Śmiejąc się w drodze do meczetu. Przygody muzułmanki w zachodnim społeczeństwie

Okładka książki Śmiejąc się w drodze do meczetu. Przygody muzułmanki w zachodnim społeczeństwie
Zarqa Nawaz Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece reportaż
reportaż
Laughing All the Way to the Mosque. The Misadventures of a Muslim Woman
Wydawnictwo Kobiece
2016-05-27
2016-05-27
Urszula Gardner
islam muzułmanka Wielka Brytania Liverpool dorastanie różnice kulturowe

Innowierca w obcym dla siebie świecie, otoczony inną kulturą i zwyczajami, zawsze będzie miał na początku problemy z wtopieniem się w społeczeństwo, a już szczególnie wtedy, kiedy wśród własnych pobratymców uchodzi za krnąbrnego. Autorka tej opowieści, muzułmanka, nie raz miała zostać wykluczona ze swojej lokalnej muzułmańskiej społeczności w Kanadzie.

Temat na książkę jak najbardziej poczytny, niemniej jednak, nie do koca został wykorzystany jego potencjał. Perypetie opowiedziane w sposób miły i ciepły , z perspektywy matki kilkorga dzieci i kobiety starającej znaleźć swoje miejsce zawodowe na Zachodzie jak również swoją pozycję w męskim muzułmańskim świecie. W każdej z tych przygód autorka przebija się do nas ze swoim poczuciem humoru i stara się wiele z nich obrócić w żart, albo przynajmniej takowym ją zakończyć.

Dla kogoś chcącego się zaznajomić z regułami i praktykami islamu też znajdzie się coś ciekawego. Wyjazd do Mekki, kwestia obrzezania czy codziennych praktyk religijnych została tu pokazana z perspektywy kobiety i już chociażby to samo w sobie zasługuje na przeczytanie, bo damski głos w świecie islamu jest niemalże niesłyszalny.

Temat na książkę jak...

Przyznam że do kupna książki zachęcił mnie tytuł. Bardzo ciekawy i to by było na tyle. Książka bez polotu.

Śmiejąc się w drodze do meczetu
Zarqa Nawaz

Co prawda książkę przeczytałam już dawno, ale mimo to postanowiłam podzielić się opinią na jej temat. Publikacja „Śmiejąc się w drodze do meczetu” to coś w rodzaju niedługiej autobiografii autorki - muzułmanki, która dorastała w kulturze krajów zachodnich. Historia bohaterki ukazuje nam zabawne perypetie na tle rodzinnym, kulturowym oraz religijnym. W treść wplata miedzy innymi kilka słów o aranżowanych małżeństwach, nie jedzeniu wieprzowiny przez muzułmanów, świętach islamskich, pielgrzymce czy pochówku zmarłych. Książka napisana w bardzo fajny sposób, czytało się ją lekko i do tego z uśmiechem na twarzy.

Polecam wszystkim tym(i nie tylko), którzy czytają książki takich autorów jak Laila Shukri czy Marcin Margielewski. To czas na to, aby sięgnąć po coś wartościowego i zgodnego z faktami.

Książce daje 9/10⭐️

Śmiejąc się w drodze do meczetu
Zarqa Nawaz

Temat na książkę...

Bardzo ciekawa pozycja pokazująca społeczność muzułmańską w zupełnie innym świetle, przede wszystkim dlatego, że została napisana z perspektywy kobiety, która mieszkając w tzw. "zachodnim społeczeństwie" nie odcina się od muzułmańskiej kultury a jednocześnie nie przyjmuje bezkrytycznie wszystkiego, co z nią związane. Lekka i zabawna lektura na pewno nie stanowi kompendium wiedzy na temat muzułmańskiej kultury ale może stanowić świetny punkt wyjścia, by ją bliżej poznać i zrozumieć.

5/6 taki potencjał, taki temat i tak zmarnowany... Wszystko tam jest oprócz emocji i prawdziwego wkładu autorki, która próbując być dowcipną, infantylizuje i zabija całego ducha tej książki.

