Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt

- Kategoria:
- interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- Data wydania:
- 2016-03-03
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-03-03
- Liczba stron:
- 106
- Czas czytania
- 1 godz. 46 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308060865
- Tagi:
- literatura polska ciekawostki edukacja
Przeczytajcie, a dowiecie się, że zwierzęta znają się nawet na astronomii!
Kontynuacja bestsellerowej książki "Dlaczego oczy kota świecą w nocy?" Książka Doroty Sumińskiej "Dlaczego oczy kota świecą w nocy?" stała się jedną z najbardziej ulubionych lektur edukacyjnych, które w ubiegłym roku pojawiły się w księgarniach. Piękną książkę ilustrowaną przez Joannę Żyro polubiły dzieci, rodzice i dziadkowie. Wspólna zabawa w odkrywanie tajemnic zwierząt tak się podobała czytelnikom, że powstał tom drugi: "Dlaczego hipopotam jest gruby?"
Czy to prawda, że niektóre zwierzęta mają błękitną krew?
Czy hipopotam jest kuzynem wieloryba?
Jaki ssak znosi jajka i dlaczego pijawka ma 32 mózgi!
Kilkadziesiąt nowych pytań i odpowiedzi. Idealna lektura dla dzieci, które lubią wiedzieć więcej. I dla rodziców, którzy chcą przekazać swoim pociechom miłość i szacunek do przyrody.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Ciebie zainteresować
Oficjalne recenzje
Zwierzyniec dla ciekawskich
Niezmierzone są dwie rzeczy – wszechświat i dziecięca ciekawość. Tak chciałoby się czasem rzecz, parafrazując słynną wypowiedź Alberta Einsteina. Z pewnością wiedzą coś o tym rodzice i opiekunowie dzieci wkraczających w etap zadawania nieskończonej ilości pytań. Kto? Co? Dlaczego? Jak to działa? Chcecie wybrnąć z tego cało a przy okazji nauczyć dziecko (i siebie) naprawdę interesujących rzeczy? Cóż, warto zatem zaopatrzyć się w przyjazną i merytoryczną pomoc naukową.
Tu z pomocą przychodzi Dorota Sumińska. Dziennikarka, lekarz weterynarii, autorka poczytnych książek m.in. o zwierzętach domowych. Jedną z nich jest – wydana w 2015 roku a bardzo dobrze przyjęta przez najmłodszych czytelników – pozycja o wdzięcznym tytule „Dlaczego oczy kota świecą w nocy?”. Opowieść o tytułowym hipopotamie to jej kontynuacja. Czego możemy się po niej spodziewać?
Najnowsza książka Doroty Sumińskiej ma formę zbioru pytań i odpowiedzi. Zakres pytań jest szeroki a tematyka obejmuje nie tylko ciekawostki ze świata zwierząt, ale i np. podstawowe tematy związane z budową i funkcjonowaniem ludzkiego ciała. Stąd, obok zabawnych pytań o zapach skunksa czy skręt świńskiego ogonka pojawiają się tak poważne kwestie jak skład ludzkiej krwi czy różnice pomiędzy płciami. Kolejne tematy pojawiają się na zasadzie logicznych skojarzeń. Przykładowo, po udzieleniu odpowiedzi na pytanie „Dlaczego panom rosną wąsy i broda?”, autorka śpieszy z wyjaśnieniem intrygujących kwestii typu „Dlaczego wujek jest łysy?” i „Czy są też łyse zwierzęta?”.
Część pytań może pomóc w wyjaśnieniu najmłodszym zachowań psów, kotów i innych udomowionych zwierząt. Inne tematy pomagają z kolei oswoić dziecięce strachy („Czy nietoperze wkręcają się ludziom we włosy?”) i obalić mity związane ze zwierzętami często błędnie uznawanymi za niebezpieczne (zaskrońce). Znajdą się też wątki pomocne w wyjaśnieniu podstawowych zasad higieny i funkcji ciała („Dlaczego burczy mi w brzuchu?”).
Generalnie, treść odpowiedzi zawiera solidną dawkę wiedzy podaną w sposób przyjazny, mocno humorystyczny a przy tym wyczerpujący. Warto jednak podkreślić, że część zwrotów (hemoglobina, hibernacja, receptory, feromony) – chociaż wytłumaczona w sposób zrozumiały – może wymagać dalszych, nieco głębszych wyjaśnień ze strony dorosłego. Najlepszą opcją dla młodszych czytelników byłoby więc wspólne czytanie z rodzicem.
