rozwińzwiń

Przeciw banalizacji Jezusa

Okładka książki Przeciw banalizacji Jezusa Gerhard Lohfink
Okładka książki Przeciw banalizacji Jezusa
Gerhard Lohfink Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech religia
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
religia
Tytuł oryginału:
Gegen Verharmlosung Jesu
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Święty Wojciech
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375166736
Tłumacz:
Eliza Pieciul-Karmińska
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
712
585

Na półkach: ,

Już w pierwszym zdaniu mojej recenzji zdradzę, jak bardzo będzie entuzjastyczna, bo takiej książki jak „Przeciw banalizacji Jezusa” Gerharda Lofhinka szukałam od dawna. Bardzo się cieszę, że w końcu trafiłam na tak szczegółową interpretację i analizę Słowa Bożego. Autor jest niemieckim księdzem, wieloletnim wykładowcą, germanistą i teologiem. W książce przedstawia swoje przemyślenia na temat tego, jak prawdy przekazane w Biblii są współcześnie rozmywane, jak ich surowy i radykalny wydźwięk jest łagodzony przez wymogi współczesności.
Rozumienie, interpretowanie Słowa Bożego zmieniało się na przestrzeni wieków i ulega wypaczeniom również teraz. Współcześnie modna i chętnie powtarzana opinia mówi, że przykazanie miłości, według którego mamy kochać bliźniego swego, jak siebie samego należy rozumieć w ten sposób, że nie można kochać innych, jeśli nie akceptujemy siebie. W ten sposób do najważniejszego przesłania Chrystusa wkłada się zalecenie, że dobre chrześcijaństwo wymaga od nas, abyśmy w pierwszej kolejności kochali samych siebie. Autor dużo miejsca poświęca wyjaśnianiu tych słów Jezusa.
W dalszej części książki Lofhink rozważa również inne, niezwykle istotne wypowiedzi Jezusa, analizując i tłumacząc je niemalże słowo po słowie. W ten sposób poznajemy treść Kazania na Górze, rozważania o cudzie rozmnożenia, o cudach uzdrawiania, poznajemy znaczenie i pojęcie ofiary i przebłagania. Autor wskazuje również różnice między islamem a chrześcijaństwem, mówi o roli księdza, całej hierarchii kościelnej i konieczności celibatu. Rozważa też przyczyny malejącej popularności spowiedzi, mówi o cechach dobrej modlitwy, która powinna zawierać skargę, prośbę, uwielbienie i dziękczynienie. Wymieniłam tylko kilka kwestii, które wzbudziły moje największe zainteresowanie, bo w książce znajdziemy dużo szersze spektrum tematów.
Mimo naprawdę wysokiego stopnia szczegółowości analizy Pisma Świętego, książkę czyta się w większości z łatwością, chociaż niektóre rozdziały są trudniejsze i wymagają większego skupienia. Tekst nie jest zbyt przeintelektualizowany, przez co powinien być zrozumiały dla przeciętnego człowieka i każdy odnajdzie w nim to, czego tak naprawdę oczekuje od nas Chrystus.
Teologia Lofhinka opiera się na przeświadczeniu, że żyjemy w czasach ostatecznych, że nasza postawa w życiu doczesnym wobec Boga i jego nauki jest przesłanką do tego, gdzie znajdziemy się po śmierci. Wskazuje też na ogromną rolę wspólnoty Kościoła, która powinna być nowa rodziną, w tej wspólnocie powinniśmy otrzymywać i dawać wsparcie, interesować się losem wszystkich jej członków i dbać o ich kształtowanie duchowe. Tak właśnie powinna wyglądać prawdziwa chrześcijańska parafia, a tymczasem w dużej części składa się ona z jednostek, które stają się sporadycznymi beneficjentami sakramentów świętych, przez co zaspokajają swoje nikłe potrzeby duchowe.
„Przeciw banalizacji Jezusa” to książka, która powinna zagościć na półce każdego, któremu sprawy Kościoła, rozwoju duchowego w ramach religii katolickiej nie jest obojętny. Mnie urzekła. Dotyczy egzegezy, a jest napisana w przystępny sposób i daje do myślenia, otwiera oczy. Spojrzenie autora jest czasami przewrotne, prowokujące, a dzięki temu niepozbawione żywotności. Z drugiej strony autor prezentuje wiele poglądów konserwatywnych, a tym samym jest mocnym głosem w dyskusji o kondycji Kościoła i możliwości wprowadzenia w nim zmian. Z pewnością sięgnę po inne dzieła Gerharda Lofhinka, bo przystępnie tłumaczy kwestie, które dla mnie nie do końca były zrozumiałe, a przy tym odpowiadają na wiele pytań pojawiających się w kontekście analizy współczesnej sytuacji Kościoła i stających przed nim problemów.

Już w pierwszym zdaniu mojej recenzji zdradzę, jak bardzo będzie entuzjastyczna, bo takiej książki jak „Przeciw banalizacji Jezusa” Gerharda Lofhinka szukałam od dawna. Bardzo się cieszę, że w końcu trafiłam na tak szczegółową interpretację i analizę Słowa Bożego. Autor jest niemieckim księdzem, wieloletnim wykładowcą, germanistą i teologiem. W książce przedstawia swoje...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    3
  • 2019
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przeciw banalizacji Jezusa


Podobne książki

Przeczytaj także