Mój tato jest niedźwiedziem

Okładka książki Mój tato jest niedźwiedziem Nicola Connelly, Annie White
Okładka książki Mój tato jest niedźwiedziem
Nicola ConnellyAnnie White Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada literatura dziecięca
36 str. 36 min.
2016-03-18
36 min.
9788374206310
Ewa Chmielewska-Tomczak

Przyjemna, ale bez rewelacji. W przypadku dziecka 2.5rocznego muszę dodatkowo trochę "szyć" i dorabiać do historii narrację bo to co jest nie wystarcza. Jeśli (zgodnie z opisem) książka miałaby służyć budowaniu bliskości z dzieckiem powinno być w niej jednak więcej ku temu okazji. Więcej uczuć, przytulasów, więcej emocji.

Książka zawiera bardzo mało tekstu przez co odniosłam wrażenie, że jest ona skierowana przede wszystkim do malutkich dzieci.

Prawda jest taka, że najmłodsi mogą samodzielnie sięgnąć po ten tytuł, przejrzeć słodkie ilustracje i szybko przelecieć przez tekst, gdyż cały sens tej historii znajduje się w ostatnim zdaniu.

Niestety nie zachwyciła mnie ta opowieść i na pewno do niej nie wrócę.

Niestety nie zachwyciła mnie ta opowieść i na pewno do...

Świetna lektura dla najmłodszych. Jedno zdanie i jedna ilustracja, świetnie oddająca jego treść. O dziwo jest to również dobra książka dla dzieci rozpoczynających samodzielne czytanie. Zdania są proste, magiczne słówko niedźwiedź pojawia się na każdej stronie, co sprawia, że już po kilku mały czytelnik znakomicie je rozpoznaje. A przy tym opowiastka jest sympatyczna. Czego chcieć więcej? Polecam.

W oparciu o tę książkę poprowadziłam zajęcia z przedszkolakami w mojej bibliotece. Było to tuż, tuż przed Dniem Ojca. Przepiękne ilustracje Annie White zachwyciły naszych młodych czytelników. Książka była niezwykle ciekawa, a dzieci znalazły nawet jakieś podobieństwa w zachowaniu i wyglądzie ich ojców do niedźwiedzi. Tatusiowie również mogą być m.in. duzi, okrągli, futrzaści lub mieć ogromne dłonie. Potrafią łowić ryby i/lub spać jak niedźwiedzie. Jednak najwspanialsze ze wszystkiego są ich "niedźwiedzie uściski". Przecież przytulenie do tatusia, to jedna z najmilszych i najprzyjemniejszych rzeczy na świecie, prawda?

Przedszkolaki zademonstrowały mi nawet przerażający niedźwiedzi ryk. :)

Wszystkich niedźwiedziom, ekhm, tatusiom, z okazji ich święta składaliśmy najserdeczniejsze życzenia. ;)

Niedawno mieliście już okazję zobaczyć oraz poczytać o książkach wydawnictwa Adamada. Zachwalamy je z Anią niesamowicie i możecie sobie pomyśleć, że nam tak kazano, ale nic z tych rzeczy! Te książki naprawdę są fantastyczne. Przynajmniej te, które mamy w domach, na temat innych nie możemy się wypowiadać, choć szczerze przyznam, że najchętniej przygarnęłabym je wszystkie! ;)

Tym razem choć książka jest duża i choć stron ma 36 to jednak opowiadanie wewnątrz jest niesamowicie króciutkie. Dosłownie po jednym krótkim zdaniu na kartce. I choć czyta się ją przez to ekspresowo, a wszystkie ilustracje są do siebie dosyć podobne to i tak ogromnie mi się podoba! Zresztą nie ja tu jestem najważniejsza, a dzieci. A moim chłopakom (obu chłopakom) książka ta zdecydowanie przypadła do gustu więc zachwalanie jest tutaj tym bardziej uzasadnione :)

To krótkie opowiadanie napisane jest tak jakby opowiadało je małe dziecko. Na każdej kartce jest jedno zdanie opisujące to dlaczego mały narrator twierdzi, że jego tato jest niedźwiedziem. Na przykład: "Jest duży i okrągły jak niedźwiedź", "Nawet łapy ma wielkie jak niedźwiedź", "Łowi ryby jak niedźwiedź". Takich krótkich, opisowych zdań mamy tutaj dziewięć. Natomiast na końcu jest krótki dialog taty i synka.

