Niesamowite opowieści pana Shiranui

Waneko
2016-10-27
2016-10-27
2013-08-20
horror siły nadprzyrodzone tajemnica shoujo manga

Manga jest zbiorem kilku strasznych opowiadań bazujących bardzo mocno na podaniach i folklorze Japonii. Bardzo szybko się czyta. Znakomita, choć nieznana jednotomówka.

Fajne opowieści na podstawie ,,legend" można się wzdrygnąć

Fajne opowieści na podstawie ,,legend" można się wzdrygnąć

Wiesz, że obok ciebie żyją duchy?

„Niesamowite opowieści pana Shiranui” to dość stara manga. No dobra, pierwsze polskie wydanie jest z 2016 roku, zatem dwuletnia, ale w natłoku mang wydawanych na polskim rynku, ta jest już stara. Sięgnęłam po nią z czystej ciekawości, bo nie miałam jeszcze do czynienia z mangą gatunku horror, kryminał.

Tytułowy pan Shiranui to włóczęga, który zwiedza Japonię. Jest stosunkowo niegroźny i wygląda na dość sympatycznego jegomościa, aczkolwiek za każdym razem jak kogoś spotyka prosi go o opowiedzenie historii nawiązującej do folkloru, bądź posłuchanie podobnej, którą on sam opowie. Jest oddanym słuchaczem, a każda kolejna opowieść, czy to przerażająca, czy lekka przynosi mu wielką radość.
Manga ta jest jednotomówką, która zawiera w sobie siedem oddzielnych opowieści, niełączących się ze sobą. Jedyne co jest w nich stałe i niezmienne to pan Shiranui, który w każdej z nich bierze udział. Opowiada je, bądź wysłuchuje. W środku tego tomiku można znaleźć najprzeróżniejsze historie, z których każda sięga do korzeni kultury japońskiej.
Co ciekawe, w mandze tej mamy uczucie zwątpienia, przerażenia, ale nie ma tutaj żadnej jawnej przemocy. Każda historia wciąga w swój świat i za każdym razem można poczuć dziwne ciarki na plecach, kiedy się ją kończy.
Nie da się ukryć, że atmosfera grozy jest tutaj niemalże namacalna, a niepewność w jakiej Kaoru Inai trzyma czytelnika jest niepozorna, ale bardzo odczuwalna.

Nie jestem w stanie opisać Wam bohaterów, gdyż ciągle się oni zmieniają, a sam Shiranui jest tutaj mało rozwinięty. Fabuła tej mangi skupia się na opowieściach, które są przekazywane z ust do ust, co też uważam za bardzo ciekawy zabieg. Gdybym miała ocenić bohaterów, to zdecydowanie mogę stwierdzić, że są przekonujący i bardzo szybko można im uwierzyć, we wszystko, co powiedzą.
Może i jest to manga na jeden raz, ewentualnie na odświeżanie jej sobie co pięć, czy dziesięć lat, ale nie miałabym nic przeciwko, gdyby pojawiło się spod ołówka pani Inai więcej takich opowieści u nas.

Schludna i przejrzysta kreska, może nie rozbudza wyobraźni, ale za to nie męczy wzroku i pozwala dokładnie przyjrzeć się demonom, czy innym istotom nadprzyrodzonym. Czyta się ją bardzo przyjemnie i szybko, aczkolwiek to uważam, za minus, bo manga kończy się zdecydowanie za szybko.

„Niesamowite opowieści pana Shiranui” to manga, która opowiada klasykę w nowoczesnym wydaniu. Historie potrafią zaskoczyć i zszokować, a atmosfera jest pełna napięcia podczas każdej kolejnej przygody. Jest to lekka manga, idealna na szybką podróż do pracy, albo do domu. Jestem też ciekawa, czy jako osoba, która nie przepada za horrorami, podczas czytania tej mangi w nocy odczułabym większy niepokój, niż za dnia, ale raczej długo będę dojrzewać do sięgnięcia po nią właśnie, kiedy niebo jest ciemne.
Zatem jeżeli nie masz co ze sobą począć przez godzinkę, albo dwie i chcesz spróbować czegoś nowego, albo poczuć trochę strachu to historia pana Shiranui jest dla ciebie idealnym wyborem.

Wiesz, że obok ciebie żyją duchy?

Manga-debiut Kaoru Inai, skategoryzowana jako horror, ale skoro w takim tchórzu jak ja nie wywołała dreszczyku strachu, to komiks posiada podobny poziom grozy jak wampirzy ,,Zmierzch" z Bellą i Edziem :D Aż strach się...kompletnie nie bać :D Jednakże historie same w sobie całkiem sympatyczne, miło spędziłam czas :)

Świetna jednotomówka w gatunku grozy, eksponująca mocno japońską wersję horroru. Tytułowy pan Shiranui przemierza Kraj Kwitnącej Wiśni, poszukując wyjatkowo strasznych lokalnych opowieści. Każda z nich opowiada o innym rodzaju lęku, tajemniczym miejscu czy osobie. Kreska dodatkowo powiększa nastrój grozy. Dla wszystkich fanów strasznych opowieści pozycja obowiązkowa.
I tylko szkoda, że to tylko jeden tom.

I...

Kiedy człowiek wychowany na opowiadaniach Poe'go bądź Lovecrafta, zaczyna poszukiwać czegoś więcej na żer - nawet zdarzy się mu sięgnąć w stronę komiksu bądź mangi.