To nie jest ambitna literatura, przypomina nieco "Bridget Jones" tylko w wersji muzułmańskiej, niemniej czytanie tej książki jest przyjemne i często śmieszne. Historia dzieje się głównie w Saskatchewan w środkowo-zachodniej Kanadzie, gdzie autorka osiadła po wyjściu za mąż i gdzie urodziła dzieci. Mieszkała obok swoich teściów, z którymi miała bardzo bliskie relacje, Jej mąż, lekarz psychiatra, był bardzo liberalnym muzułmaninem, który chciał aby jego żona realizowała się w tym w czym czuje się najlepiej i bynajmniej nie chodziło o gotowanie i prowadzenie domu. Ona próbowała swoich sił w dziennikarstwie, a następnie w serialach i dokumentalistyce. Czytając jej opowieść, ma się wrażenie bliskości i zwyczajności, ponieważ stara się pokazać swoją religię z różnych stron najprościej jak się da, poza tym jest to feministka wśród muzułmanek, na dodatek znająca Koran i hadisy, zatem ktoś kto nie czytał tychże nie ma z nią szans w dyskusji. Autorka opisuje kilka istotnych jej zdaniem momentów z jej życia, interesująca dla mnie była wyprawa do Mekki, wyjaśnienia poszczególnych etapów pielgrzymki, ich znaczenia i rytuałów. Śmieszne były opisy jej pomyłek, sprzeczek z imamem, rozmowy z ludźmi z sąsiedztwa. Choć wydawałoby się, że to kobieta nieco chaotyczna, była bardzo zaradna i zdecydowana, obierane cele były przez nią konsekwentnie realizowane choć czasami z różnym skutkiem. Jak postanowiła tak robiła, wyszła za mąż za tego, którego sama wybrała, urodziła tyle dzieci ile zaplanowała, pisała scenariusze, nagrywała filmy lub seriale, pisała scenariusze. Jednym słowem kobieta wypełniona po brzegi sprawami domowymi i służbowymi, dająca sobie radę lepiej lub gorzej, ale nie poddająca się szybko.

Podobało mi się w tej książce, że pokazała swoją wiarę jako coś zwyczajnego, że spierała się o nią z twardogłowymi. Pokazywała absurdy, które nie są zapisane w świętej księdze tylko tkwią w przekonaniach ludzi i tradycjach. Pokazała kobiety i mężczyzn o różnych przekonaniach, podejściu do religii i tradycji. To zabawna odskocznia od poważnych książek, dlatego czas na jej przeczytanie nie był zmarnowany.

Fantastyczna książka. Pozwala inaczej spojrzeć na muzułmanów. Bardzo zwięźle napisana, dobrze i szybko się czyta.

Trzy słowa, najlepiej opisujące tę książkę - ciepła, zabawna, wciągająca. Przygody bohaterki porwały mnie, pozwalając mi poznać nieco lepiej kulturę i religię, która na co dzień jest mi raczej obca. Zarqa opisuje barwne, choć często proste, zderzenia dwóch światów. Zaprasza czytelnika do swojego domu, przedstawiając rodzinie, która hołduje tradycjom, równocześnie ucząc się tego, jak przystosować się do zupełnie odmiennej rzeczywistości i mentalności ludzi.

Powiem wam, że moje serce Zarqa skradła szybko i w ogóle nie żałuję, że je sobie zabrała. Kiedy jej rodzina przeprowadziła się do Kanady, była małą dziewczynką. Jej zdecydowanie łatwiej było odnaleźć się w nowym kraju. Co zresztą doprowadziło do wielu starć z rodzicami, gdy Zarqa dorastając próbowała przystosować się do rówieśników i w tym samym czasie odnaleźć siebie i swoje pasje.
Problemy, z którymi przyszło jej się mierzyć, zaczynały się od obcinania włosów czy rodzaju kanapki noszonej na drugie śniadanie do szkoły, przeszły przez konieczność wyjścia za mąż przed braćmi i aranżowanie szybkich randek z wszystkimi wolnymi i chętnymi Muzułmanami z okolicy, a skończyły na zjawisku oddzielania się modlących kobiet i mężczyzn oraz tłumaczeniu panu remontującemu łazienkę używanie w toalecie dzbanka i wymaganą odległość od umywalki.

Zarqa to też momentami niezła histeryczka. Niektóre z jej rozmów z mężem czy potyczki z innymi ludźmi doprowadzały mnie do wybuchów głośnego śmiechu. Widzimy jak ważną rolę w życiu jej, Samiula (męża) i ich rodzin, odgrywa wiara i wszelkie tradycje. To książka, która skrywa w sobie wiele fajnych ciekawostek, szczególnie dla kogoś, kto nie ma zbyt dużej styczności z Muzułmanami. Jej przygody, łączenie wiekowej tradycji z nowym, odważnym spojrzeniem i próby odnalezienia szczęścia zawodowo oraz bycie matką, co momentami okazuje się dla niej sporym wyzwaniem, są opisane w lekki, pełny humoru sposób.

Nie miałabym nic przeciwko, gdyby książka była grubsza o kolejne dwieście stron. To była świetna i bardzo ciekawa lektura 💜

Bardzo lekko się czyta, przyjemna lektura, która wprowadza nas w świat innej religii, która może w obecnych czasach nie jest zbyt lubiana, choć wynika to z nie poznania jej ...

Zarqa Nawaz Śmiejąc się w drodze do meczetu. Przygody muzułmanki w zachodnim społeczeństwie Zobacz więcej