Juliusz Cezar kontra Rzym, Triumf i tragedia republiki

Wielcy Historii
Amber
2004-01-01
2004-01-01
Starożytność Historia starożytna Rzym Rzym i świat rzymski Republika rzymska Upadek Republiki Schyłek Republiki Rzymskie Wojny domowe Cezar Pompejusz Cyceron

Książka zawiera kilka interesujących obserwacji, ale jeśli ktoś zna historię upadku republiki to wiele nowego się z niej na ten temat nie dowie. Wartościowe są z pewnością informacje odnośnie Sulli, którego biografii przetłumaczonej na język polski (nie licząc żywotu autorstwa Plutarcha) wciąż brak. Mylący jest polski tytuł. Cezar jest wprawdzie ważną postacią i poświęca mu się sporo uwagi, ale równorzędnie traktuje się takie persony jak Cyceron czy Pompejusz. Z pozycją zaznajomić się warto, bo i czyta się dobrze, i są wspomniane interesujące uwagi autora (zwarte głównie we wstępie), a jeśli ktoś dopiero zaczyna przygodę z tematem to jest to niezła lektura startowa. Niemniej ciężko oprzeć się wrażeniu, że czegoś w tej publikacji brakuje.

Powtórka z historii republiki, a gdzie ten Cezar? Grunt, że chociaż lekko się czytało.

Dodaj cytat z książki Juliusz Cezar kontra Rzym, Triumf i tragedia republiki

Ciekawostki historyczne