Co się stało w 1018 roku?

Okładka książki Co się stało w 1018 roku? Przemysław Urbańczyk
Okładka książki Co się stało w 1018 roku?
Przemysław Urbańczyk Wydawnictwo: Zysk i S-ka historia
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2018-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2018-10-01
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381164474
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
449
238

Na półkach: , ,

Ciężko powiedzieć, co autor miał na myśli, wydając tą książkę. W mojej ocenie, nie odpowiada ona na zadane w tytule pytanie. Właściwie nie jestem w stanie określić, dla kogo jest ta książka. Dla czytelnika zainteresowanego tym okresem - nie, ponieważ nie wnosi nic nowego, dla nowicjusza - nie, ponieważ właściwie niczego się z niej nie dowie, ani tym bardziej nie zainteresuje go ta pozycja do dalszych poszukiwań. Dla uczniów - nie, podręczniki są lepiej napisane.
Jest to krótka, pobieżna broszura na temat czasów panowania Bolesława Chrobrego, nic ponad to.
Fajnie wydana, ale raczej szkoda czasu.

Ciężko powiedzieć, co autor miał na myśli, wydając tą książkę. W mojej ocenie, nie odpowiada ona na zadane w tytule pytanie. Właściwie nie jestem w stanie określić, dla kogo jest ta książka. Dla czytelnika zainteresowanego tym okresem - nie, ponieważ nie wnosi nic nowego, dla nowicjusza - nie, ponieważ właściwie niczego się z niej nie dowie, ani tym bardziej nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
862
849

Na półkach: , ,

Ogromnie podziwiam wiedzę i erudycję autora i to w jaki sposób ze skąpych źródeł potrafi zbudować żywą narracje. Tym razem opisuje jeden rok – 1018. Rok przełomowy. Jeden z tych które mocno osadziły Polskę na arenie politycznej wczesnośredniowiecznej Europy. Autor próbuje prześledzić miesiąc po miesiącu i wydarzenie po wydarzeniu działania Bolesława Chrobrego. Ogromną wartością jest przeplatanie wątków polityki zachodniej (koniec wojny z cesarstwem) ze wschodnia (konflikt z Rusią). Dzięki tej pozycji zrozumiałem jak trudną i skomplikowaną politykę musiał prowadzić nasz pierwszy koronowany władca, aby osiągnąć cele które sobie zakładał.

Ogromnie podziwiam wiedzę i erudycję autora i to w jaki sposób ze skąpych źródeł potrafi zbudować żywą narracje. Tym razem opisuje jeden rok – 1018. Rok przełomowy. Jeden z tych które mocno osadziły Polskę na arenie politycznej wczesnośredniowiecznej Europy. Autor próbuje prześledzić miesiąc po miesiącu i wydarzenie po wydarzeniu działania Bolesława Chrobrego. Ogromną...

więcej Pokaż mimo to

avatar
712
585

Na półkach: ,

Skończył się dopiero co rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, który w moim regionie był dodatkowo wzbogacony o szumne obchody setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Nie zdziwiła mnie zatem zbytnio publikacja odnosząca się do tego okresu, dopóki nie zdałam sobie sprawy, że niedokładnie przyjrzałam się tytułowi, który przecież nie dotyczy roku zakończenia I wojny światowej, ale 1000 lat wcześniej. Nie jest to jednak bolesna dla mnie pomyłka, bo interesuję się historią, a średniowiecze ma w sobie tyle tajemniczości, że fascynuje mnie i chętnie sięgam po informacje o tej epoce. „Co się stało w 1018 roku?” Przemysława Urbańczyka dotyczy czasów Bolesława Chrobrego, a odnosi się do zawartego wtedy pokoju w Budziszynie, który zakończył wojnę polsko-niemiecką.
Mimo tytułu ograniczającego się do jednego roku z panowania tego władcy, książka dotyczy praktycznie całego okresu panowania Chrobrego. Możemy się z niej dowiedzieć o całej rodzinie władcy, jego czterech żonach, z których znamy imiona tylko dwóch oraz siedmiorgu dzieci, z których również dwie córki pozostają anonimowe. Jak to w średniowieczu, członkowie rodziny byli wykorzystywani do tworzenia sieci powiązań rodów królewskich oraz politycznych sojuszy.
Druga część książki dotyczy państwa polskiego pod rządami Bolesława Chrobrego. Znajdziemy tam informacje o funkcjonowaniu władzy, dziedziczeniu tronu, egzekwowaniu zasad przyjętego niedawno chrześcijaństwa, sposobach zaznaczania swojego zwierzchnictwa nad określonymi terenami poprzez wybijanie specjalnych monet.
Następny rozdział dotyczył geopolityki i ten dla mnie okazał się najbardziej odkrywczy. Wydaje się, że średniowieczna wiedza o świecie, możliwości przepływu informacji sprawiały, że władcy, a z pewnością przeciętni ludzie, interesowali się głównie swoim podwórkiem, nie bardzo mając pojęcie o tym, co dzieje się za siedmioma górami i siedmioma lasami. To mylne przekonanie leży u podstaw mojego zaskoczenia tym, że Bolesław Chrobry był władcą o mocarstwowych aspiracjach, który nie tylko chciał pośredniczyć w stosunkach między bizantyjskim wschodem a rzymskim zachodem, ale zależało mu na wyniesieniu swojego kraju do rangi trzeciego europejskiego mocarstwa, któremu należy się traktowanie na równi z poprzednio wymienionymi. Nieoczekiwaną dla mnie jest informacja, że zainteresowania średniowiecznego, młodego państwa polskiego sięgały poza stosunki z najbliższymi sąsiadami.
Ostatni wreszcie rozdział omawia przebieg działań wojennych i dyplomatycznych, które zainicjował cesarz niemiecki Henryk II, by przy pomocy oddziałów własnych, a także czeskich i lusickich (jeden z sąsiadujących ludów pogańskich) chciał pokonać rosnącego w potęgę księcia polskiego. Gdy to się nie udało, cesarz wespół z księciem ruskim, Jarosławem Mądrym po raz kolejny podjął wyprawę wojenną, która tym razem skończyła się sromotną klęską, w wyniku której Polska uzyskała Milsko i Łużyce na własność, a także trwały pokój na zachodniej granicy. Jednocześnie Bolesław Chrobry podjął wyprawę na Kijów, gdzie obsadził na tronie swojego syna Świętopełka, jednak okazał się on władcą słabym i nieudolnym, bo stracił tron.
Książka jest pełna ciekawostek dotyczących początków państwa polskiego, znacznie rozszerza wiedzę, którą wynosimy ze szkoły. Ukazuje też, że średniowiecze jest trudną epoką dla badaczy, bo brak źródeł pisanych sprawia, że wiele wydarzeń jest przedstawiana niedokładnie, jednostronnie, wiele informacji pozostaje nieodgadnionych (choćby imiona córek Bolesława),wiele pozostaje w sferze domysłów. Odkrycia archeologiczne pozwalają często jedynie na hipotezy. Nie znamy też relacji samych władców, czy nawet uczestników wydarzeń. Pozycja ta na pewno nie jest lekturą dla każdego – to książka historyczna, zainteresuje tylko pasjonatów epoki. A oni z pewnością przekonają się, że jest rzetelna, interesująca, napisana zrozumiale i przejrzyście.