Nie oszukujmy się. Przyzwyczajenie do budowanego w splocie liter klimatu, pozostawia przeświadczenie w niektórych, jakoby obrazkowe odpowiedniki były uboższe. Mimo to, dobrze jest przeżyć zaskoczenie, znajdując coś - co wychodzi poza ramy uprzedzenia.

Waneko, po raz kolejny zdecydowało się na wydanie takiego tytułu, który nie tylko jest ładnie zaprezentowany, ale wzbogacony o przerażającą (w sensie pozytywnym) treść, idealnie zaspokajającą głód u miłośników Horrorów.

"Opowieści Pana Shiranui" są bowiem tytułem, który w roli zbioru opowiadań, świetnie nada się na podróż pociągiem, przerywnik między wykładami, lub dodatek do lektury grubego tomiszcza - w formie odskoczni.

Poszczególne historie rzekomo związane są z motywem yokai, ale jednak da się wyraźnie zauważyć splot między nimi a głównym bohaterem... O dość krwawym podłożu. Coś się kończy aby co innego mogło zostać rozpoczęte... A w tym przypadku podróż naszego narratora.

Na pewno wszystkie osoby ceniące sobie klimatyczne tytuły, powinny pokusić się o zakup tytułowej mangi. Albowiem warto.

Kojarzycie tego podejrzanie wyglądającego typka, który ostatnio kręci się po okolicy? Bez obaw, nie jest groźny. Jego po prostu interesują tajemnicze opowieści i ludowe podania. Z chęcią opowiada je nawet przypadkowym słuchaczom i z równym entuzjazmem poszukuje kolejnych. Może akurat schroniliście się gdzieś w przypadkowym miejscu przed deszczem i nie macie co zrobić z wolnym czasem? Albo chcecie dowiedzieć się jak zostać kappą? Może on zna na to sposób...

Na "Niesamowite opowieści pana Shiranui" składa się siedem historii, które łączy jedynie nasz tytułowy bohater - czy to w roli narratora, czy słuchacza. Choć wydawać się może, że na jeden tomik jest to sporo, to jednak jest to dość krótka manga. O Shiranui jako osobie nie dowiemy się właściwie nic, on po prostu łączy poszczególne opowieści w całość. A skoro już o nich mowa, są najróżniejsze. Coś o zapomnianym przyjacielu z dzieciństwa, o stworzonej przez dziadka lalce, ot tak podniesionym zeszycie i różnego typu ludowych wierzeniach. Więcej jednak zdradzać nie będę, są na to za krótkie i zepsułabym Wam niespodziankę.

Bardzo długo wahałam się nad zakupem tej mangi z obawy, że będzie to po prostu coś na jeden raz, że nie będę chciała już do tego wracać. I wygląda na to, że niezbyt się pomyliłam. Same historie są w porządku, jednak szybko się kończą i - przynajmniej w moim przypadku - nie pozostawiają po sobie śladu na dłużej. Kto wie, może inaczej by było, gdybym najpierw zadbała o odpowiedni klimat - sama w pokoju, w nocy, przy lampce… ale czy naprawdę dobra historia z dreszczykiem nie powinna sobie poradzić i bez tego? A może dla mnie są po prostu za krótkie? Nie zmienia to jednak faktu, że właściwie nie miałabym nic przeciwko poznaniu kolejnych opowieści z kolekcji naszego tajemniczego wędrowca. Podobnie jak i szczątkowych choćby informacji o nim samym.

Kreskę mogę pochwalić - całkiem dobrze się ją ogląda, jest schludna, a tła szczegółowe, choć dość proste. Może bez wielkich zachwytów, ale nic nie razi w oczy. Manga została wydana w serii Jednotomówek Waneko, a więc w powiększonym formacie. Nie wiem czy jedynie mój egzemplarz tak ma, ale obwoluta wydaje mi się za luźna - wystarczy lekko poluzować uchwyt i od razu zsuwa się z tomiku. W środku brak kolorowych stron, czerń jest jednak rzeczywiście czarna i chyba tylko raz wychwyciłam jakąś literówkę. Podoba mi się też to, że słowa, które wypowiada Shiranui od całej reszty odróżnia inna czcionka.

Podsumowując, "Niesamowite opowieści pana Shiranui" nie wywarły na mnie większego wrażenia i myślę, że nie straciłabym wiele, gdybym mimo wszystko odpuściła. Całkiem stracony czas to jednak nie był. Może jeszcze wrócę do tej mangi (najlepiej w nocy),żeby się przekonać, czy moja ocena ulegnie zmianie. Na razie pozostaje dla mnie dość przeciętnym, ale nie takim znów złym tytułem.

Świetna książka (dokładniej manga) !
Nie mogłam się od niej oderwać. Czytało mi się ją bardzo, szybko. Dodawała trochę dreszczyku. Mam nadzieje, że to nie jedyny tom tej mangi i będzie ich więcej, bo chętnie przeczytam.
Gorąco polecam!

Świetna książka (dokładniej manga) !
Gorąco polecam!

Na półkach: , , , , , ,

To ponoć miał być horror, ale chyba źle trafiłam. Rozdziały krótkie i niewiele wnoszące. Dzięki wam skanlacje za to, że jesteście, bo rozważałam zakup tego.
Jeżeli ja miałabym to nazwać, to nosiłoby tytuł: spis schematów do mangowych horrorów.

Warto przeczytać, należy się spodziewać mrocznych historii :D

Warto przeczytać, należy się spodziewać mrocznych historii :D