Gotujemy pełną parą. Gorączka Lodu - Disney

Okładka książki Gotujemy pełną parą. Gorączka Lodu - Disney Katarzyna Błażejewska-Stuhr
Okładka książki Gotujemy pełną parą. Gorączka Lodu - Disney
Katarzyna Błażejewska-Stuhr Wydawnictwo: Zielona Sowa kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Zielona Sowa
2016-01-01
2016-01-01

Okładka książki Dieta planetarna Katarzyna Błażejewska-Stuhr, Urszula Minorczyk
Dieta planetarna Katarzyna Błażejews...
Okładka książki Kobiety bez diety. Dietetyczki, terapeutki, psycholożki. Rozmowy bez retuszu Katarzyna Błażejewska-Stuhr, Elżbieta Lang, Hanna Stolińska
Kobiety bez di... Katarzyna Błażejews...

GOTUJ Z OLAFEM

„Kraina lodu” z 2013 roku stała się wielkim przebojem kinowym i aż trudno uwierzyć, że do chwili obecnej nie doczekała się kontynuacji. Jednakże miłośnicy przygód Elsy, Anny, Kristoffa i przesympatycznego bałwanka Olafa, dla którego tak naprawdę warto obejrzeć ten film, nie mogą chyba narzekać. Różni twórcy przygotowali bowiem całe mnóstwo książkowych pozycji z bohaterami w tym również cienkiej, acz ciekawej książki kucharskiej dla dużych i małych.

W „Gorączce lodu”, krótkim filmiku rozgrywającym się tuż po „Krainie lodu”, jak zauważa autorka niniejszej publikacji, Elsa daje Annie mnóstwo prezentów, ale najważniejszym z nich jest jeden, jedyny – wspólnie spędzony czas. I to właśnie taki czas, który możemy miło i pożytecznie z kimś dzielić, chce nam ofiarować Katarzyna Błażejewska-Stuhr. A właściwie skłonić, byśmy sami zaangażowali się w zabawę z kimś bliskim. Jaką? Każdy musi jeść, tak jak musi pić i oddychać, warto więc by jadł dobrze, zdrowo, mądrze i niebanalnie, a przy okazji dobrze się bawił gotując potrawy. Tak powstała książka, która nadaje się zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci, angażując oboje w kulinarną rozrywkę, ucząc przy tym ciekawostek i faktów żywieniowych.

Czego uczy nas Katarzyna Błażejewska-Stuhr, żona znanego aktora Macieja Stuhra? Naprawdę najróżniejszych rzeczy. Chcecie coś dobrego na śniadanie? To może zjecie domowe musli. A co powiecie na zawijasy naleśnikowe na drugie śniadanie, a na obiad zupę krem z kalafiora i zdrową pizzę z Olafem? Na podwieczorek natomiast możecie przygotować na przykład babeczki owsiano-bananowe, a gdy nadejdzie czas kolacji może skusicie się na warzywa-niespodzianki? Wszystko to i wiele więcej znajdziecie w bardzo kolorowej książce, napisanej w sposób ciekawy i zabawny. Potem pozostaje już tylko wybrać się do sklepu, kupić trochę produktów i można szaleć w kuchni. A przy okazji przekonać się, że zdrowe jedzenie jest naprawdę wcale nie mniej smaczne, niż typowe smakołyki. Trzeba tylko chcieć, a „Gotujemy pełną parą” z pewnością w niejednym wyzwoli owe chęci.

