Miś czyli świat według Barei

Prószyński i S-ka
2007-01-01
2007-01-01
Miś film

Nie miejsce przypominać tutaj powiedzonka z jednej z najbardziej znanych polskich komedii. Są doskonale znane, wbiły się w zbiorową pamięć. Są celne, a niektóre wręcz ponadczasowe, co świadczy o niewątpliwie znakomitej intuicji reżyserskiej. Pomyśleć, że kiedyś filmy, które kręcił Pan Stanisław Bareja były uważane za kiepskie, za przykład całkowitego braku gustu. A On był bacznym obserwatorem rzeczywistości, którą teraz młode pokolenie ogląda ze sporym niedowierzaniem.
Ta książka to hołd złożony reżyserowi, przypomnienie bolesnych kolaudacji, zmaganie o brakującą taśmę filmową, prowadzenie subtelnej gry z cenzurą. Żal ogromny, że kilka pomysłów scenariuszowych, o których wspomina autor, nie udało się pokazać na ekranie.
Książka napisana z humorem, widać że jej tworzeniu towarzyszyła ogromna sympatia dla Pana Stanisława i jego dzieł. Przed laty miałem sposobność poznać osobiście autora i wiem, że choć pisaniem zaczął zajmować się hobbystycznie, to zamiłowanie do „bareizmu” jest autentyczne. Nawiasem mówiąc, Pan Maciej Łuczak publikował w latach 1995-1998 bardzo poczytne i zabawne felietony na łamach prawniczego czasopisma „Palestra” w rubryce „Ridiculae sed severe” – gorąco polecam.
Bardzo ładnie wydana książka, napisana lekkim piórem, zachęcającym do przewracania kolejnych kartek. Była to bodaj pierwsza „barejowa” biografia na rynku wydawniczym. Być może późniejsze publikacje, choćby autorstwa Macieja Repelowicza są bogatsze, dokładniejsze. Ale ja mam ogromny sentyment do tej pierwszej. Książka doczekała się także drugiego, uzupełnionego wydania w 2007 roku, o nieco zmienionym w stosunku do pierwowzoru tytule: „Miś, czyli świat według Barei”. Warto sięgnąć po tę pełniejszą wersję.

"Miś" jest jednym z moich ulubionych filmów, a Bareja to gigant nad giganty! Książka jest absolutnie rewelacyjna, odsłania kulisy kręcenia samego filmu, prezentuje genialne ciekawostki i mnóstwo szczegółów o samym reżyserze i aktorach. Wrócę do tej pozycji na pewno.

Wreszcie ktoś wziął się za Bareję po barejowemu :) Super!

Wreszcie ktoś wziął się za Bareję po barejowemu :) Super!

Kto lubi polskie komedie, ten powinien sięgnąć po tę pozycję. Doskonale udokumentowana i zilustrowana biografia S.Barei, reżysera niedocenianego przez krytyków za życia.
Nadzieję powinni mieć również studenci,którzy mają problem z obroną pracy mgr. Reżyserowi zajęło to jakieś 20 lat od ukończenia szkoły filmowej,bo kolejnych filmów nie chciano mu uznać jako pracy dyplomowej ;)
Bareja był człowiekiem trochę oderwanym od życia, marzycielem, ale skromnym i przyjacielskim, jakże różnym od wielu "gwiazdorów" dzisiejszego kina. Kiedyś termin "bareizm" był obraźliwy (zdaniem ówczesnych "znawców" kina),dziś to komplement.
"A wiesz czym jest ta inwestycja (w oryginale miś) ? To jest nasze, przez nas zrobione i to nie jest nasze ostatnie słowo !" Taki tekst rzuciłem kiedyś na naradzie u szefa. Wszyscy obecni z uznaniem pokiwali głowami...

Z tą książką jest jak z Antologią beatlesów. Dla fanów absolutna 10, bo jakże to przyjemnie usłyszeć numer, który słyszało się tysiące razy na innej płycie, a tu nagle Paul z Johnem dostają śmiechawki. Dla tych którzy nie są fanami - to jakaś niedorobiona kocia muzyka bez ładu i składu.
Tak samo jest z tą książką. Jak ktoś (tak jak ja) uwielbia Misia i pana Stanisława, to jest to skarbnica wiedzy, ciekawostek, żartów i fantastycznej rozrywki. Dla pozostałych - pewnie takie tam ględzenie.
Tak to już jest z publikacjami dla fanów.

Pyta pan panie Ionesco co to jest PRL?
"Wchodzę do sklepu, mówię do ekspedientki: Poproszę grzebień. A ona nic, milczy. Mówię jeszcze raz:
Poproszę grzebień. Ona ciągle nic. Trzeci raz - to samo. Czy wymyśliłby pan, panie Ionesco, by w sklepie zatrudnić głuchą ekspedientkę? To może
by pan wymyślił, ale ona wcale nie była głucha, i tego by pan, panie Ionesco, już nie wymyślił"

Książka o moim ukochanym filmie!
Momentami nie mogłem powstrzymać śmiechu! Rewelacja.
Pamiętam jak czytałem ją na przerwie śniadaniowej, i reakcję kolegów gdy wybuchłem śmiechem, akurat przy fragmencie o kryzysie mięsnym! Partia postanowiła się tym zająć, i przydzieliła na każdego polaka ćwierć świni rocznie, A KOMU SIĘ TO NIE PODOBA, MOŻE DODATKOWO DOSTAĆ PO RYJU !
Zaraz im to zacytowałem i śmiali się wszyscy.

Pyta pan panie Ionesco co to jest PRL?

Miało być "pasjonująco" i miało być "o Stanisławie Barei". Nic się nie zgadza. Co prawda, o S.B. jest, ale nic nowego, a większość książki to streszczenia jego filmów/seriali. Książka jest strasznie nudna, momentami czułam się, jakbym czytała jakiś referat szkolny (ten w stylu, żeby "się poprawić na 6"). Tytuły rozdziałów mają niewiele wspólnego z ich zawartością! Ja książkę pana Łuczaka pożyczyłam, ale na tylnej okładce jest cena 39 zł - taki mały absurd :)
Nie polecam, są inne książki na ten temat, które warto przeczytać (np. o wiele fajniejsza autorstwa M. Replewicza).
I jeszcze jedno - autor przez całą książkę dąży do tego, żeby w końcu wyrzucić z siebie, że "Miś" to najlepszy film Barei, efekt "nauki na błędach" przez wszystkie poprzednie filmy. Zdaje mi się też, że autor utożsamia słowo "kultowy" z określeniem "najwybitniejszy".

Dosc belkotliwe i niespojne, niestety.

Dosc belkotliwe i niespojne, niestety.

Wspomnień czar... Fantastyczna lektura!

Wspomnień czar... Fantastyczna lektura!

• 2013(przeczytane)
  • PRL