rozwińzwiń

Krótka historia Solidarności 1980–1989

Okładka książki Krótka historia Solidarności 1980–1989 Jan Skórzyński
Okładka książki Krótka historia Solidarności 1980–1989
Jan Skórzyński Wydawnictwo: Europejskie Centrum Solidarności historia
188 str. 3 godz. 8 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Europejskie Centrum Solidarności
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
188
Czas czytania
3 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362853465
Tagi:
Solidarność
Średnia ocen

8,6 8,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,6 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
638
442

Na półkach: , , ,

Ciekawa historia, którą osobiście pamiętam. Były to jednak czasy cenzury i nie wszyscko co się działo docierało wtedy do mnie - do nastolatka. Fajnie było to wszystko przeczytać w takiej skondensowanej formie. Zawarto tutaj najważniejsze fakty. To naprawdę fascynująca historia.

Ciekawa historia, którą osobiście pamiętam. Były to jednak czasy cenzury i nie wszyscko co się działo docierało wtedy do mnie - do nastolatka. Fajnie było to wszystko przeczytać w takiej skondensowanej formie. Zawarto tutaj najważniejsze fakty. To naprawdę fascynująca historia.

Pokaż mimo to

avatar
1149
24

Na półkach: ,

To w żądnej mierze nie jest wybitka książka historyczna, ale raczej komplementarna, rzetelna i wyważona kronika "Solidarności" do czasu wielkiego przełomu. Skórzyński nie sili się tu na historiozoficzne dywagacje czy też radykalne (lub kontrowersyjne) oceny. Ta krótka książeczka napisana jest rzetelnie, prosto i przejrzysto. Pozycja Skórzyńskiego to dobre wprowadzenie (szczególnie dla młodych) pragnących poznać piękną i zawiłą historię NSZZ SOLIDARNOŚĆ oraz schyłkowego okresy PRL-u.

To w żądnej mierze nie jest wybitka książka historyczna, ale raczej komplementarna, rzetelna i wyważona kronika "Solidarności" do czasu wielkiego przełomu. Skórzyński nie sili się tu na historiozoficzne dywagacje czy też radykalne (lub kontrowersyjne) oceny. Ta krótka książeczka napisana jest rzetelnie, prosto i przejrzysto. Pozycja Skórzyńskiego to dobre wprowadzenie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6
3

Na półkach:

Spotkałam się z opinią, że historia Solidarności jest dramatycznie nieopowiedziana młodemu pokoleniu Polaków. Urodziłam się w latach 90' i rzeczywiście o Solidarności i zmianie ustrojowej wiedziałam tyle co nic. Szkoła mi w tym nie pomogła i tylko narastało we mnie ogromnie poczucie niezrozumienia. Jestem niezwykle wdzięczna za tę książkę. Okazało się, że historia przemian w Polsce jest fascynującą historią i rzeczywiście jest z czego być absolutnie dumnym! Warto wiedzieć jak bardzo to wszystko było skomplikowane, niejednoznaczne, niebezpieczne i trudne. Książkę czyta się bardzo dobrze, autor w bardzo przyjemny dla czytelnika sposób prowadzi narracje. Można się wciągnąć. Bardzo polecam książkę, szczególnie osobom, które znają historię Solidarności tylko ze strzępek infromacji zasłyszanych w szkole czy od rodziców.

Spotkałam się z opinią, że historia Solidarności jest dramatycznie nieopowiedziana młodemu pokoleniu Polaków. Urodziłam się w latach 90' i rzeczywiście o Solidarności i zmianie ustrojowej wiedziałam tyle co nic. Szkoła mi w tym nie pomogła i tylko narastało we mnie ogromnie poczucie niezrozumienia. Jestem niezwykle wdzięczna za tę książkę. Okazało się, że historia przemian...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1826
1485

Na półkach: , , , ,

Bardzo dobrze napisana krótka historia pierwszej Solidarności (do 1989r.). Autor, znany i kompetentny historyk, podkreśla podstawowe zasady działania związku: nieuciekania się do przemocy i dążenie do ewolucyjnej zmiany systemu komunistycznego. Ważna to książka w czasach gdy ruch Solidarności i jego czołowych uczestników się minimalizuje, opluwa, obrzuca oszczerstwami. A właśnie tym zrywem w latach 1980-81 powinniśmy się szczycić, i za to nas podziwiał i podziwia świat. No cóż, mamy teraz taką a nie inną politykę historyczną... Ale kto żył w tych niezwykłych czasach nie da sobie wcisnąć kitu.