Co znajdą tutaj dzieci? Oprócz przepisów na dania, które chciałyby spróbować, całe mnóstwo barwnych ilustracji z bohaterami „Krainy lodu”. Dla rodziców nie brak natomiast porad i wskazówek. Ale najważniejszy i tak pozostaje skutek – możliwość przyrządzenia razem pysznych, wartościowych dań. Lubicie gotować? A może chcielibyście się w to wciągnąć albo zachęcić do kulinarnych zabaw swoje dzieci? „Gotujemy pełną parą” to znakomita do tego pozycja. Polecam zatem.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/02/04/gotujemy-pelna-para-goraczka-lodu-katarzyna-blazejewska-stuhr/

GOTUJ Z OLAFEM

Moja miłość do książek kucharskich nie zna granic! Szaleję na ich widok i chciałabym je wszystkie bez wyjątku. Ale zdrowy rozsądek działa u mnie jeszcze odrobinkę i czasem każe mi po prostu przystopować ;) Jednak są momenty kiedy się nie da... Znacie to? Na pewno znacie... Mnie tak naszło kiedy w nowościach wydawnictwa Zielona Sowa zobaczyłam książkę z przepisami dla dzieciaków gdzie podczas gotowania towarzyszyć będą nam bohaterowie z bajki "Kraina lodu".

Nie jestem jakąś ogromną fanką tej bajki choć przyznam, że oglądałam ją już z 5 razy i za każdym razem podoba mi się tak samo ;) W domu mam dwóch chłopców, więc "dziewczęce" bajki (jakby to powiedział mój starszak) nie są u nas raczej na porządku dziennym. Ale mimo tego kiedy zobaczyłam tę książkę to koniecznie musiałam dowiedzieć się co za przepisy znajdują się w jej środku i co wspólnego mają z nimi bohaterowie tej znanej wszystkim bajce... Jesteście ciekawi?

Więc nie będę Was dłużej w niepewności trzymała i już opowiadam co wewnątrz tej książki znaleźć możemy ;) Mamy tutaj podział na sześć kategorii czyli śniadanie, drugie śniadanie, obiad (zupa),obiad (drugie danie),podwieczorek, kolacja. W każdym z tych rozdziałów zamieszczone jest kilka przepisów. Finalnie uzbierała się niezła sumka przeróżnych przepisów na przeróżne pory dnia :)

Najpierw śniadanko, a tam owsianka, jajko sadzone w foremce z papryki, domowe musli, jaglanka lub truskawkowy shake oraz kanapki z pumpernikla. Drugie śniadanie jest moim zdaniem jeszcze ciekawsze ;) Mamy tutaj zawijasy naleśnikowe Elsy, baton musli, pomarańczowe muffinki z dynią i marchewką, a także domowy tort lodowy dla Olafa. Zupy także wyglądają smakowicie ;) Jest krem z zielonego groszku, krem z cukinii Kristoffa, zupa krem z kalafiora, zupa marchewkowo-migdałowa oraz zupa z pieczarek Oakena.

Przy przepisach z dania drugiego aż cieknie ślinka :) Pizza z Olafem, frytki z warzyw i wege burgery, quiche z cukinią i ziemniakami, bałwankowe klopsiki rybne z sezamem i makaron warzywny Anny. Podwieczorek także ma dla nas kilka fajnych przepisów. Urodzinowe galaretki z agaru, babeczki owsiano-bananowe, domowy budyń, kisiel Elsy, a także sałatka Szaszłyk i kolorowe naleśniki Svena. Na kolacje także same pyszności! Kanapki w kształcie foremek, warzywa-niespodzianka, racuchy jabłkowo-orzechowe, a także racuszki orzechowo-gruszkowe.

Jak widzicie przepisów jest tutaj naprawdę sporo i nie są one też zbyt trudne, ani wymyślne :) Niektóre wręcz idealne do samodzielnego wykonania przez dzieciaki. Co prawda na końcu znajdziemy oznaczenie 15+, ale to na pewno tylko ostrzeżenie tak na wszelki wypadek. Taka informacja, że dopiero od tego wieku można gotować samodzielnie. Ale nie ma to jak frajda ze wspólnego gotowania wraz z dzieckiem prawda :) ?