Jak widzicie tekstu nie ma tutaj zbyt wiele, nie ma on też żadnego ważnego przekazu, nie ma w sobie nic edukacyjnego, a mimo tego bardzo mi się podoba. Jest krótki, jest prosty, jest wprost idealny dla najmłodszych dzieciaczków.

Ja czytam tę książeczkę synkowi z odpowiednią interpunkcją, a na finał robię takiego przytulaska jak nasi misiowi bohaterowie i śmiechu mamy za każdym razem co nie miara :) Bardzo nam się podoba, czytałam go już młodszemu synkowi z dziesięć razy i narazie ani odrobinę nam się nie nudzi. Nawet starszak chwycił po tę książkę i przeczytał ją bratu i jemu także mała ilość tekstu bardzo przypadła do gustu ;)

Misie są fajne i tekst jest fajny i wydanie książki jest fajne, ta sztywna okładka, śliskie strony i duży format też są fajne i ta wielka czcionka też jest fajna więc co ja będę Wam tutaj dużo pisała. Koniecznie sami się przekonajcie, jestem pewna, że podzielicie moje zdanie i tato niedźwiedź podbije Wasze serducha tak jak podbił nasze :) Przytulaśnego dnia Wam życzę kochani czytelnicy!

Niedawno mieliście już okazję zobaczyć oraz poczytać o książkach wydawnictwa Adamada. Zachwalamy je z Anią niesamowicie i możecie sobie pomyśleć, że nam tak kazano, ale nic z tych rzeczy! Te książki naprawdę są fantastyczne. Przynajmniej te, które mamy w domach, na temat innych nie możemy się wypowiadać, choć szczerze przyznam, że najchętniej przygarnęłabym je wszystkie!...

Powstało już tyle opowieści o niedźwiedziach, a te sympatyczne (choć w rzeczywistości groźne) zwierzęta nie przestają być tematem książek i historyjek dla najmłodszych Czytelników. Nakładem Wydawnictwa Adamada ukazała się prosta, ale bardzo urocza książka "Mój tato jest niedźwiedziem" :-)
Karol jest małym niedźwiadkiem. Jego tata również jest niedźwiedziem. Jest w końcu wielki, okrągły, a jego futro jest miękkie. W dodatku, podobnie jak inne niedźwiedzie, potrafi wspinać się na drzewa po miód i łowić ryby. Pomimo tych i wielu innych niedźwiedzich cech i umiejętności, Karol zastanawia się czy jego tata naprawdę jest niedźwiedziem?! Na szczęście tata ma jeszcze w zanadrzu coś, dzięki czemu Karol nie będzie miał wątpliwości, że jego tata rzeczywiście jest niedźwiedziem. To coś, co małe niedźwiadki (i dzieci) lubią najbardziej! :-) Nie zdradzę, co to jest, aby także dorośli Czytelnicy mieli frajdę w czasie czytania tej sympatycznej książki.
Nicola Connelly napisała krótką, bardzo prostą, miłą i wesołą historię. To opowieść w sam raz dla najmłodszych Czytelników. Książka przeznaczona jest dla dzieci od trzeciego roku życia, ale osobiście uważam, że będzie świetna już dla roczniaków i dwulatków. Dlaczego? Otóż, poprzez swoją prostą formę. Na każdej stronie (oprócz jednej) znajduje się tylko jedno zdanie i wielka, prosta, kolorowa ilustracja. Dzięki takiej formie maluszek będzie w stanie przez chwilę skoncentrować swoją uwagę. Ponadto taka forma sprzyja wspólnym zabawom czytelniczym rodziców z dzieckiem. Zwykła książka staje się ciekawą interaktywną zabawką :-) Rodzice będą mogli trochę poćwiczyć swoją kreatywność i inwencję twórczą, opowiadając o ilustracji czy wymyślając przygody niedźwiedzia, a także wspólnie szukać różnych ciekawych szczegółów na ilustracji.
Polecam książkę "Mój tato jest niedźwiedziem", życząc wielu wspólnych czytelniczych zabaw :-)
www.ksiazkowelove.wordpress.com

