Serce za serce, czyli co to znaczy kochać

Okładka książki Serce za serce, czyli co to znaczy kochać
Jan Twardowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Święty Wojciech
2016-01-01
2016-01-01
dla dzieci ks. Jan Twardowski miłość

Nikt tak pięknie nie mówił o miłości jak Jan Twardowski - był to jeden z tematów, które lubił poruszać. Poświęcił jej kilkanaście kazań i wierszy, które umieszczono miedzy innymi w tomiku "Tylko MIŁOŚĆ się liczy". Tak jak w głównej mierze została ona skierowana do starszego odbiorcy, tak odbiorą książki "Serce za serce, czyli to znaczy kochać” mają być głównie dzieci... Chociaż według mnie mogą po nią sięgać również dorośli.

Ksiądz Twardowski nie tylko wyjaśnia jak odróżnić miłość od przyjaźni, ale również opowiada o różnych obliczach miłości. Od tej podstawowej jak miłość rodziców do dziecka a dziecka do rodziców, czy też miłość do rodzeństwa, po przez miłość do przyjaciela, relację z innymi ludźmi a miłość do Pana Boga. Bo tak na prawdę sposób kochania mamy, babci, przyjaciółki, koleżanki, naszej drugiej połówki, czy też Boga, jest nieco "inny. Mówi również o tym, że warto pomagać bliźnim - bezinteresownie, z czystego serca. I nie trzeba się przy tym chwalić i opowiada o tym na prawo i lewo, bo to wówczas nie ma sensu - dobry uczynek zrobiony bezinteresownie i po ciuchu znaczy o wiele więcej niż ten dla sławy i podziwu innych.

Teksty są różne: mamy prozę, poezję jak i połączenie poezji oraz prozy w jednym utworze. Opisy są jasne a wszystko wyjaśnione bez owijania w bawełnę - takie jakie jest na prawdę. Jest lekko, przyjemnie i mądrze. Teksty nie moralizują, nie pouczają a w przyjemny sposób przekazują prawdy życiowe, dzięki czemu docierają do serca i czyta się je z przyjemnością.
Według mnie to nie jest książka tylko i wyłącznie dla dzieci - każdy znajdzie w niej tekst dla siebie, który skłoni do refleksji, zadumy, przypomni o tym co w życiu.

Ksiądz Twardowski jak zawsze, tak i tym razem jest genialny:) Pełna humoru i niezwykłego, bijącego z niej ciepła i dobroci lektura nie tylko dla najmłodszych. Warto przypomnieć sobie, co w naszym życiu liczy się rzeczywiście. Jest pełna mądrości napisanych w sposób, w jaki trafią one zarówno do serca dziecka, jak i dorosłego. Z urzekającą lekkością, jak zawsze, ksiądz pisze o relacjach i uczuciach, o naszych problemach i troskach w codzienności. A ilustracje są wyjątkowe, po prostu piękne.
\"Czasami idziemy drogą bardzo daleko i wcale sobie nie uprzytomniamy, że Pan Bóg jest tak blisko"

\"Każdy, kto żyje miłością, poprzez łaskę Bożą przywraca harmonię, w wilku widzie nie-wilka - tworzy wokół siebie raj"

\"Nawet samotny jak jeden brązowy kasztan w parku, jak jedna ocalała mrówka, bo niedźwiedź miał apetyt i zjadł całe mrowisko, bez rodziców, kolegów, wszystkich ciotek po kolei, doktora i pielęgniarki - chce kochać. Chce pomóc temu, kto zgubił rękawiczkę. Pocieszyć dziewczynkę, która zapomniała, ile jest siedem razy osiem. Czasem przytula do piersi lalkę ze śmiesznym warkoczem albo psa z prawdziwym ogonem, bo
nawet mając skarpetki podarte
- widzi niebo otwarte!".

"Kochamy Pana BOga wtedy, gdy pamiętamy, że stworzył cały świat. Kiedy pamiętamy o bliźnich, przychodzimy im z pomocą i patrzymy na wszystko i na wszystkich zakochanymi oczami, nawet na kierowce z chrypką w zaspanym autobusie".

Na półkach: , , , , ,

TAK POWINNO SIĘ WYDAWAĆ KSIĄŻKI DLA DZIECI!

„Serce za serce, czyli co to znaczy kochać” to piękne, eleganckie wydanie tekstów księdza Jana Twardowskiego, w opracowaniu Aleksandry Iwanowskiej. Bogato i barwnie ilustrowany album może sugerować, iż książka adresowana jest do najmłodszych czytelników, ale tak naprawdę to lektura dla każdego, od malucha po staruszka.

