Action Comics. Nr 1 Czerwiec 1938r. Wydanie specjalne dla prenumeratorów

Okładka książki Action Comics. Nr 1 Czerwiec 1938r. Wydanie specjalne dla prenumeratorów Alger, Bernard Baily, Sven Elven, Will Ely, H. Fleming, Fred Guardineer, Sheldon Moldoff, Joe Schuster, Jerry Siegel, Frank Thomas
Okładka książki Action Comics. Nr 1 Czerwiec 1938r. Wydanie specjalne dla prenumeratorów
AlgerBernard Baily Wydawnictwo: Eaglemoss Polska Seria: Wielka Kolekcja Komiksów DC komiksy
68 str. 1 godz. 8 min.
Kategoria:
komiksy
Seria:
Wielka Kolekcja Komiksów DC
Tytuł oryginału:
Action Comics. Nr 1/1938
Wydawnictwo:
Eaglemoss Polska
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
68
Czas czytania
1 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9781401207649
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki JLA/JSA: Cnota i występek Bernard Baily, Gardner Fox, David S. Goyer, Geoff Johns, Carlos Pacheco, Mike Sekowsky, Jerry Siegel
Ocena 6,5
JLA/JSA: Cnota... Bernard Baily, Gard...
Okładka książki Superman: Dziedzictwo - Część 2 Al Plastino, Jerry Siegel, Mark Waid, Leinil Francis Yu
Ocena 7,1
Superman: Dzie... Al Plastino, Jerry ...
Okładka książki Superman: Ostatni Syn Kryptona Richard Donner, Geoff Johns, Adam Kubert, Joe Schuster, Jerry Siegel, Dave Stewart
Ocena 7,0
Superman: Osta... Richard Donner, Geo...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Batman: Hush - Część 2 Gardner Fox, Bob Kane, Jim Lee, Jeph Loeb, Sheldon Moldoff, Scott Williams
Ocena 7,5
Batman: Hush -... Gardner Fox, Bob Ka...
Okładka książki Batman: Gotyk Klaus Janson, Grant Morrison
Ocena 6,7
Batman: Gotyk Klaus Janson, Grant...
Okładka książki X-Men: W cieniu Saurona Neal Adams, Roy William Thomas Jr.
Ocena 6,2
X-Men: W cieni... Neal Adams, Roy Wil...
Okładka książki Joker Brian Azzarello, Lee Bermejo
Ocena 7,0
Joker Brian Azzarello, Le...
Okładka książki Green Arrow: Kołczan - Część 2 Joe Giella, Phil Hester, Carmine Infantino, Robert Kanigher, Guy Major, Ande Parks, Kevin Smith
Ocena 6,9
Green Arrow: K... Joe Giella, Phil He...
Okładka książki Gotham Central: Klauni i szaleńcy Ed Brubaker, Michael Lark, Greg Rucka
Ocena 8,1
Gotham Central... Ed Brubaker, Michae...
Okładka książki Sędzia Dredd - Kompletne Akta 13 Jim Baikie, Mike Collins, Carlos Ezquerra, Alan Grant, John Higgins, Cam Kennedy, Barry Kitson, Colin MacNeil, Liam Sharp, John Wagner, Chris Weston
Ocena 7,6
Sędzia Dredd -... Jim Baikie, Mike Co...

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
28
28

Na półkach:

Oceniam tylko historię o Supermanie
7 gwiazdek za samą historię, 10 za wkład do historii komiksu

3 210 000 000 % – o tyle wzrosła wartość zeszytu „Action Comics #1” od czerwca 1938 roku, kiedy się ukazał do 2014 roku, gdy za 3,21 miliona dolarów kupiono go na internetowej aukcji*. Cena nie może dziwić jeśli weźmie się pod uwagę, że mamy od czynienia z najważniejszym zeszytem w historii amerykańskiego komiksu i jednym z najważniejszych komiksów w ogóle.
Od „Action Comics #1”, pierwszego występu Supermana zaczyna się bowiem złoty wiek amerykańskiego komiksu i początek ogromnych superbohaterskich uniwersów, współczesnych, resetujących się co jakiś czas, mitologii generujących gigantyczne zyski (sama sprzedaż papierowych komiksów w 2018 roku przyniosła ponad miliard dolarów),a są jeszcze przecież gadżety filmy itd. Superman to także pierwszy z tzw. “Trójcy DC Comics” – oprócz niego należą do niej Batman i Wonder Woman.