Zwraca uwagę Skórzyński na trzy czynniki, które zadecydowały o sukcesie strajków sierpniowych z 1980r. Pierwszym była lekcja krwawej klęski z grudnia 1970r. gdy robotnicy wyszli na ulicę zamiast się organizować w zakładach i prowadzić strajki okupacyjne. Drugim, powstanie KORu w 1976 z jego programową transparentnością i unikaniem przemocy. Trzecim, wybór Karola Wojtyły na tron papieski i jego wizyta w kraju w czerwcu 1979r., która pokazała społeczeństwu jego siłę i zdolność do samoorganizacji.

Potem, pisząc o latach 1980-81, podkreśla Skórzyński ważną cechę związku, jego realizm i samoograniczenie: „Solidarność nie była zwyczajną rewolucją, nie kierowała się logiką walki, nie dążyła do zniszczenia przeciwnika. Od sierpniowego początku stosowała metodę pokojowego protestu, wolała negocjować niż atakować, zakładać komitety niż je palić.” Pisze też, że mimo iż ruch był najsilniejszy w wielkich miastach to „Rewolucja Solidarności dotarła też jednak na polską prowincję, zmieniając nie do poznania polityczny i społeczny krajobraz setek małych miast i miasteczek.” Zaś proces wyłaniania władz związku, który trwały od początku 1981r., stał się w istocie pierwszymi od półwiecza prawdziwie demokratycznymi i powszechnymi wyborami: „Efekt był dla systemu komunistycznego niszczący, gdyż pozbawiał legitymizacji fasadowe instytucje życia publicznego PRL, dawał ludziom smak obywatelskiej satysfakcji, demonstrował, jak powinno wyglądać prawdziwe ludowładztwo.” Pisze też o zjeździe Solidarności w gdańskiej hali Olivii, który „miał wiele wspólnego z sejmami dawnej Rzeczpospolitej, wyrażającymi ducha republikańskiej wolności.”. Niezapomniany czas...

Potem, w czarnych latach stanu wojennego, Solidarność, z niewielkimi wyjątkami, konsekwentnie stosowała taktykę wyrzeczenia się przemocy: „Mimo bezwzględnych represji stanu wojennego, które przyniosły wiele ofiar śmiertelnych, wyjęty spod prawa związek pozostał wierny zasadom non-violence i metodom nieposłuszeństwa obywatelskiego.”. Bardzo ciekawie się czyta przytaczane przez autora raporty i programy działania związku z lat 80-tych, materiały te brzmią bardzo świeżo, zresztą po upadku komunizmu zdecydowana ich większość została zrealizowana. A potem szczegółowo autor omawia proces przejmowania władzy przez siły Solidarności.

To bardzo dobrze i kompetentnie napisana rzecz, jedyna rzecz której w niej mi brakowało to uwypuklenie roli towarzyszy radzieckich którzy w istocie popychali polskich komunistów do porozumienia z Solidarnością, nie wiadomo czy bez ich nacisków doszłoby do kompromisu.

Ważna to książka w czasach gdy gdy Solidarność i jej bohaterów dyskredytuje się, marginalizuje i znieważa. Polecam.

Bardzo dobrze napisana krótka historia pierwszej Solidarności (do 1989r.). Autor, znany i kompetentny historyk, podkreśla podstawowe zasady działania związku: nieuciekania się do przemocy i dążenie do ewolucyjnej zmiany systemu komunistycznego. Ważna to książka w czasach gdy ruch Solidarności i jego czołowych uczestników się minimalizuje, opluwa, obrzuca oszczerstwami. A...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  14
 • Chcę przeczytać
  9
 • Historia
  5
 • Posiadam
  3
 • Ulubione
  1
 • Książki mojego życia
  1
 • 2019
  1
 • 01. Epub+
  1
 • E-book
  1
 • Ebook
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Krótka historia Solidarności 1980–1989


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne