Szalona historia komputerów

Okładka książki Szalona historia komputerów Marcin Kozioł
Okładka książki Szalona historia komputerów
Marcin Kozioł Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Docent Pięć Procent i… literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Docent Pięć Procent i…
Prószyński i S-ka
2017-01-24
2017-01-24
komputer historia komputery historia techniki historia komputerów mózg elektronowy

Bardzo podobają mi się książki, które są przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dzięki temu, że powstają pozycje, które zainteresują różne grupy wiekowe z ogromnym zainteresowaniem można wymieniać się doświadczeniami i wrażeniami po zapoznaniu się z nimi. Jednym z takich wydań jest ,,Szalona historia komputerów" autorstwa Marcina Kozioła, która oprócz bardzo ciekawej treści posiada także dodatki multimedialne. Niewątpliwą zaletą tego wydania jest możliwość przejrzenia książki w rodzinnym gronie różnych pokoleń i wymienienie się doświadczeniami na tematy tego, jak to wcześniej bywało i jak wygląda obecnie. W teraźniejszości dzieci są o wiele lepiej obeznane ze sprzętem elektronicznym, niż osoby starsze, więc będzie to świetna okazja także do poszerzenia ich wiedzy.

W tym wydaniu jest bardzo dużo ciekawostek, choćby o licznie Pi, kodowaniu liczb, bitach, bajtach, dyskietkach, kasetach magnetofonowych, karcie pamięci, pendrive, ale także komputerze. Całość jest pisana specyficzną czcionką, dzięki czemu jeszcze lepiej można się wczuć w komputerowy klimat. Jest także informacja o nowszych sprzętach, komputerach przenośnych, klawiaturze. Sporym zainteresowaniem wśród odbiorców będą cieszyły się wspomniane już wcześniej dodatki multimedialne oraz zadania do wykonania, które pojawiają się co jakiś czas w tej książce. Na uwagę zasługują także strony z możliwością opisania tego, jak będzie wyglądał komputer za 5, 10, czy 15 lat. Na zakończenie są także dwa zadania matematyczne związane z docent5procent.

Kolejne poruszane ,,działy" znajdują się na rozpixelowanych tłach lub kolorowych kratkach. Pozycja jest bardzo kolorowa, napisana przystępnym językiem i idealnie sprawdzi się do czytania w szerszym gronie wspominania tego, jak dawniej i obecnie wygląda komputerowy świat. Wydanie jest w dużym formacie, idealnie sprawdzi się także w roli prezentu z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Warto sięgać po takie pozycje, by poszerzyć wiedzę na tematy, które nie są już aktualne. Mało kto ma chyba dyskietkę w domu, a co dopiero mówić o sprzęcie, który chciałby ją odtworzyć. Serdecznie polecam dużym i małym miłośnikom komputerów.

1974

Aktualnie nie wyobrażamy sobie życia bez komputerów, które szturmem wtargnęły do naszych domów. Jednak to, co dla niektórych jest czymś zwyczajnym i spotykanym na każdym kroku, dla kogoś innego to zupełnie niezrozumiała sprawa. Marcin Kozioł stara się przybliżyć niełatwą tematykę zarówno młodszym, jak i starszym pragnącym nabyć fachowej wiedzy w przystępny sposób.

Docent Pięć Procent to chłopiec, który został wessany do komputera wraz ze swoim psem wabiącym się πes. Przedstawiają czytelnikom historię komputerów, wyjaśniając wszelkie zawiłości. Tłumaczą czym jest bit i bajt, pamięć wewnętrzna oraz zewnętrzna, test Turinga, system operacyjny bądź pióro świetlne. Ponadto uświadamiają, czym są chociażby taśmy magnetyczne, dyskietki, płyty kompaktowe i dżojstiki, czego prawdopodobnie nie zna pokolenie blue-raya, kart pamięci oraz nośników pendrive.