CZYTAJ WIĘCEJ:

https://www.kanonkomiksu.net.pl/action-comics-superman-joe-shuster-jerry-siegel-klasyka-komiksu/

Oceniam tylko historię o Supermanie
7 gwiazdek za samą historię, 10 za wkład do historii komiksu

3 210 000 000 % – o tyle wzrosła wartość zeszytu „Action Comics #1” od czerwca 1938 roku, kiedy się ukazał do 2014 roku, gdy za 3,21 miliona dolarów kupiono go na internetowej aukcji*. Cena nie może dziwić jeśli weźmie się pod uwagę, że mamy od czynienia z najważniejszym...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
369
112

Na półkach: ,

Fenomenalna wycieczka w czasie, naprawdę warto zobaczyć jak to wyglądało ponad 80 lat temu. Mamy w pełni odwzorowany pierwszy numer Action Comics, taki sam jak ukazał się wiele lat temu w Stanach, tyle, że po polsku, z tymi wszystkimi słabiutkimi i naiwnymi komiksami jakie się ukazały w nim obok najwiażniejszego - Supermana. Złoto!

Fenomenalna wycieczka w czasie, naprawdę warto zobaczyć jak to wyglądało ponad 80 lat temu. Mamy w pełni odwzorowany pierwszy numer Action Comics, taki sam jak ukazał się wiele lat temu w Stanach, tyle, że po polsku, z tymi wszystkimi słabiutkimi i naiwnymi komiksami jakie się ukazały w nim obok najwiażniejszego - Supermana. Złoto!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
178
177

Na półkach:

Nigdy specjalnie nie przepadałem za wydawnictwem DC Comics. Oczywiście pierwsze komiksy w moim domu to były z TM-Semic: Batman i Superman, ale ich historie nie za bardzo mnie interesowały. U mnie liczyli się tylko X-Men z Marvela.

Z tego też powodu nie mogę sobie wybaczyć, że ominęła mnie przyjemność zbierania kolekcji Marvela... Już nawet nie o to chodzi, że nie zauważyłem, że coś takiego na rynku jest (od czasu śmierci Dobrego Komiksu obudziłem się na wydanie "Watchmen" w jednym tomie). Podejrzewam, że wtedy nie miałbym możliwości finansowych na zamówienie prenumeraty. Ktoś powie, co Ci szkodziło kupować wybrane tytuły? Pedantyczne podejście do kolekcjonowania zmusza mnie do oczekiwania, że przyjdą czasy, kiedy będę mógł zacząć zbierać kolekcję Marvela.

Dlatego, gdy pojawiły się informacje o wypuszczeniu Wielkiej Kolekcji Komiksów DC Comics, od razu zamówiłem prenumeratę, by móc zapoznać się z nieznanym mi uniwersum. Szczęście też chciało, że otrzymałem figurkę Kid Flash'a i dodatek w postaci reprintu pierwszego numeru Action Comics z 1938 roku. Był to też pierwszy komiks, w którym pojawił się Superman.

Nie będę mógł się nachwalić w tym poście samego pomysłu wydania zeszytu, przypominającego lata dziewięćdziesiąte w Polsce i działalność TM-Semic. Przetłumaczone na nasz język nie tylko oryginalne historie, ale także i reklamy tworzą nie tylko klimat lat trzydziestych, ale także szacunek do firmy, która sprezentowała prenumeratorom taki dodatek.

