Elementarz dla dzieci z dysleksją

Okładka książki Elementarz dla dzieci z dysleksją Agnieszka Łubkowska
Okładka książki Elementarz dla dzieci z dysleksją
Agnieszka Łubkowska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2016-06-15
2016-06-15
Joanna Kłos edukacja nauka dysleksja

Książkę kupiłam synkowi, który umiejętność czytania opanował bez problemu i to na długo przed pójściem do zerówki.To jedna z pierwszych pozycji, które przeczytał sam. Doprawdy nie rozumiem, dlaczego nasze dzieci są zmuszane do przerabiania infantylnych, nieciekawych podręczników, skoro na rynku można znaleźć takie perełki. Powiem krótko, to jest r e w e l a c j a. Polecam każdemu, absolutnie każdemu dziecku, które jest na etapie nauczania początkowego.

Super książeczka. Jestem pod wrażeniem.
Duuużo tekstu, dużo ćwiczeń, każda literka osobno. Można wyszukiwać liter ze słuchu, można z tekstu pisanego, z pojedynczych wyrazów lub dłuższego zapisu.
Litery, sylaby, od ćwiczeń z rodzicem do samodzielnego czytania.

Bardzo fajna sprawa.
Korzystamy z synem i bawimy się nią na różne sposoby.

Efektów nie umiem jeszcze ocenić, ale zabawa i nauka są z tą lekturą przyjemne. Tym bardziej, że teksty są bardzo ciekawe.

Super książeczka. Jestem pod wrażeniem.
Litery, sylaby, od ćwiczeń z rodzicem do samodzielnego czytania.

Bardzo fajna sprawa.
Korzystamy z synem i bawimy się nią na różne sposoby.

Efektów nie umiem jeszcze ocenić,...

Nauka czytania to ważny etap w rozwoju każdego dziecka. Nie jest to jednak proste, gdy nasze pociechy nie wykazują większego zainteresowania czytaniem. Jeszcze większym utrudnieniem może okazać się dysleksja, lub problemy z koncentracją. Jak temu zaradzić? Jak mimo tych trudności zachęcić dziecko do nauki czytania?

Pomocny może okazać się „Elementarz dla dzieci z dysleksją” autorstwa Agnieszki Łubkowskiej. Publikacja ta przeznaczona jest dla dzieci zagrożonych dysleksją lub tych u których już ją stwierdzono. Książka została podzielona na trzy etapy (tak jak w przypadku zwykłego elementarza). Pierwszy z nich obejmuje naukę liter i dwuznaków. Jednak wygląda to zupełnie inaczej niż w książkach o podobnej tematyce. Każda z liter alfabetu została umieszczona na osobnej stronie, obok znajdują się wyrazy z ilustracjami, a na kolejnej stronie znajdziemy niedługą historyjkę do czytania. Ciekawym pomysłem i ułatwieniem dla rodziców, a także dzieci są wskazówki które zostały umieszczone na każdej stronie. W przypadku dziecka są to ćwiczenia które mają na celu wspomóc naukę czytania, takie jak chociażby odnajdowanie poszczególnych liter w tekście i wskazywanie ich patyczkiem. Rodzice zaś mają zwrócić uwagę na to jak wykonać dane zadanie i jak dalej pracować z dzieckiem.

Kolejnym etapem w książce są ćwiczenia pomagające w opanowaniu sylab. Celem tego ćwiczenia jest poprawa skupienia oraz zdolności wizualno-przestrzennych. Tutaj też znajdziemy zadania które poprzez zabawę pomogą dziecku opanować sylaby. Tak jak w poprzednim etapie, znajdziemy tutaj wskazówki dla rodziców i dzieci. Trzeci i ostatni etap to nauka czytania całych słów, od najprostszych do tych trochę bardziej złożonych. Tutaj dziecko uczy się prawidłowego ruchu podczas czytania, który jak się okazuje jest bardzo istotny w tym przypadku.