Z przyjemnością poznałam przyczynę nieprawidłowego działania komputera w 1947 roku - uwierzylibyście, że sprawczynią całego zamieszania była ćma? A wiecie, że elektroniczny komputer Eniac ważył 27 ton, zajmując 160 metrów kwadratowych powierzchni? Macie pojęcie, iż w 2016 roku w Chinach zbudowano tak szybki komputer, który w czasie minuty potrafi wykonać tyle obliczeń, co wszyscy ludzie na świecie uzbrojeni w kalkulatory w przeciągu 32 lat? Ta książka to ewidentna skarbnica wiedzy!

Na szczególną uwagę zasługuje oryginalna forma graficzna - ilustracje są kanciaste i rozpikselowane, nawiązując do historii 8-bitowych komputerów, a także popularnej gry Minecraft, którą znają dzisiejsze dzieciaki. Młodzi czytelnicy mogą rozwiązywać zadania wraz z Docentem Pięć Procent, a także korzystać z wielu dodatków multimedialnych poprzez wpisanie konkretnych kodów zawartych w książce na stronie docent5procent.pl, poszerzając zakres nabytej wiedzy.

"Szalona historia komputerów" to niezwykle rzetelna lektura. Aż żałuję, że nie powstała, kiedy miałam lekcje informatyki, na jakich nauczyciele nie do końca potrafili przekazać swoją wiedzę. Ta książka powinna spodobać się wszystkim dzieciom zainteresowanym informatyczną tematyką, a także ich rodzicom, jeśli przejawiają takowe zamiłowania. Takie wprowadzenie w świat technologii łączy zabawę z nauką, a to najlepszy sposób na zdobycie wiedzy.

Książka jest kolorowa, napisana przystępnym i zabawnym językiem. Przekazuje informacje w ciekawy sposób, taki który pozwala bez problemu zapamiętać najważniejsze informacje.

SIEDEMDZIESIĄT CZTERY LATA ISTNIENIA KOMPUTERÓW

Nam, ludziom żyjącym w dwudziestym pierwszy wieku trudno jest wyobrazić sobie życie bez komputerów. Nasza codzienność została nie tylko zdominowana przez cyfryzację, ale także i od niej uzależniona. Czy robimy zakupy w sklepie, czy korzystamy z telefonu, czy też nawet oglądamy film albo czytamy książkę – piętno pozostawione przez komputery widoczne jest niemal na każdym kroku. Maszyny liczą ceny naszych produktów, nawet jeśli to człowiek przeciąga je nad czytnikiem, systemy obsługują telekomunikację, a kino pełne jest cyfrowych efektów specjalnych. To samo, kiedy sięgamy po literaturę, nawet abstrahując od coraz popularniejszych e-booków, nawet jeśli autor pisał ołówkiem, długopisem czy na maszynie, ktoś na tym czy innym etapie musiał przepisać tekst na komputerze. Dlatego też warto jest poznać bliżej historię tych maszyn, ich losy i fakty wiążące się z nimi. Niniejsza książka nam to umożliwi w prosty, przestępny i ciekawy sposób, nie ważne czy mamy lat kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt.

Całość mojej recenzji na Sztukaterze https://sztukater.pl/ksiazki/item/20619.html?highlight=WyJzemFsb25hIiwiaGlzdG9yaWEiLCJzemFsb25hIGhpc3RvcmlhIl0=