Tyle słowem wydania. Teraz przejdźmy konkretnie do zawartości:

Zeszyt otwierany jest pierwszą przygodą Supermana, który nie potrafi tutaj latać, a jedynie wykonywać kilometrowe skoki. Lois Lane jest prześladowana przez kilku oprychów, a zainteresowany nią Clark Kent nie ma takiej siły przebicia, jak wspaniały "atleta" Superman, który ratuje ją z rąk niedoszłych gwałcicieli. Niestety, historia korupcji senatora zostaje zakończona nieuwielbianym przeze mnie "ciąg dalszy nastąpi".

Kolejny komiks w #1 to "Chuck" Dawson. Całkiem ciekawa historia Charlesa Dawsona, którego ojciec zostaje zabity podczas "krwawej wojny" o ziemię. Utrzymany w czerni i bieli, przedstawia cowboya szukającego zemsty. Jednak, jak nie przystało na biały charakter - niewinnie osadzony w więzieniu przez niewinnego zastępcę szeryfa, wymierza całkiem winną, lecz chyba (?) niezasłużoną karę. Jak na lata trzydzieste, mocno brutalny komiks. Niestety, historia kolejnego "atlety" w tym zeszycie zostaje zakończona nieuwielbianym...

Następny bohater to Zatara, bardziej znany z bycia ojcem innej heroiny z DC - Zatanna'y. Razem ze swoim asystentem Tong'iem rozwiązują sprawę napadów na pociągi. "Tygrysica", nazwana tutaj arcyłotrem, jest zwykłą kryminalistką, która ze swoim gangiem stanowi małe zagrożenie dla wspaniałego magika. Pomimo tego, że sam przeciwnik jest mało zachwycający - jest to jedyny superbohater w tej kolekcji, oprócz Supermana. O dziwo, historia jest zamkniętym odcinkiem.

Jedną z ciekawostek jest tekst kapitana Franka Thomas'a pt. "Strategia Mórz Południowych". Nie jest to historia obrazkowa, ponieważ w tamtych latach był przymus posiadania minimum dwóch stron prozy w zeszycie, by nie był traktowany jako komiks, a jako czasopismo. Wiązało się to z niższą taryfą pocztową. Fabuła jest bardzo miałka, a opowiada o kapitanie szkunera - Coleman'ie i jego majtku Cottonballa'u. Ten drugi oczywiście jest czarny, a co za tym idzie: ma imię, jak czarny; mówi, jak czarny i cała jego postać jest przedstawiona, jak czarnego w latach trzydziestych XX wieku. Rasistowskie stereotypy. Historia również jest niedokończona.

Lepkoręki Stimson to ciekawy przypadek postaci z uniwersum DC. Komiks zbudowany na zasadzie slapstickowej komedii. Stimson kradnie jabłka, a po nieudanej akcji policja zaczyna go za to ścigać. Patrząc na to, że cały oddział próbuje go złapać, zastanawiam się, czy te wykroczenie nie jest gorsze niż napady na pociągi. Tam policji było znacznie mniej.

Kolejny produkt to "Przygody Marco Polo". Historia jest urwana, ale ciekawostką jest fakt, że twórca sam nie był pewien, czy powieść chce opowiedzieć za pomocą pisma, czy rysunków. Chyba najsłabszy punkt zeszytu.

Atleta "Pep" Morgan (bokser) i jego trener Pop Burkett muszą zmierzyć się nie z samymi przeciwnikami na ringu, a z "demonicznym" trenerem, który swoich zawodników faszeruje kuriozalnymi pomysłami na zwycięstwo. W tym przypadku była to igła z narkotykiem schowana w rękawicy. Taki "Tygrysia Maska" wersja jankeska.

Jakby komuś było mało przygód reportera Clarke'a w jednym zeszycie, mamy możliwość przeczytać historię Scoop'a Scanlona, który w czerni i bieli rozwiązuje sprawę złodzieja klejnotów. I tyle, wydaje się wciśnięty, jako zapychacz.