Powiem Wam, że ja jestem tą książeczką oczarowana! Sporo tutaj wszystkiego, a mimo tego wszystko jest dobrze czytelne i przejrzyste. Na początku każdego działu znajduje się niedługi opis, jakaś zagadka. Dalej przy każdym daniu podaną mamy listę składników oraz opis przygotowywanej potrawy, a czasami także krótkie porady i ciekawostki. Jeśli chodzi o zdjęcia to są naprawdę ładne i przydatne :) Dlaczego przydatne? Bo oprócz zwykłych zdjęć gotowych potraw przy niektórych przepisach mamy także zdjęciowe instrukcje co po olei należy wykonywać podczas przyrządzania danego dania ;)

I oczywiście największa "atrakcja" tej książki poza przepisami to bohaterowie. Jak już pewnie zauważyliście są nimi postacie z bajki "Kraina lodu", a właściwie "Gorączki lodu" ponieważ taka nazwa widnieje na okładce ;) Mamy Annę i Elzę, mamy Olafa, Svena, Kristoffa i Oakena. Niby nic takiego, obok zdjęć jedzenia są bajkowe postacie, ale jestem na milion procent pewna, że dla fanów tej bajki książka ta stanie się najlepszą i najukochańszą książką pełną inspiracji kulinarnych. Rodzice do dzieła, czas przygotować z dzieciakami kilka dań rodem z Krainy Lodu ;) Polecam ją jednak nie tylko wielkim fanom tej bajki. Przepisy są tak fajne, łatwe i ciekawe, że zrobić może je każdy bez wyjątku! Mi ogromnie się podobają i na pewno wraz z moim starszakiem wykorzystamy niejeden z nich :)

...Gotowanie z dziećmi to rewelacyjna zabawa i świetny pomysł na kreatywne spędzanie wspólnego czasu... To moment, w którym możemy przekazać naszym pociechom bardzo przydatne umiejętności ... Super zabawa i ciekawa nauka ... Jednak, żeby tak naprawdę było należy się do tego solidnie przygotować ... Przemyśleć wszystko i zgromadzić potrzebne produkty oraz akcesoria ... Pod tym względem bardzo inspirująca będzie książka kucharska Gotujemy pełną parą z Katarzyną Błażejewską - Stuhr ... Jest to nie tylko wspaniała książka kucharska, ale także piękna książka dla dzieci... Fantastyczne ilustracje, piękne zdjęcia i bardzo proste przepisy to zdecydowanie jej atuty ... Możemy w niej znaleźć przepisy na najważniejsze posiłki w ciągu dnia: śniadanie, drugie śniadanie, obiad zupę, obiad drugie danie, podwieczorek oraz kolację ... Przy każdym przepisie zapisana jest lista składników oraz przejrzysty sposób przygotowania danej potrawy ... Muffinki, pizza, domowa granola, truskawkowy shake, domowy tort lodowy czy budyń nie będą już dla nas wyzwaniem nie do przejścia ;-) :-) ... Bajkowe, kolorowe ilustracje oraz postaci z popularnej animacji przyciągają dzieci jak magnez, a fajnie napisane porady, dotyczące zdrowego odżywiania są gwarancją "wyrobienia" sobie przez nie dobrych nawyków ... moja A. przegląda nową książkę kilka razy dziennie ... kiedy jej szukam, najczęściej mogę ją znaleźć właśnie u niej ;-) ... tak bardzo się jej podoba :-) ... Bardzo lubi jak przygotowujemy coś z nowej książki kucharskiej... Kocham gotować i uwielbiam przygotowywać posiłki ze swoją A. dlatego cieszę się, że ta książka jest u na na półce :-) :-) ... ...zdecydowanie polecam każdej mamie i każdemu tacie :-) ...

Gotowanie z dziećmi to zabawa ale i wyzwanie. Trzeba zastanowić się nad tym co i jak zrobić aby maluchy mogły same, bądź z niewielką pomocą dorosłych, wyczarować w kuchni jakieś smakołyki. Często też gotując dla maluchów, szczególnie tych niejadków, poszukujemy ciekawych i zdrowych inspiracji na dania, które przypadną im w końcu do gustu. Inspiracji możemy poszukać np. sięgając po książkę pt. "Gotujemy pełną parą. Gorączka lodu - Disney".