SIEDEMDZIESIĄT CZTERY LATA ISTNIENIA KOMPUTERÓW

Każda nowość potrzebuje czasu do akceptacji. Jedne nowości są wprowadzane w życie bardzo szybko, inne bardzo długo. Wszystkie jednak łączy cecha wspólna: ludzie obserwują jak nowe rzeczy wpływają na nich i na wychowanie dzieci. Pierwsze komputery (maszyny do liczenia) powstały bardzo dawno i nikt z obecnie żyjących ludzi nawet nie śmiałby nazwać ich komputerami. Kolejna faza postępu przyszła w XX wieku, kiedy na potrzeby wojsk wymyślano kolejne maszyny kodujące. Można w ten sposób stwierdzić, że wojna przyczyniła się do postępu technologii. Niektórzy w tych źródłach upatrują wielkie zło i chcą w obcowaniu dzieci z technologiami dostrzegać negatywne zjawisko. Pojawiają się wówczas takie argumenty jak: gorsza koncentracja, zmniejszona umiejętność formułowania myśli, gorsza pamięć i wiele innych znanych nam od starożytności, ale używanych w kontekście pisma. Tak, pismo także przez długi czas było uznawane za zagrożenie i wcale bym się nie zdziwiła, gdyby ówcześni rodzice (na wzór współczesnych) chwalili się, że wychowują i uczą dzieci bez wykorzystania pisma. W przypadku każdej nowości należy zachować zdrowy rozsądek i przyjąć do swojej świadomości, że świat bez technologii nie jest już możliwy. Zainteresowanie komputerami można jednak wykorzystać do zachęcenia czytania oraz poszerzania wiedzy dotyczącej zmian. Im więcej będą wiedziały i im bieglej dzieci będą posługiwały tym lepiej wykorzystają swoje umiejętności na rynku pracy. Nie będą musiały mozolnie uczyć się wszystkiego jak robili to nasi rodzice i dziadkowie, którzy mieli problem z przeskokiem technologicznym, dla których web 1.0 (biernego wykorzystania Internetu) było szczytem osiągnięć, a teraz nie wyobrażają sobie świata bez web 2.0 (interaktywnego podejścia do treści i tworzenie nowych).
Na rynku wydawniczym regularnie pojawiają się publikacje wprowadzające dzieci w świat technologii. Niedawno do naszych rąk trafiła książka Marcina Kozioła „Szalona historia komputerów”, w której poza historią maszyn fascynujących dzieci znajdziemy wiele cennych informacji dotyczących działania, sposobów kodowania, odmiennego podejścia matematycznego, programowania, jednostek pamięci. Nie zabraknie też bardzo interesującej historii, w której autor dzieli się nie tylko datami i faktami, które można znaleźć w innych książkach, ale pokazuje też wycinek własnego dzieciństwa i doświadczeń z mikrokomputerem oraz grami. Takie podejście sprawia, że młodzi czytelnicy bardziej identyfikują się z autorem książki, który ma zabawne przezwisko Docent Pięć Procent. Towarzyszy mu również jego wierny towarzysz πes, czyli pies. Chłopiec i jego zwierzak dali się wessać cyberprzestrzeni, dzięki czemu mogą z poziomu komputerowego świata oprowadzić młodych czytelników po historii, pokazać jak wielkie zmiany zaszły w rozwoju technologii oraz zachęcą do opisania własnych pomysłów na lepsze komputery, dzięki czemu poza zdobyciem wiedzy dzieci i młodzież może rozwijać swoją wyobraźnię, która jest niezbędna w tworzeniu coraz nowszych rzeczy.
Z książki dowiemy się wielu ważnych informacji na temat systemu dwójkowego, dlaczego w owym systemie dwójkowym są tylko liczby 0 i 1 oraz w jaki sposób łatwo z systemu dziesiętnego przejść do dwójkowego, dowiedzą się o myszkach, sztucznej inteligencji, robakach, kasetach magnetofonowych, maszyn do liczenia i pisania.
Zawiłe treści techniczne przedstawiono w bardzo prosty, przystępny sposób, co pozwala zarówno młodemu, jak i starszemu czytelnikowi wejść w świat technologii i się nim zainteresować, co może przełożyć się na zgłębianie tajników matematyki, naukę programowania. „Szalona historia komputerów” napisana jest w taki sposób, że dziecko w czasie czytania nie będzie znudzone lekturą.
Bardzo wielkie znaczenie mają tu także ilustracje, które przypominają młodym graczom Minecrafta. Zbudowane z „pikseli” ilustracje skutecznie przyciągają wzrok oraz wywołują zainteresowanie. Do tego liczne zdjęcia opisywanych przedmiotów pozawalają na poznanie wyglądu określonych urządzeń. Odpowiednie rozmieszczenie treści, duża czcionka, multimedialne odnośniki i zadania podsumowujące treść pozwalają na utrwalenie wiedzy. Multimedialny dodatek pozwalający na urozmaicenie czytania zabawom zachęca do dalszego czytania i przyswajania sobie informacji, zdobywania kolejnych. Autor pokazuje, że poznawanie technologii nie jest ani złe, ani trudne, a pomaga dostosować się do wymogów obecnego świata.
„Szaloną historię komputerów” polecam każdemu, kto chce poznać podstawy historii współczesnych technologii, odkryć, że umiejętne korzystanie z technologii jest rozwijające i przyjemne.

