Jak działa Google

How Google Works
Insignis
2016-09-14
2016-09-14
Google startup korporacja korporacje przemysł informatyczny

Okładka książki Trillion Dollar Coach Jonathan Rosenberg, Eric Schmidt
Trillion Dolla... Jonathan Rosenberg,...

Historia powstania i mechanizmy sukcesu znanyej wszystkim firmy z branży IT. Bardzo ciekawych CEO firma miała.

Oczekiwalem czegos innego. Moze pasjonujacej historii z odrobina technikaliow.
Okazuje sie, ze jest poradnik jak prowadzic innowacyjna firme z nieograniczonym budzetem w typowo amerykanskim stylu.
Zmarnowalem czas.
Jest kilka historii i wspomnien, ale mam wrazenie, ze to jak opowiesc jak bylo fajnie i wesolo na studiach, ale poza garstka wtajemniczonych znajomych, nikogo to nie interesuje a tym bardziej dla nikogo nie jest zabawne.

Oczekiwalem czegos innego. Moze pasjonujacej historii z odrobina technikaliow.
Zmarnowalem czas.

Czytałem angielskie wydanie, książka zawiera trochę wglądów w styl pracy założycieli oraz wspomnienia wczesnych dni Google.

Sądziłem, że to będzie historia powstania Google, niestety trafiłem na poradnik zarządzania firmą. W książce znaleźć można wiele smaczków dotyczących firmy stąd taka wysoka nota.

zmęczył mnie ten poradnik... spodziewałem się czegoś innego... ciężko się czytało

"Jak działa Google" to obraz pracy, filozofii i zasad panujących w jednej z najbardziej innowacyjnych firm świata - Google.
Autorzy poruszają wątki filozofii dwójki założycieli, zasad przyjmowania, selekcji analizowania i wybierania najlepszych.
Podają definicję kreatywnych geniuszy i chwalą się, że mają samych takich.
Pomimo, że na początku autorzy jawili mi się jako para aroganckich dupków, później pokazują, że mają dystans.
Książkę oceniam jako zdecydowanie godną polecenia. Jest ciekawa i inspirująca.
Polecam każdemu przedsiębiorcy XXI wieku, do tego programistom i informatykom!

Podają definicję kreatywnych geniuszy i chwalą się, że mają samych takich.
Pomimo, że na początku autorzy jawili mi się jako para...

Spodziewałam zupełnie czegoś innego i mimo początkowego zawodu przeczytałam ją do końca. Książka koloryzuje rzeczywistość pracy w Google i "hierarchię" jaka panuje w firmie. Mimo wszystko jest niesamowicie inspirująca i warto ją przeczytać choćby dla zabawnych momentów.

1. bardzo dobrze napisana amerykańska reklama własnych dokonań

3. ciekawe przedstawienie procesu powstawania filozofii giganta
4. interesująca nie tylko dla pasjonatów IT
5. dobrze udokumentowana, oparta na dobrych źródłach, przemyślana
6. warta uwagi

Nie chciało mi się przyjrzeć dokładnie obwolucie, przez co zmajstrowałem sobie pasztet, gdyż spodziewałem się raczej jakiejś demaskatorskiej tyrady o niedozwolonych praktykach internetowego molocha, a otrzymałem wykład sterników Googla o zasadach funkcjonowania nowoczesnego przedsiębiorstwa. No i niech tam.
Uczciwie trzeba powiedzieć, iż rzecz napisana jest dość żwawo, z biglem i proporcjonalną dawką humoru, co nasuwa nieprzyjemne podejrzenie, iż palce w rasowaniu dzieła mógł maczać zawodowy duch. Mógł, nie musiał, gdyż twórcy książki na pewno są ludźmi ponadstandardowo inteligentnymi, co widać, słychać i czuć.
I wszystko byłoby pięknie, gdyby przyjąć wprost do wiadomości to, co zechcieli napisać, co zresztą pewnie czynią miłośnicy postępu, technologii i dynamicznego zarządzania. Przerzutka malkontenctwa kieruje jednak refleksję czytelnika niegłuchego na różne burze w wirtualnej przestrzeni w stronę zestawienia niewątpliwych osiągnięć giganta z oskarżeniami, jakie niejednokrotnie padały pod jego adresem, głównie o naruszanie prywatności i bezwzględność biznesowych strategii. Owszem, sprawy już zaklajstrowane przez prawników i specjalistów od PR-u mają swoje miejsce na kartach książki (niesławna ekspansja chińska),owszem, pożeranie mniejszych konkurentów przedstawiane jest jako należne biznesowe zwycięstwo, ba, w oparach bredni o synergii podmiotów (tam, gdzie konkurencja nie daje się pożreć),za to nijakich oporów nie budzi na przykład masowe śledzenie użytkowników sieci w celu nachalnego podtykania im dóbr konsumpcyjnych, którego na taką skalę Google było prekursorem. Co więcej, udoskonalenie narzędzi, służących tej irytującej praktyce przedstawiane jest jako wyjątkowe osiągnięcie i serce firmy. O handlu danymi nie wspominając.
W nurcie wykładu nie ma miejsca na większe wątpliwości, pod tym względem twórcy wielkich projektów są podobni do najwyższych kapłanów swoich własnych kościołów. Choć pewnie tak musi być, inaczej wielkich projektów by nie było. No bo nie oszukujmy się – miło jest obejrzeć sobie dokładnie jakąś zapadłą afrykańską dziurę, nie ruszając się z fotela, o zbiorach wielkich muzeów nie wspominając. Czy warto za takie możliwości (trudne do wyobrażenia jeszcze kilkanaście lat temu) zapłacić jakąś cenę, to już każdy musi ocenić sam – o ile mu się w ogóle będzie chciało.
Bardzo ciekawe są wątki dotyczące rekrutacji „kreatywnych geniuszy” (wszyscy w przedsiębiorstwie są w ten proces aktywnie wprzęgnięci),komunikacji wewnątrzfirmowej i krążenia opinii, sposobu pracy (w otwartych przestrzeniach, w bezpośredniej bliskości innych),a już szczególnie tak zwanych pozapłacowych czynników motywacyjnych z bezkonkurencyjną, sformalizowaną wręcz praktyką wolnego czasu (w godzinach pracy!) na inwencję własną pracownika. Tych rozdziałów nie powinni tykać rodzimi Janusze w garniturach, zajmujący się zarządzaniem i motywowaniem zespołów pracowniczych...
Na koniec lektury pozostaje lekkie przygnębienie, bo jeśli nie jesteś inżynierem, jeśli nie masz dostatecznie wysokiego IQ i odpowiedniej kreatywności, to cóż, pozostaje ci los, pardon, bydła, spędzonego do open space'a, które – w przeciwieństwie do firm z Doliny Krzemowej – jest tylko narzędziem opresji, wspomaganym biczem planów miesięcznych i rykiem niekontentych, a odmóżdżonych nadzorców. No chyba, że coś wymyślisz. Jakąś fajną wyszukiwarkę?...

Uczciwie trzeba powiedzieć, iż rzecz napisana jest dość żwawo,...

Książka niezwykle inspirująca, napisana zrozumiałym językiem. Oprócz teści merytorycznej jest w niej zawarte dużo ciekawostek dotyczących branży. Polecam gorąco!

• 2017
  • Popularnonaukowe