Dzieci z dysleksją mają dużo większe trudności z koncentracją i skupieniem się na danym zadaniu, dlatego też powinniśmy zadbać o odpowiednie miejsce do nauki – spokojne i w miarę ciche. W książce znajdziemy również metody relaksacyjne, które pomogą dziecku skoncentrować się i wyciszyć. Kolejnym ważnym elementem w książce są ilustracje wykonane przez Joannę Kłos. Obrazki są dopracowane i przedstawione tak aby przyciągały uwagę dziecka i zachęcały do dalszej nauki. Barwy są dość zrównoważone i stonowane, co jest kolejną zaletą książki. Zbyt duża ilość kolorów mogłaby dekoncentrować dziecko, a przecież zależy nam na tym, aby tego uniknąć. Cały elementarz jest bardzo przejrzysty i czytelny, a piękne ilustracje dodatkowo go wzbogacają. Taka forma na pewno spodoba się i dzieciom, jak i rodzicom.

„Elementarz dla dzieci z dysleksją” to bardzo praktyczna publikacja, którą warto mieć w swojej biblioteczce, zwłaszcza gdy zauważymy u dziecka pewne trudności z mową i koncentracją. Będzie to idealna propozycja nie tylko dla rodziców, ale także dla logopedów i terapeutów pracujących z dziećmi. Ćwiczy koncentrację, pomaga się skupić i wyciszyć, a przede wszystkim w zabawny i skuteczny sposób uczy czytania. Gorąco polecam!

__________________________________
czytanie-moja-milosc.blogspot.com

Pomocny może okazać się „Elementarz dla dzieci z...

Agnieszka Łubkowska z Joanną Kłos stworzyły książkę bardzo prostą, niesamowicie potrzebną i przemyślaną. Już przeglądając ją widzimy, że autorki postawiły na przejrzystość, minimalizm barw. Poszczególne zadania mają pomóc dzieciom ćwiczyć koncentrację, spostrzegawczość, co pomoże w zrozumieniu treści przekazywanych w niedługich czytankach. Poza tym w tym podręczniku przedszkolaki i uczniowie znajdą wiele ciekawostek ze świata przyrody, geografii, matematyki, co pozwoli rozwijać naturalne dziecięce zainteresowanie światem. Ten nietypowy podręcznik skierowany jest do dzieci zagrożonych dysleksją lub ze stwierdzoną dysleksją, czyli specyficznymi trudnościami w nauce czytania i pisania uniemożliwiające naukę metodami tradycyjnymi. Alternatywne kształcenia z wykorzystaniem materiałów skierowanych dla tych dzieci pozwala na normalną naukę.
Kiedy otworzymy podręcznik zobaczymy na jednej stronie dużą literę, na sąsiadującej wyrazy z ilustracjami, a następnie niedługą czytankę. Do ilustracji i opowieści dołączone są zadania mające na celu ćwiczenie uwagi. Całość podzielono na cztery wyraźne części: z literami, dwuznakami, sylabami oraz czytanki. Pierwsza część jest najobszerniejsza i to w niej znajdziemy czytanki, które możemy również wykorzystać jako bajki do poduszki. W drugiej obok strony z dwuznakiem znajdziemy stronę z podpisanymi ilustracjami, zadanie oraz wskazówki dla rodziców. W trzeciej dziecko uczy się sylabizować, a dzięki czwartej będzie ćwiczyło swoja umiejętność czytania.
Wielkim plusem są liczne wskazówki, które rodzice i terapeuci znajdą na każdym etapie nauki. Autorka korzysta tu ze swojego własnego, wieloletniego doświadczenia w pracy i dostarcza materiał zachęcający do nauki, zmieniający naukę w przygodę, w której dziecko odkrywa przyrodę oraz może się bawić. Z wykorzystaniem patyczków od szaszłyków, słomek, masażu, ćwiczeń relaksacyjnych i koncentrujących oraz rozwijających współpracę obu półkul mózgu uczeń może uporać się ze swoimi problemami.
„Elementarz dla dzieci z dysleksją” to pięknie wydana książka. Poza interesującą stroną merytoryczną przyciąga dzieci szatą graficzną. Z jednej strony oszczędność kolorów redukująca elementy rozpraszające, a z drugiej wystarczająca liczba bodźców wzrokowych sprawiają, że dziecko w czasie nauki się nie nudzi. Książka na pewno będzie bardzo dobrą pomocą dla terapeutów, rodziców, psychologów i pedagogów. Bardzo duża czcionka i nieduża ilość tekstu z interesującymi wiadomościami o świecie oraz sporą dawka humoru sprawią, że nasza pociecha będzie chętne czytała.
My książkę wykorzystujemy w pracy ze słowami i literami. Duża litera po lewej stronie pozwala nam skupić się tylko na literze. W czasie nauki zasłaniamy kartka z bloku technicznego prawą stronę i próbujemy wymawiać kolejne litery. Następnie odkrywam prawą stronę i czytam poszczególne wyrazy wskazując je. Ilustracje znajdujące się obok nich pozwalają na skojarzenie słowa z wyrazem. Po przerobieniu literki ćwiczymy dopasowywanie słów do obrazków. Samodzielnie zrobione kartony (wydrukowane ilustracje i wyrazy) pozwalają mi kontrolować, co córka zapamiętała z ćwiczenia. Na koniec czytamy czytankę. Jesteśmy jeszcze na etapie nauki mówienia i muszę przyznać, że podręcznik sprawdza się dobrze.
„Elementarz dla dzieci z dysleksją” to interesująca propozycja dla rodziców i terapeutów poszukujących alternatywnych do szkolnych podręczników materiałów do nauki. Będzie on przydatny zarówno w przypadku dysleksji, jak i autyzmu. Dziecko nauczy się liter, sylab, łączenia sylab w wyrazy, a wyrazów w zdania.