Kupując tę książkę otrzymujemy za całkiem umiarkowaną cenę nie tylko 160 barwnych stron dużego formatu, ale też dodatki multimedialne. Prezentowane multimedia dzięki pewnemu trickowi sprawiają, że strona www.docent5procent.pl bez książki jest bezużyteczna. Każdy temat ma bowiem czteroliterowy kod, który trzeba dokładnie znać, aby go obejrzeć. Młodego czytelnika na samym początku powinny wciągnąć objaśnienia dotyczące przezwiska dziecięcego narratora książeczki i jego psa. Książka w pewnej części zachęca do dostosowania jej do czytelnika przez wpisywanie swojej identyfikacji i rozwiązywanie niektórych ćwiczeń na jej stronach. Trzeba przyznać, że historia komputerów przedstawiona jest bardzo wnikliwie z dbałością o szczegóły, a jednocześnie zajmująco. Ilustracje świetnie uzupełniają tekst podobnie jak wiele zadań do samodzielnego rozwiązania. Odpowiedzi do nich znajdują się na dalszych stronach zapisywanych do góry nogami by nie psuć przyjemności samodzielnego odgadywania.

Przedstawiona historia rozwoju komputerów jest nie do końca chronologiczna, ale dosyć logiczna i ładnie się komponuje. Mimo wielu starannie dobranych szczegółów autor niekiedy mija się jeśli nie z prawdą to na pewno z pełną ścisłością. Np. zdefiniowanie bajtu jako najmniejszej jednostki informacji, którą komputer może jednocześnie zapisać lub odczytać nie jest ścisłe. Przecież, współczesne komputery mają najczęściej organizację 32 lub nawet 64-bitową i takimi właśnie, a nie 8-mio bitowymi jednostkami operują. Trochę też dziwi mnie używanie ułamków do objaśnienia translacji z systemu dziesiętnego na dwójkowy zamiast poznawanego wcześniej w szkołach dzielenia z resztą, co dałoby klarowniejsze objaśnienie.

Zdumiewa też przedkładanie taśmy papierowej nad karty papierowe jako nośniki informacji. Moje doświadczenia wskazują na przewagę kart nad taśmą dla kodowania programów w języku źródłowym, bo łatwiej wymienić błędne karty niż przedziurkowywać całą taśmę. Trochę też żal, że tak zdawkowo potraktowano Maszynę Turinga nie pokazując jej budowy i zasad funkcjonowania, które przecież jak twierdzi autor są bardzo proste.

Jednak pomimo tych uwag krytyczych całe przedsięwzięcie uważam za bardzo udane i zapewniające wszechstornne podstawy z zakresu technologii komputerowej.

Myślę, że próba pomieszczenia większej dawki wiedzy skończyłaby się opasłym tomiskiem, którego dzieci i młodzież nie byliby skłonni poznawać. A tak zachowana zostałą równowaga lekkości formy i wagi/szczegółowości poruszanych problemów.