Polecam podkreślając, że lektura jest wciągająca a zakres wiedzy tak szeroki, że i sami dorośli mogą się czegoś przy okazji nauczyć. Przykład? Jeśli nie wiecie czym pachnie olej bursztynowy, kim jest protel i jak długo żyją rurkoczułkowce – warto pokusić się o wspólne czytanie z dzieckiem i poszerzenie swojej wiedzy. Pewnym jest to, że nie będzie to czas stracony.
Katarzyna Pryga
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Niesamowite, jak tekst adresowany wyraźnie do młodszych czytelników może być interesujący także dla dorosłych. Imponuje także delikatność, w jaki Autorka pisze o wydalaniu, a tym bardziej rozmnażaniu wyjaśniając równocześnie, że opisy z tym związane w tej książce mają charakter symboliczny i umowny, aby nawet w takim szczególe nie wprowadzać dziecka w błąd. Niesamowita troska o wysoki poziom merytoryczny przekazywanej wiedzy.
Niesamowite, jak tekst adresowany wyraźnie do młodszych czytelników może być interesujący także dla dorosłych. Imponuje także delikatność, w jaki Autorka pisze o wydalaniu, a tym bardziej rozmnażaniu wyjaśniając równocześnie, że opisy z tym związane w tej książce mają charakter symboliczny i umowny, aby nawet w takim szczególe nie wprowadzać dziecka w błąd. Niesamowita...
więcej Pokaż mimo toPani Dorota doskonale potrafi przekazać swoją wiedzę nawet małym dzieciom. Co więcej, potrafi zainteresować także dorosłych.
Pani Dorota doskonale potrafi przekazać swoją wiedzę nawet małym dzieciom. Co więcej, potrafi zainteresować także dorosłych.
Pokaż mimo toNie ma niedorzecznych pytań, są za to rzeczowe, ciekawe odpowiedzi.
Nie ma niedorzecznych pytań, są za to rzeczowe, ciekawe odpowiedzi.
Pokaż mimo toDorota Sumińska to najbardziej znany weterynarz w Polsce. Na moje i nie tylko moje szczęście pisze również książki, które ja z ogromną radością pochłaniam. Nawet pozycje przeznaczone dla dzieci, z których dowiaduję się wielu rzeczy dotychczas mi niewiadomych.
Brawo dla tej Pani!
Dorota Sumińska to najbardziej znany weterynarz w Polsce. Na moje i nie tylko moje szczęście pisze również książki, które ja z ogromną radością pochłaniam. Nawet pozycje przeznaczone dla dzieci, z których dowiaduję się wielu rzeczy dotychczas mi niewiadomych.
Pokaż mimo toBrawo dla tej Pani!
Cudowna ksiazka,powinna sie znajdowac na polce kazdego dziecka!
Cudowna ksiazka,powinna sie znajdowac na polce kazdego dziecka!
Pokaż mimo toWyzwanie na marzec zmotywowało mnie do przeczytania całości tej książki. To jest jedna z lektur których dzieciom za jednym razem się nie przeczyta bo zbyt obszerna, zbyt dużo informacji naraz. Dla nas jednak w sam raz. Następnym razem jak dziecko spyta mnie czy żaba ma zęby to nie odpowiem że nie. Będę wiedziała gdzie szukać odpowiedzi na pytania czy są gołe zwierzęta, czy struś chowa głowę w piasek, dlaczego świnka ma zakręcony ogon. Są tu na pewno rzeczy dla nas dorosłych oczywiste ale też kilka mnie zaskoczyło. Ogólnie bardzo pouczająca lektura, a dodatkowo napisana prostym językiem. Polecam
Wyzwanie na marzec zmotywowało mnie do przeczytania całości tej książki. To jest jedna z lektur których dzieciom za jednym razem się nie przeczyta bo zbyt obszerna, zbyt dużo informacji naraz. Dla nas jednak w sam raz. Następnym razem jak dziecko spyta mnie czy żaba ma zęby to nie odpowiem że nie. Będę wiedziała gdzie szukać odpowiedzi na pytania czy są gołe zwierzęta, czy...