Książki o zwierzętach uwielbiam, a ostatnio coraz bardziej zapatruję się na niedźwiedzie. Bajkę z misiem w tytule musiałam mieć koniecznie w swojej biblioteczce!

Publikacja oparta jest na tym, by pokazać, co robi niedźwiedź - jest duży, futrzasty, wspina się po drzewach, czochra grzbiet. na końcu jest odpowiedź potwierdzająca, że tato jest niedźwiedziem.

We wcześniejszych wpisach na temat tej książki wiele razy widziałam zarzut, że tak naprawdę nie waidomo, co odpowiedzieć dziecku na pytanie, czy jego tato jest niedźwiedziem. Osobiście myślę, że w tej książce chodziło raczej o to, by ukazać, że każdy tata jest najlepszy na miarę swoich możliwości, wykonuje wszystko tak, jak najlepiej potrafi i zawsze można na niego liczyć.

Tekstu w tej książeczce jest naprawdę bardzo mało, zazwyczaj jedno zdanie na stronę. Czyta się szybko, a liczne duże ilustracje jeszcze bardziej urozmaicają lekturę. Bardzo lubię książki, które mają ułożoną czcionkę w taki sposób, jak opisywana pozycja. Książka o niedźwiedziu na pewno stanie się jedną z moich ulubionych,

,,Mój tato jest niedźwiedziem" Nicoli Connelly to bajka dla mniejszych dzieci, jednak dzięki oprawie graficznej powinny się nią zachwycić nawet dorosłe osoby. Można polemizować, czy tato okazuje się niedźwiedziem, czy też nie, ale ja treść odbieram tak, jak napisałam wyżej. Ze swojej strony serdecznie polecam.

Moja ocena: 5,5/6

We wcześniejszych...

Swoje uczucia zwykle okazujemy na wiele sposobów, ale najważniejsze aby dziecko czuło się kochane i potrzebne. Przytulanie, uściski lub buziaki to najlepszy sposób aby pokazać dziecku jak ogromna jest nasza miłość. Czasem nie potrzebne są słowa.

Karol to mały miś, który opowiada nam króciutką historie o swoim tacie – niedźwiedziu. Jest ogromny, kudłaty i okrągły. Łowi ryby jak niedźwiedź, wspina się po miód jak niedźwiedź, ryczy jak niedźwiedź i śpi jak niedźwiedź. Ale tym co wychodzi mu najlepiej są… niedźwiedzie uściski! I tata i Karol uwielbiają się przytulać.

„Mój tato jest niedźwiedziem” to bardzo krótka historia opowiadająca o relacjach między synem a ojcem. Całość napisana jest bardzo prostym językiem, tak aby najmłodsze dzieci nie miały problemu z rozumieniem tekstu. Znajdziemy tutaj zaledwie kilka zdań, które przybliżą nam postać taty niedźwiedzia. Wszystko opowiedziane jest z perspektywy syna Karola. Wyraźnie zauważamy z jak wielką czułością i wrażliwością dziecko opowiada o swoim ojcu. Widać też, że ewidentnie go podziwia. W końcu dla każdego chłopca ojciec jest wzorem i autorytetem. Możemy więc wnioskować, że i tata niedźwiedź dla Karola stanowi w pewnym sensie wzór do naśladowania i powód do dumy.