Karty książki są bardzo kolorowe podobnie jak dania widniejące na dużych fotografiach na niemal każdej rozkładówce. Publikacja podzielona została na 6 części a właściwie na 6 dań, na które w ciągu dnia każdy z nas powinien koniecznie znaleźć czas: Śniadanie, Drugie śniadanie, Obiad zupa, Obiad drugie danie, Podwieczorek, Kolacja. W świat tych wszystkich niesamowitych przepisów wprowadzają najmłodszych bohaterowie filmu "Kraina lodu". Korzystając z lektury maluchy przyrządzą zdrowe posiłki a wśród nich pyszne koktajle, musli, muffinki, krem z cukinii, pizzę, galaretkę, budyń, kisiel... i wiele innych mniej popularnych smakołyków dla dzieci na każdą porę dnia.

Przy każdym z przepisów znajduje się lista składników potrzebnych do realizacji przepisu i równie ważny, przystępnie napisany sposób wykonania który jest dodatkowo zilustrowany. A skoro już przy ilustracjach jesteśmy to podobnie jak w scenach z filmu "Gorączka ludu" tak samo i tutaj każda kolejna strona jest niespodzianką, którą odkrywamy wraz z ulubionymi bohaterami. Niestety część składników wykorzystywanych w przepisach jest raczej mniej popularna i możemy mieć problem z ich kupieniem (np. mleko ryżowe, owsiane, z orzechów, tahini, glony kombu, makaron gryczany, agar),a przyznam, że sięgając po jakąkolwiek książkę kucharską wolę gdy jednak zdecydowanie przeważają w niej nasze polskie, tradycyjne produkty i to one są bazą do przyrządzania posiłków. W publikacji zabrakło mi też informacji odnośnie czasu potrzebnego do realizacji przepisu, ewentualnie jego przybliżonego kosztu. Ogólnie jednak nie przekreślam tej książeczki, wiem na pewno, że moje dziewczyny zamierzają jeszcze do niej powrócić.

Przepisy są bardzo kolorowe i to jest to, co pierwsze rzuciło mi się w oczy. W ogóle cała książka jest bardzo kolorowa, bajkowa co naprawdę zachęca dzieci do gotowania. Moje dziewczyny wspólnie ze mną lubią przygotowywać posiłki w kuchni dlatego specjalnie nie muszę je do tego zachęcać, ale z pewnością mając w rękach książkę ze swoimi ulubieńcami jeszcze chętniej przyszły mi z pomocą. Przepisy są pomysłowe ale nie mogły wszystkiego zrobić same, bo na samodzielne gotowanie są jeszcze za małe. Chętnie natomiast pomagały sprawdzając co chwilę czy aby na pewno postępujemy zgodnie z instrukcją w przepisie, kroiły, obierały...

Publikacja ta to jednak nie tylko same przepisy. Autorka starała się zwracając do dzieci wytłumaczyć im dlaczego każdy z posiłków jest tak ważny oraz podpowiedziała rodzicom jak zachęcać dzieci do pomagania w kuchni i jak przemycić do naszych dań produkty, których maluchy jeść nie chcą lub po prostu boją się spróbować.

Dania są bardzo kolorowe, kilka naprawdę ciekawych, zdrowe a przy tym ulubieni bohaterowie zachęcają dzieci do pomagania w kuchni i próbowania nowych smaków. Fajnie zaproponowano też sposób ich podania, i nawet jeśli maluchy nie znają któregoś smaku aż chce się go spróbować. Myślę więc, że warto rozejrzeć się za tą publikacją. Kto wie, może obudzi ona w Waszych dzieciach ukryte talenty kulinarne. Na pewno jednak będzie inspiracją do wesołej zabawy w kuchni ;)

• Egzemplarz recenzencki :-) Wydawnictwo Zielona Sowa
  • Polskie