Gdy zapłaczą cykady: Księga uświadomienia cz.2

Okładka książki Gdy zapłaczą cykady: Księga uświadomienia cz.2 Yutori Houjyou, Ryukishi07
Okładka książki Gdy zapłaczą cykady: Księga uświadomienia cz.2
Yutori HoujyouRyukishi07 Wydawnictwo: Waneko Cykl: Gdy zapłaczą cykady (tom 6) komiksy
komiksy
Gdy zapłaczą cykady (tom 6)
Higurashi no Naku Koro ni Kai: Meakashi Hen
Waneko
2017-01-31
2017-01-31
Katarzyna Podlipska

Okładka książki Gdy zapłaczą cykady: Księga rozbicia świadomości En Kito, Ryukishi07
Gdy zapłaczą c... En Kito, Ryukishi07...
Okładka książki Gdy zapłaczą cykady. Księga manifestacji demona En Kito, Ryukishi07
Gdy zapłaczą c... En Kito, Ryukishi07...
Okładka książki Gdy zapłaczą cykady: Księga upływającej nocy Mimori, Ryukishi07
Gdy zapłaczą c... Mimori, Ryukishi07...
Okładka książki Gdy zapłaczą cykady: Księga ukojenia duszy Yuna Kagesaki, Ryukishi07
Gdy zapłaczą c... Yuna Kagesaki, Ryuk...

Shion jest niezwykle ciekawą postacią, która zyskuje wiele głębi. Ktoś, kto pojawiał się wcześniej epizodycznie w historii, teraz ma okazję naprawdę zabłysnąć. Mamy okazję poznać świat widziany z perspektywy osoby, która czuje się niechciana przez własną rodzinę i oszukana przez świat. Takie doświadczenia muszą ciążyć na duszy i psychice jednostki.

Dlatego chwilę szczecią gdy bohaterka znajduje kogoś bliskiego, są bardzo ciepłe i sympatyczne. Niestety Gdy zapłaczą cykady to nie komedia romantyczna, ani nawet dramat tylko mrożący krew w żyłach horror. Z tego powodu, a także dzięki wiedzy z wcześniejszych rozdziałów historii wiadomo, jak wszystko musi się skończyć. Nie jest to jednak tutaj negatywem, bo dodany kontekst świetnie buduje świat i poszerza tragiczny finał historii z części znanej jako Księga Dryfującej Bawełny.

Dlatego chwilę szczecią...

Akcja rozpoczyna się rok wcześniej niż zdarzenia z Księgi dryfującej bawełny. Shion Sonozaki ucieka ze szkoły żeńskiej z internatem. Zdecydowanie nie lubi miejsc, gdzie czuje się zamknięta jak w więzieniu. W ucieczce pomagają jej członkowie jej rodziny, nieco przypominającej czasami yakuzę. Dziewczyna nie wraca jednak do domu, ale zamieszkuje w Okinomiyi. Wedle tradycji rodu ona nie ma prawa istnieć. Mimo to szybko nawiązuje kontakt z siostrą, z którą nie było jej dane za długo w dzieciństwie przebywać. Jednak więź pomiędzy bliźniętami to nie mit!

Wszystko zapewne byłoby po staremu, Shion z dala od rodziny, Mion naznaczona jako głowa rodziny Sonozaki, gdyby nie jakiś chłopak. A dokładniej Satoshi. Tu jest już sierotą. Jego rodzice byli jednymi z ofiar klątwy Himinazawy. Chłopak jest obecnie właściwie jedyną ostoją dla młodszej siostry, Satoko. A że ma dość opiekuńczy charakter, co okazuje też Shion, jest nadmiernie obciążony. Do tego pracuje, by kupić siostrze wielkiego misia na urodziny. To jednak tylko dziecko, nie radzi sobie z problemami świata dorosłych, więc jego ciało się buntuje. Zdarza się jednak coś, co wstrząsa Shion: Satoshi znika, a miś zostaje wykupiony. Gdzie jest chłopak? Czemu nie podarował prezentu siostrze?
Więcej na: https://www.monime.pl/gdy-zaplacza-cykady-ksiega-uswiadomienia-tom-5-6/

Historia Shion to jedna z najbardziej brutalnych i szokujących odsłon Higurashi. Jak również jedna z bardziej pasjonujących. Tragedia tej „gorszej” siostry w świetle trzymającej władzę rodziny i całe okrucieństwo i przemoc, jakie z tego wynikły to bardzo mocna historia. A przy okazji świetne uzupełnienie tła fabularnego sprzed standardowego czerwca 1983.