więcej Pokaż mimo toPani Sumińska powinna zaliczać się do moich ulubionych autorek. Wiedza jaką posiada a zwłaszcza sposób w jaki ją przekazuje stawia ją na piedestale. Przedmiotowa książka wciągnęła naszą rodzinę bezwzględnie i bez wyjątku. Nawet zaczytany we własnej lekturze Tata jedno ucho miał skierowane w czytane na głos teksty. Dzieci były zafascynowane informacjami, jakich się dowiadywały. A że są ciekawskimi istotami i interesują się przyrodą, część informacji już posiadali i chętnie szerzej się w tej kwestii wypowiadali. Wspaniała lektura na wieczorne miłe chwile. Twórcza, z pomysłem, mądra oraz dostosowana słownictwem i formą do średnio młodego czytelnika.
Pani Sumińska powinna zaliczać się do moich ulubionych autorek. Wiedza jaką posiada a zwłaszcza sposób w jaki ją przekazuje stawia ją na piedestale. Przedmiotowa książka wciągnęła naszą rodzinę bezwzględnie i bez wyjątku. Nawet zaczytany we własnej lekturze Tata jedno ucho miał skierowane w czytane na głos teksty. Dzieci były zafascynowane informacjami, jakich się...
więcej Pokaż mimo toJest to nasz pierwsza książka Pani Doroty (moja i syna) i na pewno nie ostatnia.
Zainteresuje nie tylko dzieci ale również ich rodziców.
Często pojawiają się tak zaskakujące odpowiedzi, że nawet ja nie znałam na nie odpowiedzi i dziecko ma teraz nade mną przewagę ;) on wie już coś mając 6 lat czego ja nie wiedziałam mając prawie 40 ;)) czyż trzeba jeszcze kogoś zachęcać? hmm? Polecam i napewno przeczytamy "Dlaczego oczy kota świecą w nocy?"
Z tej książeczki możecie dowiedzieć się m.in. Dlaczego ślimak wydziela śluz, Dlaczego bocian stoi na jednej nodze, Dlaczego leniwiec jest leniwy, Co jedzą dżdzownice, Czy żaba zębata ma zęby i inne ciekawostki.
I dobrze że wydawca dodał notkę że w książce znajdują się "SEKRETY NIE TYLKO DLA ZWIERZĄT" bo zdziwiłabym się widząc pytanie Po co panom wąsy i broda albo Co znaczy słowo "ekologiczny" lub "Dlaczego burczy mi w brzuchu gdy jestem głodny?"
Jest to nasz pierwsza książka Pani Doroty (moja i syna) i na pewno nie ostatnia.
więcej Pokaż mimo toZainteresuje nie tylko dzieci ale również ich rodziców.
Często pojawiają się tak zaskakujące odpowiedzi, że nawet ja nie znałam na nie odpowiedzi i dziecko ma teraz nade mną przewagę ;) on wie już coś mając 6 lat czego ja nie wiedziałam mając prawie 40 ;)) czyż trzeba jeszcze kogoś zachęcać?...
http://www.nieperfekcyjnie.pl/2016/09/dlaczego-oczy-kota-swieca-w-nocy.html
Człowiek to dociekliwa istota, która nieustannie poszukuje odpowiedzi na różnorodne pytania. Niektóre z nich wydają się tak niezwykłe, iż ciężko jest odnaleźć konkretną odpowiedź, zaspokajającą ciekawość. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak skorzystanie z fachowej wiedzy, a kto może więcej wiedzieć o zwierzętach, niż kobieta będącą lekarzem weterynarii oraz psychologiem zwierzęcym, a do tego prowadząca radiowe i telewizyjne programy o naszych mniejszych przyjaciołach?
Dorota Sumińska wychodzi naprzeciw dziecięcym i rodzicielskim oczekiwaniom, zaspokajając potrzebę informacji poprzez stworzenie wspaniałej książki "Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt". To skarbnica wiedzy na temat świata zwierząt, otaczającej przyrody, a także ludzkiej natury. Starszaki mogą czytać tę książkę samodzielnie, za to maluchy będą potrzebowały pomocy dorosłych - zarówno w poznawaniu odpowiedzi, jak i wyjaśnianiu pewnych aspektów, których mogą nie rozumieć.