Autor zaczyna od wyjaśnień, czym jest tajemniczy skarbiec serca, by zaraz potem przejść do szukania odpowiedzi na odwieczne pytanie: czym jest miłość?
Ksiądz Twardowski z właściwym sobie poczuciem humoru, ale i z głęboką mądrością opisuje różne odcienie miłości – od dziecięcych uczuć do rodziców, rodzeństwa, przyjaciół, poprzez pierwsze młodzieńcze uniesienia i dojrzałość prowadzącą do założenia rodziny, aż po miłość do Boga.
Jak kochamy i po co? – to pytanie stale towarzyszy rozważaniom, które autor zręcznie wzbogaca o życiowe pasje (np. do muzyki, którą też można wielbić) oraz o inne uczucia, które towarzyszą miłości. To przede wszystkim bezinteresowność, odpowiedzialność, opiekuńczość i chęć dawania, a nie tylko brania.
Ujmująco i dowcipnie ksiądz Twardowski opowiada o rodzinie, szkolnych i wakacyjnych miłościach, o listach pełnych tęsknoty (których dziś już prawie nikt nie pisze) i o dobroci, która jest nieodłącznym składnikiem kochania. Mamy tu też teksty nawiązujące do miłości nieodwzajemnionej, bo przecież i taka spotyka ludzi na różnych etapach życia.

Czyta się tę książkę z ogromną przyjemnością. Dla najmłodszych to swego rodzaju elementarz miłości, pełen życiowych drogowskazów i etycznych mądrości. Dla starszych, dojrzałych czytelników może to być sentymentalna podróż w świat pierwszych zauroczeń oraz przypomnienie o tym, co w życiu najważniejsze, o czym często zapominamy lub nie myślimy na co dzień.

Z treścią doskonale komponują się ilustracje – kolorowe, żywiołowe, pełne humoru. Na widok młodych zakochanych piszących do siebie listy (papierowe, nie mailowe!), trudno się nie uśmiechnąć.
Ta rozbrajająca, przemyślana grafika to dzieło Elżbiety Kidackiej, której pomysłowości i talentowi należy się głęboki ukłon.

„Serce za serce…” to książka idealna na prezent od św. Mikołaja lub na Gwiazdkę. Taki skarb na pewno każdy chciałby znaleźć pod choinką, bo to album, który czyta się i do którego się wraca z ogromną przyjemnością.

TAK POWINNO SIĘ WYDAWAĆ KSIĄŻKI DLA DZIECI!

Autor...

Poezja nie jest gatunkiem literackim, po jaki sięgam często. Wiersze czytam wręcz sporadycznie, dlatego jeśli już mi się to zdarza, to chętnie zabieram się za utwory ks. Jana Twardowskiego, który potrafił pisać tak pięknie, jak mało kto... W tym roku, po 10 latach od śmierci księdza, ukazał się zbiór dzieł skierowanych głównie do dzieci, zatem nie zastanawiałam się długo, gdy ujrzałam tę książkę na bibliotecznej półce.

Książka podzielona jest na siedem rozdziałów o tytułach będących pytaniami: Co to jest miłość?, Co jest najważniejsze?, Kogo nazywamy bliźnim?, Co to znaczy kochać się wzajemnie?, Dlaczego Pan Bóg stworzył rodzinę?, Jak się kocha Pana Boga?, Jak Pan Bóg nas kocha?. Do każdego rozdziału wliczają się różnorodne opowiastki, pomagające w zrozumieniu odpowiedzi na główne pytanie. Utwory są niezwykle bogate, gdyż można tu znaleźć zarówno dłuższe, jak i krótsze historie, wierszyki i czystą prozę, wyliczanki oraz rymowanki.

Przedstawione opowiadania uświadamiają, że nasze serca to skarbce, w których kryją się niezwykle istotne wartości: miłość, przyjaźń, dobroć i pamięć. Do tego miłość to wspaniałe uczucie, jakim obdarzamy wiele osób, jednak w zupełnie inny sposób, ponieważ sposób kochania rodziców, dzieci, przyjaciół czy drugiej połówki jest rozmaity, ale tak samo ważny. W życiu bywa bardzo różnie, niekiedy stajemy przed trudnymi wyborami czy znajdujemy się w obliczu jakiegoś nieszczęścia - najważniejsze jest jednak, aby, pomimo wszelkich kłopotów, kochać najbliższych i wspierać ich w każdy czas. Ksiądz Jan Twardowski przekonuje, że należy sprawiać dobre uczynki bliźnim, ale warto robić to po cichu, nie chwalić się tym na prawo i lewo, bo tylko wtedy będą one docenione, szczere oraz bezinteresowne. To także książka o miłości do siebie, która powinna być uwidoczniona w szanowaniu własnej osoby, ale nie zadufaniu oraz myśleniu jedynie o własnych potrzebach.

Ksiądz Jan Twardowski posługuje się tak specyficznym stylem, że można byłoby go rozpoznać dosłownie na końcu świata. W tej książce wychodzi on na pierwszy plan - proza łączy się z poezją, niekiedy nawet w jednym utworze; rymy cechują się różnorodnością i niejednoznacznością, do tego raz pojawiają się, aby następnie skryć się w cieniu, nie wydobywając się na światło dzienne. Opisy są niezwykle obrazowe, a ksiądz nie owija w bawełnę, a przedstawia otaczającą rzeczywistość czarno na białym.

