Klient

1996-01-01
Data 1. wydania:
2000-02-15
Jacek Manicki

Jedna z lepszych powieści sensacyjnych, jakie czytałam. Nie mogłam się oderwać. Od "Klienta" zaczęła się moja fascynacja tym autorem. Choć inne jego powieści nie zawsze były tak dobre, to jednak wdzięczna jestem osobie, która namówiła mnie na "Klienta".

Druga pozycja Grishama, którą przeczytałam (po "Raporcie Pelikana").

Średnio wciągająca historia, która na dodatek jest bardzo mało wiarygodna. Rozumiem, że w książkach lub filmach dzieją się różne rzeczy ale tu autor chyba przesadził z fikcją literacką - 11-letnie dziecko myślące jak dorosły, obmyślające (zakończoną sukcesem) ucieczkę z więzienia, podejmujące "dorosłe", poważne decyzje i do tego podporządkowana wszystkiemu prawniczka. Serio?

Denerwowała mnie też krystaliczność i jednowymiarowość pozytywnych postaci, np. właśnie wspomniana powyżej prawniczka lub sędzia Roosevelt (zachowanie sędziego Roosevelta na sali sądowej też było dla mnie niedorzeczne).

Druga pozycja Grishama, którą przeczytałam (po "Raporcie Pelikana").

Do przeczytania dla fanów autora. Ale bez rewelacji. Odrobinę za ckliwa, jak dla mnie.

Akurat miałem okazję czytać ją po nocach, być może dlatego tak pozytywnie odbierałem jej klimat. Jeden z moich ulubionych autorów nie zawiódł.

Książka opowiada o jedenastoletnim Marku i jego młodszym bracie Rickim, którzy byli światkami samobójstwa. Samobójcą przed śmiercią wyjawia Markowi tajemnice śmierci senatora Boyette’a i przez to ma on teraz problemy z mafią, prokuraturą i FBI.
Książka z zakończeniem w środku akcji. Szkoda, że nie ma kontynuacji, bo pozostawia pewien niedosyt. Chętnie dowiedziałbym się, jakie skutki wywołały końcowe decyzje bohaterów.
Mark, moim zdaniem, zachowuje się zbyt dorośle, jak na swój wiek. To prawda, jest powiedziane, że był bardziej rozwinięty niż inne dzieci w jego wieku, ale jednak niektóre jego intrygi były zbyt przemyślane, jak na jedenastolatka.
Ocena 7, czyli okej. Nie ma żadnych raptownych zwrotów akcji, nie ekscytowałem się za bardzo czytając tę książkę, żeby dać jej więcej. Ale też nie mogę dać mniej, bo fabula wcale nie była nudna i czasami udawało jej się wciągnąć mnie bez reszty (niestety, zwykle szybko wypuszczała).
PS. Reggie Love nieco przypomina mi Chyłkę od Mroza.

Książka przypomina, że w kryminale oprócz tego, że mamy postacie jako dorosłych ludzi to czasami warto wprowadzać postacie, które mają ważną rolę w fabule w postaci dzieci.

Jesteś 11-letnim Markiem Swayem razem ze swoim braciszkiem 8-letnim Rickim Swayem idziecie się sztachnąć papieroskiem. Zauważacie samochód, w którym Jerome "Romey" Clifford będąc, naćpany próbuje się zabić, ponieważ jego klient Barry Kosa Muldanno zabił senatora Boyette. Mark od Romeya się dowiaduje gdzie leży ciało senatora. Od tego dosyć dziecinnego zdarzenia rozpoczyna się akcja. Masz przejebane od Mafii, masz przejebane od matki, masz przejebane od FBI, masz przejebane od wymiaru sprawiedliwości USA.
Co robisz? ...

Edit Jak w raporcie pelikana wątek ekologiczny jest dosyć istotny..

Fabułę znałem już z filmu, więc nie było tak ciekawie, ale książka dobra - jak praktycznie wszystkie kryminały Grishama.

Jestem zawiedziona. To trzecia książka Grishama, z którą przyszło mi się zapoznać i niestety nie trzyma poziomu. Spodziewałam się genialnego thrillera (jak w Firmie i Prawniku Więziennym), a dostałam mocno rozwleczoną historię, z bohaterem którego nie da się polubić. Ów postać, dziecko 11 letnie, pochodzi z patologicznej rodziny i nie zachowuje się jak na jego wiek przystało. Nie podobał mi się wątek, kiedy obrażał funkcjonariuszy, zupełnie nie pasował mi do tej książki. Do tego Klient ma za dużo postaci, można się pogubić i stracić zainteresowanie większością. Sąd dla nieletnich wyszedł nieco jak parodia kabaretowa. Im dalej czytałam tym trudniej mi to szło. Akcji jest bardzo niewiele, a dużo scen można sobie było po prostu odpuścić i nie marnować papieru. Zakończenie przewidywalne od samego początku, można było spokojnie poniżej 100 stron tę opowieść zakończyć. Podsumowując to nie jest ten Grisham, którego się spodziewałam i nie polecam. Aczkolwiek po jego książki jeszcze sięgnę.

Dobre. Grisham jest zawsze dobry

Dobre. Grisham jest zawsze dobry

Ciekawy i wciągający początek, ale dalej to już totalna nuda. Na jakiś czas muszę odpocząć od Grishama.