Czy wiecie, że koci język jest chropowaty jak tarka, dlatego że spełnia funkcję szczotki do włosów? Dotyczy to także lwów, tygrysów, lampartów oraz jaguarów, którzy dodatkowo za pomocą języka zdrapują resztki mięsa z kości swoich ofiar! Macie pojęcie, że sarny, jelenie oraz daniele mają białą plamę na pupie, czyli talerze albo lustra, dzięki którym orientują się, jaki jest kierunek ucieczki, kiedy dopadnie ich niebezpieczeństwo. Do tego, psy lubią lizać ludzi, ponieważ uwielbiają smak soli i tłuszczu, które osiadają na naszym ciele, kiedy spocimy się bądź użyjemy jakiegoś kosmetyku. Na pewno nie jest Wam obcy widok chodników po ulewie, kiedy beton usiany jest dżdżownicami. Wynika to z tego, iż te zwierzątka drążąc korytarze pod ziemią, uciekają, gdy zalewa je woda, ponieważ inaczej potopiłyby się. Wiecie skąd wziął się zwyczaj całowania ludzi? Kiedyś, gdy nie było jeszcze przecierów dla niemowląt, a dzieci nie miały zębów, ich mamy przeżuwały jedzenie, podając je z ust do ust, co uznano za najpiękniejszy wyraz miłości.
Każda kolejna strona przekazuje nowe informacje, które warto przekazywać dalej. Na pewno niejedna osoba chętnie dowie się, czy zwierzęta biorą śluby (tak!!),po co żołędziowi czapka, dlaczego brzoza jest biała, czy drzewo czuje ból, skąd wzięły się ptaki, dlaczego ludziom burczy w brzuchu z głodu czy dlaczego mucha chodzi po szybie i nie spada. Twórczość Doroty Sumińskiej to pozycja obowiązkowa dla ciekawskich dzieciaczków i ich rodziców. Przyda się także wszystkim osobom pracującym z dziećmi, stanowiąc idealny wstęp do rozważań nad różnorodnymi tematami.
Odpowiedzi są konkretne i niezbyt długie, dzięki czemu czytelnik nie czuje znużenia i przejawia ochotę na dalsze wzbogacanie swojej wiedzy. Odkąd maluchy dorwą tę książkę w swoje łapki, spacery będą wyglądały zupełnie inaczej, wszak niejednokrotnie rodzice będą zasypywani różnorodnymi anegdotami i ciekawostkami zapamiętanymi z lektury. Tak jak wszystkie książki tego wydawnictwa, także i ta jest dopracowana w każdym calu - twarda oprawa, duża czcionka oraz wspaniałe ilustracje autorstwa Joanny Żero sprawiają, że czytanie staje się ogromną frajdą.
http://www.nieperfekcyjnie.pl/2016/09/dlaczego-oczy-kota-swieca-w-nocy.html
więcej Pokaż mimo toCzłowiek to dociekliwa istota, która nieustannie poszukuje odpowiedzi na różnorodne pytania. Niektóre z nich wydają się tak niezwykłe, iż ciężko jest odnaleźć konkretną odpowiedź, zaspokajającą ciekawość. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak skorzystanie z fachowej wiedzy, a kto może więcej wiedzieć...
Fantastyczna! Jak myślicie, czy żaby zębate mają zęby? A czy gryzoń golec żyje jak mrówka? I czy jest naprawdę goły? A czy słyszeliście o protelach? A jaki to ptak „wzbija się tak wysoko jak latają samoloty i spada wirującym korkociągiem, by w ostatniej chwili znów poderwać się w górę”? - a wszystko to po to by zaimponować swojej wybrance. Które zwierzaki podglądamy, aby rozpoznać rośliny, które leczą? Myślę, że po przeczytaniu tej książeczki żadne dziecko nie przejdzie obojętnie obok królika w klatce (a przynajmniej taką mam nadzieję…).
Ciepło i mądrze napisana książka, w paru miejscach w delikatny sposób udało się autorce zwrócić uwagę na niedolę zwierząt, której jesteśmy sprawcami.
Fantastyczna! Jak myślicie, czy żaby zębate mają zęby? A czy gryzoń golec żyje jak mrówka? I czy jest naprawdę goły? A czy słyszeliście o protelach? A jaki to ptak „wzbija się tak wysoko jak latają samoloty i spada wirującym korkociągiem, by w ostatniej chwili znów poderwać się w górę”? - a wszystko to po to by zaimponować swojej wybrance. Które zwierzaki podglądamy, aby...
więcej Pokaż mimo to