Nicola Connelly w swojej książeczce zwraca uwagę na siłę i wagę uczuć. Ważne jest aby dzieci umiały okazywać swoje emocje. To rola rodzica, aby od małego wychowywać dziecko w miłości i szczęściu, a przytulanie i uściski są tego najlepszym przykładem. Przytulajmy dzieci zatem jak najczęściej, bo czasem niepotrzebne są słowa aby okazać swoje uczucia.

Ilustracje do książeczki wykonała Annie White. Wszystkie są bardzo staranne, barwne, a przede wszystkim niesamowicie urocze. Od razu przyciągają wzrok i pobudzają ciekawość. W połączeniu z tekstem autorstwa Nicole Connelly tworzą bardzo wartościową, ciepłą i rodzinną opowieść dla dzieci najmłodszych. Może to być również doskonała lektura dla dzieci które dopiero uczą się czytać. „Mój tato jest niedźwiedziem” idealnie sprawdzi się jaki pierwsza samodzielna czytanka. Ułatwieniem będzie mała ilość tekstu, proste i krótkie zdania, a przede wszystkim duża i czytelna czcionka.

„Mój tato jest niedźwiedziem” to bardzo sympatyczna i oryginalna książeczka, która na pewno zdobędzie serca wielu dzieci. Zachwyca prostotą, wywołuje uśmiech na twarzy i rozgrzewa serca. Polecam!

__________________________________
czytanie-moja-milosc.blogspot.com

1970

Niezwykle często zwierzęta królują w książkach dziecięcych, stanowiąc świetną alternatywę dla ludzkich bohaterów. Psy, koty, myszy, wiewiórki czy pingwiny to wierni kompani każdego młodego czytelnika. Tym razem przyszedł czas na niedźwiedzia - i to nie popularnego Misia o Małym Rozumku...

Karol, który jest narratorem w tej książce, przekazuje czytelnikom informacje o swoim tacie. Przedstawia go jako dużego i okrągłego, miękkiego oraz futrzastego, wspinającego się po miód, łowiącego ryby, ryczącego i czochrającego grzbiet - jak niedźwiedź. Jedno wychodzi im najlepiej - niedźwiedzie uściski!

Przyznam szczerze, że owa opowieść, chociaż pozornie prosta i krótka, której głównymi odbiorcami mają być dzieci, pozostawia mnie w rozterce. Nie jestem do końca przekonana, co mam o niej myśleć - albo ze względu na swój wiek niepotrzebnie doszukuję się drugiego dna, czego nie dostrzegłyby maluchy, albo autorka nie stanęła na wysokości zadania. Pogubiłam się i już sama nie wiem, czy Karol to mały miś posiadający ojca niedźwiedzia, czy to chłopiec porównujący swojego tatę do tego zwierzęcia. Skłaniam się ku pierwszej wersji, aczkolwiek pytanie znajdujące się na tylnej okładce: "Czy tato Karola naprawdę jest niedźwiedziem?", a także nieustannie powtarzające się słowa "jak niedźwiedź", sugerują mi, iż owym niedźwiedziem jednak nie jest. Być może moje rozważania są śmieszne, a młodzi czytelnicy przyjmą tę historię taką, jaką jest - jednak istnieje też możliwość, że zadadzą rodzicowi podobne pytanie. Naprawdę nie wiedziałabym, co mam odpowiedzieć...

"Mój tato jest niedźwiedziem" to krótka opowieść, idealna dla maluszków oraz dzieci uczących się czytać, ponieważ na dwóch stronach znajduje się tylko jedno zdanie. Duża czcionka, pokaźne ilustracje autorstwa Annie White, delikatna kolorystyka, okazały format oraz twarda oprawa sprawiają, że książka powinna znaleźć swoich zwolenników.

Karol,...

• Dla dzieci
  • Dla synka
  • Użyta podczas zajęć lub w DKK w bibliotece
  • Dla szkrabów

Dodaj cytat z książki Mój tato jest niedźwiedziem