrości. Dorośli popijają tu sok malinowy, łowią ryby i szukają miłości albo gonią za władzą, a dzieciaki szaleją urządzając sobie wyścigi w workach po mące i marzą o ogromnej chmurze z waty cukrowej. Chciałabym powiedzieć, że powinno się dawkować te historyjki, by jak najdłużej cieszyć się lekturą, no, ale się nie da. Każdy rozdział aż piszczy, żeby tylko na niego zerknąć…a zaraz po nim kolejny i kolejny.
Humor i moc wspaniałych ilustracji to tylko jedne z zalet „Babcochy”. Są także wartości merytoryczne – szacunek do drugiego człowieka, miłość do przyrody, dystans do bogactwa i radość z rzeczy najprostszych. Jest o samotności wynikającej z bycia sierotą lub wdowcem i o ochronie środowiska. Jest także o tym, że marzenia się spełniają, nawet gdy wszystko wskazuje na to, że nie należy oczekiwać od życia czegoś więcej. Można użyć czarów…ale można też usiąść wspólnie i zwyczajnie pomilczeć. Każdy znajdzie tam swój ulubiony rozdział, który zapadnie mu w serce i zostanie na długo. Satysfakcja dzieciaków gwarantowana, podobnie jak uśmiech na twarzy.
Książka, którą możemy przeczytać dzięki Poradnia K
jest niewielkiej grubości, ale pięknie wydana i tekstu mieści naprawdę dużo. Twarda, matowa okładka i tylko ilustracja podróżującej na chmurze Babcochy oraz tytuł są błyszczące. Każdy rozdział nosi tytuł zapowiadający, co znajdziemy zagłębiając się w lekturze. I każdy rozdział posiada własne, świetne, kolorowe, jedyne w swoim rodzaju ilustracje. Czcionka niewielka i być może początkującemu czytelnikowi sprawi odrobinę trudności, ale na przykład moje dziecko poczuło się zdopingowane do samodzielnego przeczytania twierdząc, że to nie jest żaden problem. Zdania są proste, opisów niewiele, dlatego czyta się naprawdę fantastycznie. Znaczenie niektórych słów musieliśmy wyjaśniać, ale to akurat uważam za zaletę. Polecamy ogromnie dzieciakom już 6+, ale najbardziej docenią troszkę starsze dzieci. Tajemniczej, zabawnej, pełnej niespodzianek Babcochy po prostu nie da się nie lubić.

Babcocha łamie wszelkie utarte schematy i jednocześnie ratuje honor czarownic. Szkoda, że ja w młodości czytając bajki poznawałem tylko czarownice o złym usposobieniu. A tutaj mamy taką Babę Jage tylko, że współczującą i gotową do pomocy. Coś niesamowitego.

Niezbyt podobała mi się ta książka. Według mnie jest trochę za mało akcji. Polecam dzieciom 7 - 8 lat.

Babcocha jest ekstra!

Babcocha jest ekstra!

Babcocha jest wspaniała, Babcocha postać i Babcocha książka. Wyśmienicie retro i współczesna zarazem. Coś niebywałego. Nie zmieniłabym ani jednego imienia, przecinka, niczego.
Ps - to nie jest książka tylko dla dzieci, ani tylko dla dziewczynek.

Ps - to nie jest książka tylko dla dzieci, ani tylko dla dziewczynek.

Dodaj cytat z książki Babcocha