1903

"Szalona historia" komputerów zaskakuje dostępnością, finezją i doborem materiału. Marcin Kozioł stworzył doskonały przewodnik po komputerowym świecie, który wciągnie nie tylko dziecko, ale również dorosłego. Autor wprowadza najmłodszych czytelników w elektroniczne zakamarki i, zaczynając od podstaw, snuje niezwykle ciekawą historię.

Naszymi przewodnikami tej multimedialnej wędrówki w przeszłość są Docent Pięć Procent oraz jego wierny towarzysz πes, czyli pies. Chłopiec i jego zwierzak dali się wessać cyberprzestrzeni i teraz - z poziomu komputerowego świata - wprowadzają nas w historię jego powstania.

Zanim jednak poznamy tajniki szyfrowania czy ciekawostki dotyczące robaków, myszek i kotów oraz sztucznej inteligencji albo kaset magnetofonowych i maszyny do pisania (tak, tak, to wszystko ma jakiś związek z komputerem!),Docent 5% wyłoży nam podstawy - kęs za kęsem.

Treści, często niełatwe, podane są w bardzo przystępny i ciekawy sposób, który ułatwia dziecku - pozwolę sobie jednak na stwierdzenie, że również dorosłemu - zrozumienie podstaw, a potem poszerzanie wiedzy. To ważne! Dziecko z pewnością nie będzie znudzone, ale z zaciekawieniem będzie odkrywać kolejne rewelacje. Szalona historia komputerów to taka publikacja, która nie tylko wyjaśnia, skąd coś się wzięło, w jaki sposób działa, ale jest też w stanie zachęcić młodego czytelnika do dalszych poszukiwań.

Na uwagę, poza świetnie dobraną, interesującą treścią, zasługuje również oprawa graficzna, która przyciągnie wzrok niejednego małego odkrywcy! Znajdziecie tu: barwne lub czarno-białe ilustracje, obrazki "zbudowane z pikseli", ale również zdjęcia (moje dziecko pierwszy raz w życiu zobaczyło, jak wygląda dyskietka). Czytelna czcionka od razu przywołuje na myśl tę znaną nam z komputerowych programów. Jednym słowem: spójność.

Ale to jeszcze nie wszystko!

Dziecko ma możliwość sprawdzenia nabytych umiejętności w praktyce, czemu służą specjalne zadania, a wyniki swoich obliczeń może porównać z podanymi odpowiedziami. Poza tym niemal do każdego tematu dołączony jest specjalny kod, który - po wpisaniu na współgrającej z książką stronie internetowej - pozwala na zgłębienie omawianego elementu czy wypróbowanie pewnych trików we własnym zakresie (przerabianie zdjęć na sztukę ASCII? To dopiero radość). Ten multimedialny dodatek to doskonałe uatrakcyjnienie treści i świetny sposób na wykorzystanie zdobytej właśnie wiedzy w praktyce.

Poruszanie się wśród komputerowych treści to łatwizna. Najważniejsze pojęcia zostały wyróżnione w tekście, a następnie omówione. Przy kolejnych tematach znajdują się też odnośniki do innych stron w książce, gdzie wątek jest kontynuowany, omówiony obszerniej lub też podany w innym kontekście. Buszowanie w treści można zacząć w dowolnym miejscu i stopniowo odkrywać inne rzeczy lub, jak w naszym przypadku, przeczytać od deski do deski. Przyznaję, że to również ciekawe doświadczenie dla dorosłego - człowiek uczy się jednak całe życie, a przy okazji może wybrać się w sentymentalną podróż do dzieciństwa (ach, Commodore!).

Szalona historia komputerów to wspaniała propozycja dla młodszego czytelnika (najlepiej w wieku szkolnym),ale też dla rodzica czy nawet seniora! Treści są przystępne, szata graficzna współgra z tematyką, a całość nie ogranicza się jedynie do odczytu, ale przede wszystkim zmusza do działania. To fascynująca podróż w komputerowe zakamarki!