Coraz częściej diagnozowanym problemem jest dysleksja. Dzieci nie lubią czytać, nie chcą się uczyć, nie słyszą różnic między głoskami, mają problemy z koncentracją. Trudno powiedzieć z czego to wynika, jednak wiadomo jak można pomóc dzieciom z takimi trudnościami.
Elementarz dla dzieci z dysleksją jest pięknie wydaną i przemyślaną książką, która przyda się zarówno rodzicom jak i pedagogom/psychologom/terapeutom/logopedom. Wygodna i przejrzysta forma elementarza (wyraźna czcionka, czytelne obrazki) sprawia, że dziecku będzie łatwiej skoncentrować się na zadaniu, co jest szczególnie istotne dla dzieci z dysleksją. W tej pozycji nie ma chaosu i przypadków – wszystko jest uporządkowane i przemyślane. Dużym ułatwieniem są wskazówki dla rodziców, w których autorka tłumaczy do czego jest potrzebne dane ćwiczenie, jak je wykonać i na co zwrócić uwagę podczas pracy. Przypomina również między innymi o tym, że na końcu wyrazu głoski dźwięczne tracą dźwięczność. Ćwiczenia opierają się głównie na usprawnianiu słuchu fonemowego i prawidłowym rozpoznawaniu głosek w wyrazie. Dzieci mogą się zatem „osłuchać” z daną głoską i przyjrzeć jej zarówno w pojedynczych wyrazach jak i w tekście (np., wskazując palcem lub słomką).

Dużą zaletą książki są zawarte w niej teksty pełne humoru, ciepła i przyrodniczych ciekawostek. Jestem przekonana, że zaciekawią najmłodszych czytelników i przekonają ich, że warto czytać – zarówno dla przyjemności jak i dla wiedzy. Mamy więc tutaj do czynienia z połączenia przyjemnego z pożytecznym.

Książka jest również wzbogacona o ćwiczenia wspomagające naukę czytania (np. jak kierować wzrok podczas lektury) oraz koncentrację. Dzięki temu elementarzowi dziecko pozna wszystkie głoski, rozpozna ich brzmienie w wyrazach, nauczy się czytać i dzielić wyrazy na sylaby (lub tworzyć je z sylab) i prawdopodobnie polubi czytanie.
Autorka sprawiła, że dzieci będą się jednocześnie uczyć i doskonale bawić! Jestem pod dużym wrażeniem tej niepozornej książki – jej przejrzystość i piękne obrazki Joanny Kłos sprawiają, że już samo przeglądanie jej sprawia przyjemność.

Chociaż moja córka nie ma dysleksji, zachęcona pozytywnymi opiniami postanowiłam kupić jej tę książkę by wspomóc naukę czytania. Córeczka jest zachwycona, teksty są bardzo ciekawe. Nie chce kończyć na jednej literce. Polecam

• Polecam
  • 1aa) Książki do kupienia
  • NK - chcę
  • Z Adamem
  • Mr. T
  • 1j) Literatura polska

Dodaj cytat z książki Elementarz dla dzieci z dysleksją