Ostatni komiks - Tex Thomson, to historia kolejnego cowboya, który już jest tak bogaty, że zaczął się nudzić. Trafia do angielskiego miasteczka, gdzie zostaje wrobiony w morderstwo przez kolejną złą kobietę. Sama fabuła może najlepsza nie jest, ale bohater to ciekawy przypadek. Jego historia jest nieco podobna do Kapitana Ameryki z Marvela, który w późniejszych przygodach również walczy z Niemcami podczas II Wojny Światowej i również staje się herosem DC (choć bez supermocy).

Na koniec zostały jeszcze dwie strony z ciekawostkami: baseball i artyści, które nic ciekawego do zeszytu nie wnoszą.

Pomimo tego, że trochę z kpiną opisuję wydawnictwo, wcale tak nie jest. Wartość ma dla mnie szczególną, bo nie Superman mi sprawia przyjemność, ale postacie, które w tych czasach jemu "towarzyszyły". Jakość fabularna, być może jest zerowa, ale wartość kolekcjonerska - ogromna. Ten zeszyt to tylko wstęp do kolekcji DC i już z niecierpliwością czekam na moment wchodzenia w uniwersum głębiej.

http://majinfox.blogspot.com/

Nigdy specjalnie nie przepadałem za wydawnictwem DC Comics. Oczywiście pierwsze komiksy w moim domu to były z TM-Semic: Batman i Superman, ale ich historie nie za bardzo mnie interesowały. U mnie liczyli się tylko X-Men z Marvela.

Z tego też powodu nie mogę sobie wybaczyć, że ominęła mnie przyjemność zbierania kolekcji Marvela... Już nawet nie o to chodzi, że nie...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    28
  • Posiadam
    13
  • Komiksy
    4
  • Chcę przeczytać
    3
  • Wielka Kolekcja Komiksów DC
    2
  • Komiks
    2
  • Komiksy DC
    2
  • 2016
    2
  • Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics
    1
  • ***Superman
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Action Comics. Nr 1 Czerwiec 1938r. Wydanie specjalne dla prenumeratorów


Podobne książki

Okładka książki Eskorta René Goscinny, Morris
Ocena 7,0
Eskorta René Goscinny, Morr...
Okładka książki Thor 7 (1965). Jack Kirby, Stan Lee
Ocena 7,0
Thor 7 (1965). Jack Kirby, Stan Le...
Okładka książki Szkoła latania. Kajko i Kokosz. Wydanie urodzinowe! Łukasz Auguścik, Piotr Bednarczyk, Krzysztof Budziejewski, Nikodem Cabala, Janusz Christa, Marta Falkowska, Mieczysław Fijał, Krzysztof Gawronkiewicz, Ernesto Gonzales, Rafał Gosieniecki, Jakub Grochola, Piotr Hołod, Tomasz Kaczkowski, Karol Kalinowski, Magdalena Kania, Zbigniew Kasprzak, Sławomir Kiełbus, Jakub Kijuc, Adam Kmiołek, Berenika Kołomycka, Krzysztof Kopeć, Andrzej Łaski, Tomasz Lew Leśniak, Jacek Michalski, Piotr Nowacki, Marek Oleksicki, Wojciech Olszówka (ilustrator), Tomasz Piorunowski, Hubert Ronek, Artur Ruducha, Norbert Rybarczyk, Tomasz Samojlik, Jacek Skrzydlewski, Wiesław Skupniewicz, Mateusz Skutnik, Michał Śledziński, Mikołaj Spionek, Agnieszka Surma, Przemysław Surma, Agnieszka Świętek, Urszula Szerszeń, Rafał Szłapa, Tomasz Tomaszewski, Przemysław Truściński, Krzysztof Trystuła, Marek Turek, Kajetan Wykurz, Zofia Żelazny
Ocena 8,1
Szkoła latania... Łukasz Auguścik, Pi...

Przeczytaj także