W mojej ocenie 10/10!
Córa na pewno będzie z niej korzystać. Świetna, po prostu świetna.

Naszymi przewodnikami tej...

Marcin Kozioł mnie zaskoczył. Bardzo pozytywnie. W przystępny sposób wykłada w książce podstawy podstaw, że się tak wyrażę. Wyjaśnia dzieciom, i mnie przy okazji, najważniejsze pojęcia terminy i zjawiska, które zebrane razem sprawiają, że nasze komputery działają.

Myślę, że tę książkę można dać dziecku mówiąc: „Ciekawy/a jesteś, dlaczego Twoja gra komputerowa wygląda tak a nie inaczej? Przeczytaj”. Powiem szczerze, że nawet dla mnie ta książka jest pomocna. Zrozumiałam, czym jest kodowanie i jak się je robi.

Na dodatek w książce, poza teorią, znajdują się zadania, które pomogą dziecku zrozumieć omawiane kwestie. Będzie to nie tylko ćwiczenie dla niego, ale też dla rodzica. Na końcu książki znajdują się odpowiedzi do zadań.

więcej na: domowaksiegarnia.blogspot.com

Szalona historia komputerów to książka skierowana dla dzieci, młodzieży i według mnie starszych osób, dziadków i babć. Powinna rozwiać nasze wątpliwości i odpowiedzieć na pytania, które nas nurtują.Opowiada o komputerach, ich początkach, zmianach, osiągnięciach w tym zakresie. Podpowiada jak korzystać z komputera nakreślając nam podstawowe rzeczy, które powinniśmy wiedzieć by zrozumieć jego działanie. Książka zawiera miejsca na notatki, które pomogą w ćwiczeniach i rozwiązywaniu zagadek serwowanych przez książkę. Sama wiedza to za mało dla tej książeczki, za cel postawiła sobie, że nauczy nas i przećwiczy zdobytą wiedzę, by mieć pewność, że treść przynosi efekty. Ciekawym elementem są dodatki multimedialne, czyli linki powrzucane w treść, dzięki którym dokładniej zrozumiemy o co chodzi z tymi komputerami, by linki zadziałały wpisujemy kody, które odnajdujemy w książce. Także z tych linków prawidłowo można korzystać tylko z pomocą książki, co doskonale wiąże literaturę pisaną z komputerem.

Dla takiego lajka jak ja, książka jest prosta i dość zrozumiała. Informacje są przedstawione w fajnej różnorodnej formie, nie ma nudy, a w poznawaniu tych wszystkich tajników towarzyszy mi Docent Pięć Procent i jego ∏es (czyli pies). Jak widać autor ma poczucie humoru i zaskakuje ciągłymi zagadkami. Prowadząc nas po historii komputerów, a przy okazji czy wiecie kto wynalazł kalkulator? A ja wiem: Wilhelm Schickard, ale jego maszyna byłą zawodną i jako kolejnym wynalazcom okazał się 20 letni Pascal. Takich wartościowych ciekawostek w książce jest sporo, możemy się dowiedzieć wszystkiego o twardzielach czyli dyskach twardych lub też jak kiedyś było z dyskietkami i jakich pojemności one były. Karta pamięci, pendrive, ram, rom, enigmy, Test Turinga nie mają już przede mną tajemnic. Książka zdradza te wszystkie i wiele innych informacji w konkretny i łatwo przyswajalny sposób. Zawiera piękne fotografię dawnych urządzeń, przeróżne komputery z najwcześniejszych lat zrobiły na mnie ogromne wrażenie.

Więcej na : http://iczerwoneszpilki.blogspot.com/2017/01/szalona-historia-komputerow.html

• Samodzielne
  • Chcę przeczytać Cz.
  • Do nabycia
  • Posiadam 🏠
  • Jasiowe
  • Chcę przeczytać #1 - Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Szalona historia komputerów