Komedia według Terencjusza

Średnia ocen

10,0 10,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zabawne zdarzenie w drodze na Forum Ewa Skwara, Joanna Stadler
Ocena 0,0
Zabawne zdarze... Ewa Skwara, Joanna ...
Okładka książki Sapere aude. Księga pamiątkowa ofiarowana profesorowi dr. hab. Marianowi Szarmachowi z okazji 65 rocznicy urodzin Wanda B. Amarantidou, Bartosz B. Awianowicz, Krystyna Bartol, Alicja Brusewicz, Lech Brusewicz, Bogdan Burliga, Jerzy Danielewicz, Ignacy R. Danka, Krzysztof Głombiowski, Danuta Jędrzejczak, Elwira Kaczyńska, Gościwit Malinowski, Maria Marcinkowska, Przemysław Nehring, Zbigniew Nerczuk, Magdalena Monika Nowak, Remigiusz Popowski SDB, Rafał Rosół, Joanna Rostropowicz, Ewa Skwara, Jerzy Styka, Tomasz Tadajczyk, Krystyna Tuszyńska, Elżbieta Wesołowska, Krzysztof Tomasz Witczak, Przemysław Wojciechowski, Sławomir Wyszomirski, Mariusz Zagórski, Robert K. Zawadzki
Ocena 7,5
Sapere aude. K... Wanda B. Amarantido...
Okładka książki Classica Cracoviensia. Volume V. Studies in ancient literary theory and criticism (2000) Krystyna Bartol, Jacques Boulogne, Sylwester Dworacki, Albert Gorzkowski, Sabine Grebe, Ulrich Hamm, Hartwig Heckel, Bernd Hessen, Maarit Kaimio, Józef Korpanty, Kazimierz Korus, Jakub Z. Lichański, Paolo Mantovanelli, Alain Michel, Thomas Paulsen, Ewa Skwara, Stanisław Stabryła, Jerzy Styka, Lidia Sudyka, Romuald Turasiewicz, Alfons Weische, Elżbieta Wesołowska, Robert Zaborowski
Ocena 0,0
Classica Craco... Krystyna Bartol, Ja...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
10,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , ,

Terencjusz należy do tych autorów łacińskich, którzy przez wieki cieszyli się największą poczytnością i byli często wykorzystywani w dydaktyce. Dość powiedzieć, że to właśnie z komedii Terencjusza pochodzą liczna przysłowia z „nic co ludzie nie jest mi obce” na czele. E. Skwara, która jest obecnie największą w Polsce znawczynią komedii rzymskiej, znaną nie tylko z bardzo dobrych przekładów, ale i ogólnego opracowania „Historia komedii rzymskiej”, tym razem poświęciła osobną monografię życiu i twórczości Terencjusza.

Książka składa się z pięciu części. W pierwszej z nich omówione zostało życie poety oraz historia przekazu tekstu od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy. Część druga jest przedstawieniem fabuł sześciu zachowanych sztuk Terencjusza: „Dziewczyny z Andros”, „Za karę”, „Eunucha”, „Pasożyta Formiona”, „Teściowej” oraz „Braci”. Następnie Autorka zajmuje się zagadnieniem bohaterów komedii, których dzieli według typów rodzinnych i zawodowych (np. ojciec, syn, hetera, żołnierz-samochwał). W czwartej części przeanalizowane zostały wykorzystane przez Terencjusza motywy komediowe takie jak np. rozpoznanie, czy gwałt i rodzące się z niego dzieci. Część ostatnia poświęcona jest zagadnieniom języka i metryki. Autorka wychodzi tu od ogólnie przyjętej opinii o elegancji języka Terencjusza, po czym analizuje ją w szczegółowych przypadkach takich jak zastosowanie figur retorycznych czy zapożyczeń greckich.

Książka „Komedia według Terencjusza” została bardzo ładnie wydana w ramach cenionej serii „Monografii Fundacji na rzecz Nauki Polskiej”. Okładka jest elegancka, a tekst dobrze ilustrują rysunki postaci, które pojawiają się w średniowiecznych rękopisach komedii Terencjusza. Wydawcy należą się słowa uznania za bardzo wysoki poziom edycji. Harmonizuje on zresztą z również ładnie wydanym dwutomowym przekładem komedii Terencjusza. Monografia Skwary ma swoje korzenie właśnie w tym przekładzie: podczas lektury książki widać znakomitą znajomość tekstu, którą wypracować można chyba tylko podczas lat pracy nad przekładem i komentarzem do niego. Ci czytelnicy, którzy zapoznali się z dziełami Terencjusza w przekładzie Autorki zapewne część tych wyjaśnień już znają z zawartych tam przypisów.

„Komedia według Terencjusza” to erudycyjna rozprawa naukowa, choć klarowny język publikacji nie zamyka do niej dostępu również mniej obeznanym z filologią klasyczną czytelników. Uwagi na temat języka komedii terencjańskich zawsze uwzględniają obok tekstu oryginalnego także i przekład polski. Z pewnością warto przed lekturą tej monografii przeczytać dzieła poety, to znacznie ułatwia zrozumienie rozdziałów analitycznych, gdzie bardzo ważną rolę odgrywają takie kwestie jak konstrukcja postaci, czy wykorzystanie przez komediopisarza suspensu. Sama Autorka przyznaje, że bardzo wiele zagadnień znalazło się poza zakresem tematycznym jej pracy, ale trzeba uczciwie przyznać, że vita et scripta Terencjusza zostały tutaj bardzo dokładnie omówione i jeśli kogoś interesuje rzymski teatr, to tej pozycji nie może pominąć.

Tomasz Babnis

Terencjusz należy do tych autorów łacińskich, którzy przez wieki cieszyli się największą poczytnością i byli często wykorzystywani w dydaktyce. Dość powiedzieć, że to właśnie z komedii Terencjusza pochodzą liczna przysłowia z „nic co ludzie nie jest mi obce” na czele. E. Skwara, która jest obecnie największą w Polsce znawczynią komedii rzymskiej, znaną nie tylko z bardzo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  3
 • Przeczytane
  2
 • Teatr i dramat
  1
 • Rzym i świat rzymski
  1
 • Ulubione
  1
 • Republika Rzymska
  1
 • Filologia klasyczna
  1
 • Monografie FNP
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Komedia według Terencjusza


Podobne książki

Przeczytaj także