"Serce za serce, czyli co to znaczy kochać" to książka, jak sama nazwa wskazuje, której głównym tematem jest miłość. Zarówno ta do Boga, samego siebie, bliskich osób, zupełnie nieznajomych ludzi, zwierząt czy roślin. To lektura o szacunku, akceptacji, wyborach, rodzinie, małżeństwie, wierze. Wiele tu odniesień do Boga czy poszczególnych wątków z Biblii, jednak są tak umiejętnie wplecione i wyjaśnione, że zostaną zrozumiane przez wszystkich.

Sam wygląd książki sprawia, że człowiek ma ochotę nie wypuszczać jej z rąk... Twarda oprawa, solidny format, wytrzymałe strony, spora czcionka ułatwiająca dzieciom samodzielne czytanie, a także piękne ilustracje, które jednocześnie nie przysłaniają tego, co najważniejsze, czyli treści. Obrazki tworzą idealne dopełnienie całości. Ta lektura to cudowny prezent na dosłownie każdą okazję - urodziny, imieniny, Dzień Dziecka, Boże Narodzenie, Wielkanoc czy Pierwszą Komunię Świętą. Z pewnością skradnie serce nie tylko dzieciom, ale także dorosłym, i to niekoniecznie tym, którzy pragną zgłębić tajniki wiary. To po prostu zbiór opowiadań o życiu, otaczającej nas rzeczywistości, nie zawsze widzianej przez różowe okulary, ale pięknej i bezcennej, pomimo wszystko...

Jan Twardowski znany jest z utworów przepełnionych próbą zrozumienia i akceptacji drugiego, chęcią uświadomienia nas, że chwila jest bardzo ulotna, a ludzie zbyt szybko odchodzą, więc trzeba ich kochać, bo bez nich życie nie miałoby sensu, że każdy z nas jest inny i ta nierówność jest najwspanialszą doskonałością, ponieważ wtedy siebie potrzebujemy. "Serce za serce, czyli co to znaczy kochać" doskonale wpisuje się w znane nam idee. W zbiorze znajdziemy próby wyjaśnienia dzieciom oraz dorosłym czym jest miłość, jaka jest jej zależność od dobroci, czy trzeba kochać bez powodu, jak okazywać miłość, w jaki sposób ja odczuwamy, co jest najważniejsze, czy każdy z nas umie kochać, co to znaczy lubić, czym są oświadczyny, kim jest bliźni, dlaczego pycha i myślenie tylko o sobie jest złe, czym jest rodzina i wiele, wiele innych pytań, które może postawić dziecko. Autor w utworach często odwołuje się do wiary i "Biblii". Teksty będą doskonałym materiałem do rozmów z dziećmi o określonych wartościach związanych z miłością. Poszczególne utwory można wykorzystać na lekcjach religii lub w czasie rodzinnego czytania. Mali czytelnicy znajdą w nich bohaterów takich jak one: pełne ciekawości i otwartości na świat, próbujących zrozumieć.Dzięki publikacji dzieci będą mogły zrozumieć, że miłość może mieć różne odcienie i barwy, że inną miłością darzymy rodziców i dziadków, inną kolegów i koleżanki, że rodzice kochają siebie inaczej i inaczej dzieci.
Utwory są różnej długości, w różnej stylistyce pisane. Niektóre są opowieściami, inne wyliczankami, jeszcze inne to zaledwie kilka zdań czy wiersz wpleciony w prozę. Całość wzbogacono pięknymi ilustracjami Elżbiety Kidackiej. Piękne kolory, subtelne rysunki, z których biją pozytywne emocje sprawiają, że dzieci chętnie sięgają po książkę. Śliskie strony, solidne szycie, bardzo dobra okładka sprawiają, że książka nie tylko dobrze prezentuje się na półce, ale jest i trwała.
"Serce za serce" to doskonała lektura dla przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej. Na pewno będzie to doskonały zamiennik kwiatów dołączanych do pamiątek na Pierwszą Komunię Świętą. Lektura pozwoli dzieciom wejść w świat wiary i wartości z nią związanych.

Kupiłam siostrze na komunię i cóż, przeczytałam szybciej od niej. Lata temu uwielbiałam całym sercem Twardowskiego i z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że uwielbiam dalej. Przepiękne ilustracje i przepiękne słowa. Aż żal kończyć :).

Trochę za trudne dla dzieci

Trochę za trudne dla dzieci

Ciekawa książka. Zbyt trudna dla dzieci, według mnie.

Ciekawa książka. Zbyt trudna dla dzieci, według mnie.

Dodaj cytat z książki Serce za serce, czyli co to znaczy kochać