Skończył się dopiero co rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, który w moim regionie był dodatkowo wzbogacony o szumne obchody setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Nie zdziwiła mnie zatem zbytnio publikacja odnosząca się do tego okresu, dopóki nie zdałam sobie sprawy, że niedokładnie przyjrzałam się tytułowi, który przecież nie dotyczy roku...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2289
97

Na półkach:

Bardzo skrótowe kompendium wiedzy o jakże ważnym roku (i okolicach tego roku) w panowaniu Bolesława Chrobrego. P. Urbańczyk poza tym, że wybitnym archeologiem jest, ma też talenty literackie. Przeczytałem z przyjemnością, a po więcej wiadomości sięgnę do Bolesław Chrobry - Lew ryczący.

Bardzo skrótowe kompendium wiedzy o jakże ważnym roku (i okolicach tego roku) w panowaniu Bolesława Chrobrego. P. Urbańczyk poza tym, że wybitnym archeologiem jest, ma też talenty literackie. Przeczytałem z przyjemnością, a po więcej wiadomości sięgnę do Bolesław Chrobry - Lew ryczący.

Pokaż mimo to

avatar
1116
1112

Na półkach:

Publikacja Przemysława Urbańczyka bardzo dokładnie opisuje wydarzenia roku 1018. Pierwsze istotne zajście ma miejsce 30 stycznia, kiedy to pokój w Budziszynie kończy serię wojen polsko-niemieckich. W lutym Chrobry żeni się ponownie, z Odą, córką margrabiego miśnieńskiego Ekkeharda I. W lipcu wyprawia się na Ruś Kijowską, gdzie na tronie ruskim osadził swojego zięcia Świętopełka. W sierpniu zdobywa Kijów, a w drodze powrotnej z Rusi odzyskuje Grody Czerwieńskie.

Rozmach, z jakim tego wszystkiego dokonał sprawił, że mało kto może pochwalić się równie zdumiewającymi podbojami. Za życie zwany był „lwem ryczącym”. Jego ryk unosił się po całej Europie, za sprawą którego młode państwo polskie było na ustach prawie całego kontynentu.

http://kulturacja.pl/2018/10/co-sie-stalo-w-1018-roku-recenzja/

Publikacja Przemysława Urbańczyka bardzo dokładnie opisuje wydarzenia roku 1018. Pierwsze istotne zajście ma miejsce 30 stycznia, kiedy to pokój w Budziszynie kończy serię wojen polsko-niemieckich. W lutym Chrobry żeni się ponownie, z Odą, córką margrabiego miśnieńskiego Ekkeharda I. W lipcu wyprawia się na Ruś Kijowską, gdzie na tronie ruskim osadził swojego zięcia...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    31
  • Chcę przeczytać
    20
  • Posiadam
    6
  • Historia
    3
  • Historyczne
    2
  • Średniowiecze
    2
  • Półka 2-6
    1
  • Władcy Polski
    1
  • Bez audio
    1
  • Biblioteka zewnętrzna.
    1

Cytaty

Więcej
Przemysław Urbańczyk Co się stało w 1018 roku? Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne