#WPADKI @grzechy językowe w mediach

językoznawstwo, nauka o literaturze
Ridero
2017-02-07
2017-02-07

Warta przeczytania książeczka o najczęstszych błędach językowych i propozycjach, w jaki sposób zapamiętać prawidłową odmianę, wymowę czy zwrot frazeologiczny. Napisana przystępnym, czytelnym językiem, pełna anegdot o prawdziwych wpadkach, które przytrafiły się w mediach. Bardzo cenne jest przy tym, że przy ani jednej historyjce Autorka nie wskazała na "winowajcę", wyraźnie bowiem w centrum zainteresowania jest napiętnowanie "grzechu", nie zaś "grzesznika". Niezwykle cenne jest także, że za każdym razem przywoływane jest źródło (słownik lub stanowisko Rady Języka Polskiego),z którego pochodzi zalecana, poprawna wersja, nawet jeśli czasem jest ona wbrew politycznej poprawności (np. coraz częściej spotykane tworzone niekiedy na siłę feminatywy). Polecam!

Książka skierowana do konkretnej grupy odbiorców, ale zdecydowanie stwierdzam, że może po nią sięgnąć każdy. To nie jest podręcznik sztywno i ogólnie tłumaczący, jak poprawnie używać naszego ojczystego języka, ale zbiór lekko napisanych minifelietonów, które lakonicznie wyjaśniają wszelkie podstawy i zasady poprawności, jakie obowiązują nie tylko w mediach, ale i w konfrontacji z tzw. językiem ulicy. Cieszę się, że autorka napisała tę książkę tak, by zrozumiał ją każdy czytelnik. Jasno, precyzyjnie, rzetelnie i czytelnie.

Autorka swój zbiór luźnych, pisanych prostym, zrozumiałym językiem felietonów, skierowała przede wszystkim do ludzi pracujących w mediach, bądź branżach pokrewnych, nierzadko zwracając uwagę czytelnika na to, że nawet ludziom na wysokich, kierowniczych stanowiskach zdarza się mówić niepoprawnie. Cóż... jesteśmy tylko ludźmi, albo aż(!)... Tylko spójrzmy też na to przez pryzmat szacunku. Jeśli chcemy być przestrzegani poważnie, szanujmy się nawzajem. Estyma swój początek bierze zawsze z rozmowy.

Bardzo mi się podoba, że autorka nie skupiła się tylko na tzw. pouczaniu lecz rzeczowo, konkretnie przedstawia problem w najczęstszym popełnianiu błędów, przedstawiając je w różnych kontekstach słownych. Odpowiada na pytania: jak powinno się je stosować, najczęstsze przyczyny tych błędów, a także, dlaczego łatwiej nam skupić się na nieprawidłowościach. Oprócz swoich spostrzeżeń przytacza formy poprawne słów; błędne, powszechnie stosowane oraz definicję poprawności językowej udostępnioną przez językoznawców.

Całość recenzji na:

• Przeczytane w 2023