Ta część jest na prawdę dobra, muszę przyznać, że totalnie mnie zaskoczyła!

Ta część jest na prawdę dobra, muszę przyznać, że totalnie mnie zaskoczyła!

Po ,,Księgach pytań” nadszedł czas na ,,Księgi odpowiedzi”, które otwiera w polskim wydaniu dwutomowa ,,Księga uświadomienia” opisująca historię zniknięcia Satoshiego oraz sióstr Sonozaki, widzianą oczami młodszej z nich – Shion. Zapraszamy do zapoznania się z kolejną pełną bólu i przemocy historią, która rozegrała się w Hinamizawie.

,,Księga uświadomienia” stanowi odpowiedź na wydarzenia znane czytelnikowi z ,,Księgi dryfującej bawełny”, a akcja rozpoczyna się w roku 57. roku ery Shouwa (1982r.),kiedy to Shion ucieka ze szkoły z internatem by powrócić do rodzinnej Hinamizawy, gdzie jej starsza siostra bliźniaczka uczy się bycia głową rodu Sonozaki. Mimo iż dziewczyny wydają się być identyczne jak krople wody, to jednak szybko okazuje się, że ich losy są zupełnie inne. Shion tak naprawdę ma szczęście, że żyje, bowiem tradycja rodu nakazywała by młodsze z bliźniąt zostało zabite zaraz po urodzeniu – bowiem tylko jedna osoba może być głową rodu i przejąć brzemię demona – co stało się udziałem Mion.

Niepomna zakazu starszyzny Shion postanawia jednak powrócić do Hinamizawy, gdzie mimo oschłego traktowania przez bliskich i zepchnięcia na margines społeczeństwa, czuje się jak w domu. By unikać kłopotów postanawia przez jakiś czas podszywać się pod swoją starszą siostrę. I tym sposobem jej droga krzyżuje się z losami Satoshiego. Jak szybko się okaże, to co wydawałoby się wakacyjnym zauroczeniem pociągnie za sobą falę śmierci i nieszczęść w Hinamizawie…

Historia sióstr Sonozaki od samego początku jest mroczna i przepełniona bólem i choć zdawałoby się beztroskie zachowanie Shion czy wesołe chwile spędzone z Satoshim miały to zatuszować. Jednak czytelnik cały czas czuje wiszące nad dziewczyną widmo groźny gniewu rodu i opiekuńczego bóstwa Hinamizawy. Jeżeli chodzi o samą klątwę dowiadujemy się o niej dość sporo, ciekawym zabiegiem jest też fakt obserwowania wszystkich wydarzeń oczami Shion, która mimo iż pochodzi z Hinamizawi zachowuje się częściowo jak osoba z zewnątrz – ze względu na odsunięcie jej od reszty rodziny, przez co poddaje wątpliwości wiele spraw, które dla pozostałych mieszkańców stanowią niepodważalne prawdy. ,,Księga uświadomienia” stanowi także wyczerpujące wyjaśnienie odnośnie losów Satoshiego, o którym co nieco dowiedzieliśmy się podczas lektury ,,Ksiąg pytań”, jednak tak jak w ich przypadku, część rzeczy pozostaje niedopowiedziana, a autorzy pozostawiają poszlaki mające na celu doprowadzenie nas do odkrycia tajemnicy Hinamizawy.

Sporą część drugiego tomu zajmuje przypomnienie zebranych dotychczas wiadomości. Jeżeli czyta sie te tomy jeden po drugim może się to wydawać nieco zbędne, jednak nie jest to w żaden sposób uciążliwe ani nie wybija z klimatu. Wręcz przeciwnie, warto docenić to podsumowanie dotychczasowego śledztwa dotyczącego zniknięcia Satoshiego i skomplikowanych relacji panujących nie tylko w rodzie Sonozaki, ale także w całej Hinamizawie, które umożliwia płynne przejście do emocjonującego finału.

