Odwaga zmiany

W drodze
2017-01-01
2017-01-01
religia odwaga sukces ewangelia

Lubię od czasu do czasu słuchać z rana krótkiego Ewangeliarza, który ojciec Wojciech nagrał jakiś czas temu. Zawsze znajdzie w czytaniach z dnia jakiś fragment - perełkę, który pozwala inaczej patrzeć na tekst Biblii. Ta książka o zmianie, a w zasadzie przemianie - metanoi, także odkrywa nieuświadamiane często strony tego procesu.
Zmiana może przebiegać na różnych poziomach, w różnych obszarach życia; fundamentalna jest ta duchowa, bo warunkuje i umożliwia w pełni zmianę w sferze codziennej egzystencji, moralnej czy społecznej. Przemiana duchowa angażuje całego człowieka: jego myśli, uczucia, doświadczenie, ujawnia niepokoje i smutki, w końcu wymaga odwagi działania. I cierpliwości w oczekiwaniu na jej owoce.
Dominikanin ilustruje swoje rozważania przykładami z Biblii odczytywanymi często na osobisty sposób, czasem również sięga po swoje rodzinne i zakonne doświadczenia.
Ta książka jest zaproszeniem do popatrzenia na swoje życie od strony zmian: tych, które się już dokonały, tych, które zaniechaliśmy i tych, które są dla nas wyzwaniem.

Zmiana może przebiegać na różnych...

Od czasu do czasu słucham konferencji i kazań, które bardzo mnie poruszają. Zasłuchuję się tak, że mam wrażenie, iż poza słowem i mną nie ma niczego wokół. Ono dotyka, miażdży, porusza, jest obok mnie i we mnie. Rzadko zdarza mi się bym odbierała tak słowo pisane, ale tym razem tak właśnie było. Ojciec Wojciech Jędrzejewski OP wprowadził mnie w świat, z którego nie chciałam wychodzić.
„Odwaga zmiany” jest książką, która pokazuje jak wiele możemy w sobie dokonać. Autor porusza temat nawrócenia, smutku, słabości, zmian, decyzji, cierpliwości, pokory, wierności…i wielu innych. Jest dogłębną analizą ludzkiego serca – poranionego i uciekającego, które Bóg chce przytulić i objąć swoją miłością.
Ja sam może tysiąc już razy słyszałem, a mimo to ciągle potrzebuję to słyszeć: „Bóg cię kocha, jesteś jego najdroższym synem, On kocha cię za darmo, bezinteresownie, nie musisz zarabiać na Jego miłość, On pragnie swoją miłością wypełnić cię bez reszty, dlatego oczekuje od ciebie, abyś podjął wysiłek rozszerzenia swojego serca. Nie będzie cię kochał ani trochę więcej, jeśli staniesz się lepszy, ale stań się lepszy, bo wtedy będziesz szczęśliwszy, bo innym będzie lepiej z tobą i inni będą lepsi dla ciebie!” (str.97)
Polecam tę lekturę osobom, które chcą zmienić coś w swoim życiu. Tym, którzy są już na drodze przemian oraz tym, którzy mają tę drogę jeszcze przed sobą i nie wiedzą od czego zacząć. O. Jędrzejewski kieruje czytelnika ku refleksji nad przeszłością by zobaczyć jakie zmiany się już dokonały i jakich oczekuje od nas teraz Bóg. Dzięki lekturze czytelnik ma szansę uporządkować swoje patrzenie na siebie i drugiego człowieka. Pomaga ona również odróżnić zmiany, które pochodzą od Boga, od tych które zasiewa w ludzkim sercu Szatan.
Głos Boga mówi w sercu człowieka: „Potrzebujesz zmiany”. I co robi z tym Szatan? Szatan dokonuje zafałszowania i podpowiada: „Potrzebujesz odmiany”. Szatan kusi: „Zmień, ale nie siebie, nie swoje wnętrze, zmień to, co jest na zewnątrz ciebie. Zmień żonę, zmień wspólnotę, zmień religię. Wtedy będziesz szczęśliwy. Spełnią się twoje marzenia. Wreszcie przestaniesz dźwigać te wszystkie ciężary, z którymi tak ci teraz źle”. (str.58)
Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem (nie bez powodu mawia się, że Dominikanie to najlepsi kaznodzieje!). Autor jest dominikaninem, duszpasterzem akademickim, cenionym rekolekcjonistą, kaznodzieją i publicystą. Lektura podzielona jest na kilka rozdziałów, porządkując treści tak, by moc przyswajać je stopniowo. Jednocześnie należy do tego rodzaju książek, których nie da się odłożyć przed przeczytaniem do końca, jest spotkaniem, które bezpowrotnie zostawia w człowieku niedosyt zmian. Warto zaryzykować i wyruszyć w tę podróż – polecam!

• POPULARNO-NAUKOWE
  • Finanse i rozwój
  • CHRZEŚCIJAŃSTWO
  • Religijne
  • Zielony

Dodaj cytat z książki Odwaga zmiany