Niewypowiedziany

Okładka książki Niewypowiedziany
Mari Jungstedt Wydawnictwo: Bellona, Edipresse Cykl: Inspektor Anders Knutas (tom 2) Seria: Mistrzynie Kryminału Obyczajowego kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Anders Knutas (tom 2)
Mistrzynie Kryminału Obyczajowego
I Denna Stilla Natt
Bellona, Edipresse
2017-08-10
2010-01-01
Data 1. wydania:
2008-01-01
Magdalena Landowska

Nie wiem, po co był wątek Emmy. Pomijałam to. Absolutnie niczego nie wniósł do sprawy.

Książka ciekawa, chociaż momentami akcja za bardzo się rozciągała. Na plus niewątpliwie jest to, że autorka wplotła do kryminału bardzo trudne tematy. Zakończenie było zaskakujące, a samą książkę czytało się przyjemnie.

Historia ciekawie się zaczyna, zajmująco napisana... ale jak to często z kryminałami bywa, autorowi pod koniec brakuje konceptu, nie chce mu się dalej ciągnąć tematu, wchodzić w psychikę bohaterów, tok ich myślenia, dlaczego postąpili tak a nie inaczej. I wszystko rozwiązuje się wtedy samo, jakby mimochodem. Co bardzo rozczarowuje. Tak samo jest tutaj. Poza tym historia Emmy i Johana - stanowi jakby osobną historię, dlaczego i po co? Co prawda Johan i Knutas na niwie zawodowej...j itd.

Do połowy książki nic emocjonującego się nie dzieje. Najlepsze jest rozwiązanie.

Na półkach: , , , , , , , ,

Druga część cyklu jest lepsza od poprzedniej. Cały czas trzyma w napięciu i nie pozwala szybko domyślić się kto jest mordercą co jak dla mnie jest na plus. Rozwiązanie zaskoczyło mnie. Byłam przekonana, że sprawcą jest bohater X a nie bohater Y.

Rzeczywistość z którą każe nam się zmierzyć autorka jest wyjątkowo brutalna ale i przy tym niezwykle wciągająca i zaskakująca. Gęsta atmosfera gwałtów, wykorzystywania i stygnących, martwych ciał utrzymuję w nieustannym napięciu. Dalsze losy głównych bohaterów pełne nieprzewidywalnych zwrotów akcji ♥

Gdybym miała wymienić książkę idealną dla osoby przemęczonej, chcącej się oderwać od rzeczywistości, to byłaby to właśnie jedna z książek Jungstedt z inspektorem Knutasem. Czytam ten cykl nietypowo, bo nie zachowuję kolejności. Każdy z dotychczas przeczytanych tomów czytało mi się wyjątkowo lekko i każdy bardzo mocno wciągał, a w żadnym nie było dłużyzn. Mimo zalewu kryminałów skandynawskich, te pisane przez Jungstedt, wyróżniają się. Gotlandia czyli Wyspa Wikingów jako miejsce akcji jest mocno charakterystyczna, niemal zawsze w tle rozgrywających się wydarzeń jest morze, a niekiedy też i mury obronne Visby. A drugi charakterystyczny element to opisy dwóch równolegle prowadzonych w sprawie morderstw śledztw. Jedno prowadzi policja na czele z inspektorem Knutasem, a drugie dziennikarz telewizyjny ze Sztokholmu, Berg.
W tym tomie rozwiązywane są 2 łączące się ze sobą zagadki kryminalne, każda mocno niestereotypowa. Jedna to zabójstwo miejscowego pijaczka. Wszyscy go kojarzyli, jak z grupą miejscowych pijaków wysiadywał na ławkach i pod różnymi murkami. Niestereotypowe i frapujące zaś było to, że pijaczek ten przed tym, jak się zdegenerował, był cenionym fotoreporterem. Nawet gdy już przestał nim być, nosił zawsze przy sobie aparat fotograficzny. Autorka przybliża kulisy tego upadku, tej porażającej degrengolady.
całość

To całkiem dobry kryminał, czyta się przyjemniei dość lekko, jasny podział bohaterów, dobra narracja. Porusza temat alkoholizmu i wykorzystywania seksualnego 14-letniej Fanny, (ten wątek wyjątkowo mi się nie podobał) która samotnie boryka się z problemami w domu. Autorka sprawnie manipuluje czytelnikiem, gdy już nam się wydaje że wiemy kto stoi za morderstwem okazuje się że trop prowadzi gdzie indziej i dochodzi do kolejnego morderstwa.. Początkowo może się wydawać że wątki Henry`ego i Fanny snują się oddzielnie ale w miarę rozwoju fabuły coraz bardziej zaczynają się łączyć . Natomiast historię o romansie reportera Johana i nauczycielki Emmy moim zdaniem można bycałkowicie wyeliminować.

Zaczęłam od drugiej części, ponieważ w mojej bibliotece nie ma wszystkich. Ale zupełnie mi to nie przeszkadzało. Wygląda na to, że można je traktować jak odrębne pozycje. Dobry, solidny kryminał chociaż akcja nie pędzi na łeb, na szyję. I bardzo podobał mi się wątek obyczajowy. Szkoda, że musiał się zakończyć tragicznie, śmiercią czternastolatki. Co wtedy robiła matka? I w jaki sposób jej śmierć łączy się z prowadzonym śledztwem w sprawie śmierci miejscowego pijaczka? Sprawdźcie sami.

Seria o inspektorze Knutasie to jak dla mnie na pewno nie światowy bestseller (jak informują okładki książek). Jeśli ktoś oczekuje kryminału jak u Mankella, to się rozczaruje. Czytałam po kolei i widziałam błędy, nie wiem czy wynikające z tłumaczenia, czy może z zapomnienia autorki (inny wzrost, wiek itp.). Niemniej jednak jeśli ktoś oczekuje lekkiej, niezobowiązującej lektury, to polecam całą serię.

Dodaj cytat z książki Niewypowiedziany