Wulkany na ziemiach polskich

Okładka książki Wulkany na ziemiach polskich Anna Czekalska
Okładka książki Wulkany na ziemiach polskich
Anna Czekalska Wydawnictwo: Wydawnictwa Geologiczne nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Wydawnictwa Geologiczne
1958-01-01
1958-01-01
geologia wulkany

Super książka popularnonaukowa w starym dobrym stylu, napisana z pasją i nie traktująca czytelnika jak upośledzonego umysłowo, który "nie zrozumie".

Autorka bardzo ciekawie opisuje mechanizmy wulkaniczne - powstawanie wulkanów - tarczowych, eksplozywnych; powstawanie produktów wulkanicznych - nie tylko stożków, ale i skał wulkanicznych, bazaltów, tufów, tufitów, pokazuje jak odczytywać ze skalnych śladów historię aktywności wulkanów, omawia historyczne procesy wulkaniczne Permu i Trzeciorzędu na ziemiach Polskich.

Z tej książki dowiedziałem się skąd wziął się na świecie granit i jak powstały Tatry. Jak różnicują się produkty wulkanizmu w zależności od tempa zastygania lawy/magmy. Co to są lakkolity. Jak zamierają wulkany i jak powstają ich pozostałości, które rozbudziły moją ciekawość na Pogórzu Kaczawskim. Skąd biorą się rozmaite orientacje słupów bazaltowych w dawnych pokrywach bazaltowych. Co to są sille, dajki. Jak objawił się wulkanizm w Pieniach. I mnóstwo innych, naprawdę solidnych jak na popularnonaukową książeczkę informacji.

Bałem się, że wydanie z lat '50 będzie problematyczne jeśli chodzi o wartość naukową, ale... właściwie brakło mi tu tylko hipotezy o tym, że góra Św. Anny jest kalderą. Reszta jest naprawę imponująca. Choć zdarzają się zabawne porównania z "minionych czasów", np.

"Każdy, kto marzy o lodówce elektrycznej, wie, że zamknięty w niej motor pracuje po to, aby poprzez odpompowanie gazów zmniejszyć ciśnienie nad płynem chłodniczym" (s. 22) :)

Gorąco polecam wszystkim zainteresowanym wulkanami, a dziejami wulkanizmu na terenie Polski w szczególności. Ja chciałem dowiedzieć się coś więcej o tym "czym właściwie jest" obecnie Ostrzyca Proboszczowicka.... I dowiedziałem się całkiem sporo.

• Półka 1-6

Dodaj cytat z książki Wulkany na ziemiach polskich