,,Gdy zapłaczą cykady” to moim zdaniem jeden z najlepszych tytułów swojego gatunku jaki został wydany w Polsce. Seria trzyma w napięciu, szokuje, a przy tym w niezwykle umiejętny sposób miesza ze sobą lekką historię o grupie przyjaciół, z mrożącą krew w żyłach zagadką oraz mieszanką dramatu i horroru. Zaś ,,Księga uświadomienia” otwierająca ,,Księgi odpowiedzi” jest tego idealnym przykładem.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami:

,,Księga uświadomienia” stanowi...

O wiele lepiej przedstawiona intryga oraz historia Shion i Mion! W mandze tej pojawiły się wątki, które były pominięte w anime.

Shion Sonozaki nie może pogodzić się z zaginięciem Satoshiego. Dziewczyna postanawia zabić wszystkie osoby, które powiązane są z nim i sporem o tamę. Jednak wkrótce dziewczyna zaczyna coraz mniej panować nad sobą, aż w końcu dochodzi do tragedii...

Jak na razie wydaje mi się, że historia Shion jest najbardziej przerażającą. Autorzy świetnie połączyli jej łagodną naturę z coraz mocniejszymi przejawami agresji, które moim zdaniem nie są jedynie jej winą, ale przede wszystkim wpływem rodziny Sonozaki na jej dorastanie oraz to, kim ostatecznie się stała.
Manga narysowana jest w bardzo piękny, a jednocześnie przerażający sposób. Nie można jednak jej czytać na raz, bo traci się obiektywne spojrzenie na sprawę. Moim zdaniem na pewno nie jest to pozycja dla osób o słabej psychice czy tych wrażliwych. Moim zdaniem jednak jest to naprawdę bardzo dobra manga!

DRUGA KSIĘGA DRYFUJĄCYCH ODPOWIEDZI

Już w poprzednim tomie „Księgi uświadomienia” cała historia wkroczyła na tereny linii czasowej „Księgi dryfującej bawełny”, jednak teraz fabuła zaczyna w pełni ukazywać drugą stronę przedstawionych tam wydarzeń. A ponieważ jednocześnie te wkraczają w jakże kluczową fazę, całość jest mroczna, szalona i poprowadzona w jakże szybkim tempie. Co w połączeniu z udzielaniem odpowiedzi na wiele pytań – i jednoczesnym mieszanie tropów i odwracaniem wszystkiego, co zdawało nam się, że już wiemy – daje jakże ciekawy efekt i trudno jest oderwać się od lektury.

Opętana rozpaczą Shion popada w coraz większe szaleństwo i nie ma już dla niej odwrotu. Po zabiciu głowy rodu Sonozaki i uwięzieniu Mion, zaczyna podszywać się pod siostrę bliźniaczkę, by odkryć prawdę o tym, co spotkało jej ukochanego i co właściwie dzieje się w Hinamizawie. Czyżby rzeczywiście działała tu klątwa czcigodnego Oyashiro? A może po prostu to sami mieszkańcy kryją się za nią?
Zanim uzyska odpowiedzi na te pytania, dziewczyna będzie musiała przejść długą drogę. Coraz więcej winnych znajduje, przybywa też jej więźniów, a w relacjach z innymi ludźmi wkradać się zaczyna jej szaleństwo. Jednocześnie stara się sprowokować wszystkich do polowania na Keiichiego, bo tylko uważnie obserwując to, co dzieje się wokół niego, będzie w stanie odkryć prawdę. Pytanie jednak co takiego odkryje? Jaka jest prawda na temat wydarzeń w wiosce? I jaką cenę przyjdzie jej zapłacić za poszukiwanie prawdy?

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/04/gdy-zapacza-cykady-6-ksiega.html

DRUGA KSIĘGA DRYFUJĄCYCH ODPOWIEDZI

Na półkach: , , , , , ,

O ile Księga Dryfującej Bawełny jest prze zemnie uważana za najsłabszą to Księga Uświadamiania jes lepsza oraz wiele wyjaśnia.

• Manga
  • Mangi