I odpuść nam nasze winy

Okładka książki I odpuść nam nasze winy Dagmara Adwentowska, Piotr Borowiec, Paweł Cieliczko, Przemysław Karbowski, Agnieszka Kwiatkowska, Olga Rot, Marek Zychla
Okładka książki I odpuść nam nasze winy
Dagmara AdwentowskaPiotr Borowiec Wydawnictwo: Magazyn Histeria horror
horror
Magazyn Histeria
2015-12-16
2015-12-16
magazyn histeria grzechy antologia

Okładka książki Tabu. Antologia horroru erotycznego Krzysztof Biliński, Sylwia Błach, Krzysztof T. Dąbrowski, Piotr Ferens, Sandra Gatt Osińska, Norbert Góra, Krzysztof Haczyński, Patryk Hirsekorn, Anna Musiałowicz, Marcin Piotrowski, Rafał Sala, Tomasz Siwiec, Maciej Szymczak, Krzysztof Wach, Flora Woźnica
Tabu. Antologi... Krzysztof Biliński,...
Okładka książki Sny umarłych. Polski rocznik weird fiction 2018 Dagmara Adwentowska, Piotr Borowiec, Mort Castle, Rafał Chojnacki, Daniel Gapiński, Norbert Góra, Tomasz Jacek Graczykowski, Krzysztof Grudnik, Wojciech Gunia, David Harrington, Radosław Jarosiński, Maciej Kaźmierczak, Konrad Knapek, Agnieszka Kwiatkowska, Thomas Ligotti, Krzysztof Maciejewski, Paweł Mateja, Krzysztof Matkowski, Paweł Matuszek, Bartosz Orlewski, Olaf Pajączkowski, Przemysław Pilarek, Tomasz Połoński, Kamil Subzda, Istvan Vizvary, Adrianna Wiśniewska, Anna Maria Wybraniec
Sny umarłych. ... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Krew zapomnianych bogów Dagmara Adwentowska, Sylwia Błach, Piotr Borlik, Piotr Borowiec, Tomasz Czarny, Piotr Ferens, Sandra Gatt Osińska, Krzysztof Haczyński, Patryk Hirsekorn, Karolina Kaczkowska, Marcin Piotrowski, Maciej Szymczak, Flora Woźnica
Krew zapomnian... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Pokłosie. Antologia opowiadań w hołdzie Stephenowi Kingowi Kacper Kotulak, Paulina J. Król, Jarosław Turowski, Juliusz Wojciechowicz, Marek Zychla
Pokłosie. Anto... Kacper Kotulak, Pau...
Okładka książki Gorefikacje II Tom pierwszy Sylwia Błach, Tomasz Czarny, Krzysztof T. Dąbrowski, John Everson, Grzegorz Gajek, Marek Grzywacz, Dawid Kain, Rafał Kuleta, Edward Lee, Krzysztof Maciejewski, Paweł Mateja, Karol Mitka, Łukasz Radecki
Gorefikacje II... Sylwia Błach, Tomas...

Mnie najbardziej wciągnęły "Tańczące nimfy" Agnieszki Kwiatkowskiej.

Mnie najbardziej wciągnęły "Tańczące nimfy" Agnieszki Kwiatkowskiej.

Nie jest tajemnicą ze od jakiegoś czasu poluje na internetowe projekty związane z grozą: wyobrazcie sobie zatem moje szczęście gdy na stronie magazynu Histerii, oprócz zwykłych numerów (które z pewnością sobie wydrukuje) trafiłem na te oto antologie.

Słowem wstępu: powyższy zbiorek to 7 opowiadań róznych autorów gdzie motywem każdego z opowiadań jest jeden z wybranych grzechów głównych.

7 autorów, 7 opowiadań, jedno na łebka-brzmi sprawiedliwie.

#1 PYCHA.
Paweł Cieliczko "królewski grzech"- to opowieść piastowska z czasów rozbicia dzielnicowego. Coś dla fanów historii, ale i pogranicza kilku innych gatunków. Niestety z grozą za dużo to wspólnego nie ma a historia trochę się ciągnie. Nie mniej doceniam za pomysł i bogatą wyobraznie autora.

#2 CHCIWOŚĆ
Przemysław Karbowski "Traktat Gaetano Enzoli": XII wieczny Mediolan, widmo zbliżającej się wojny i makabryczne zabójstwa na rodzinach Lichwiarzy. Znowu coś dla fanów powieści historycznych ale nie tylko bo niektóre opisy są naprawde brutalne. Musze przyznać że było to świetne opowiadanie kt{rze trzymało w napięciu.

#3 NIECZYSTOŚĆ
Agnieszka Kwiatkowska"Tańczące nimfy" : zazwyczaj przy pisaniu opinii, wiem co mam napisać, w tym przypadku nie jestem niczego pewny-oczywiście nie w negatywnym tego słowa znaczeniu. Historia jest obłedna, poznajemy człowieka który widzi od dziecka tajemnicze nimfy. Szybko okazuje się że kto raz je zobaczy już nigdy nie będzie miał spokoju-nie będzie mógł przestać o nich myślec, inne kobiety staną się nagle nieatrakcyjne a każda chwila będzie się wiązac z tęsknotą za nimi. Nie zdradze jak potoczyły się losy bohatera bo warto się przekonać samemu ale to opowiadanie zostawi wam dziurę w mózgu. Agnieszka potrafi a wspaniały sposób przedstawić historie tak że czytelnik poczuje całą palete emocji, od smutku po gniew. Arcydzieło.

#4 ZAZDROŚĆ
Piotr Borowiec "Modernista": To historia pewnego małżeństwa, pierwotnie wydaje się że to typowa historia jakich wiele, Michał i Barbara razem dzielą życie a także jego cienie i blaski. ...Do momentu w którym Baśka przynosi do domu tomik poezji pewnego dawno zapomnianego autora. Dzieło poety stopniowo w jakiś dziwny sposób zaczyna oddziałowywać na Michała, bohaterce nie zostaje nic innego jak zbadać sytuacje zanim będzie za póżno.

#5 OBŻARSTWO
Dagmara Adwentowska "W malinowym chruśniaku".
Czasy dzieciństwa, dom babci i cudowne wspomnienie pysznego jedzenia. Myśle że każdy z nas mógłby opowiedzieć podobną historie, zresztą która babcia nie rozpieszcza swoich wnuków? Z pewnością nie ta z opowiadania, która karmi go "na potęge" i niczego nie załuje pod warunkiem że nasz bohater nie zje malin z starego cmentarza. Ciekawe opowiadanie, chociaż nieco tajemnicze- zostawia czytelnika z mnóstwem pytań.

#6 GNIEW
Marek Zychla "Mulo": Opowieść z szarych bloków, gdzie historia toczy się dwutorowo- z perspektywy 10 letniego bohatera i jego pózniejszego powrotu po latach. Jest to nie tylko opowieść o walce ze złem, ale także o zmaganiu się z własnymi lękami jak i sile przyjazni. Jak to zawsze bywa Marek zaskoczył mnie zakończeniem, nie tego się spodziewałem.

#7 LENISTWO
Olga Rot "między innymi lenistwo" to historia człowieka który nawet z największego optymisty zrobiłby osobę z depresją. Bohatera nie da się lubić i myślę że o to autorce chodziło, bo byłem w pełni zadowolony z obrotu spraw. W wielkim skrócie to historia jednej złej decyzji. Tylko tyle i aż tyle wystaczyło na dobrą historie.

Podsumowując, zbiorek uważam za całkiem dobry, było kilka świetnych momentów chociaż nie mogę powiedzieć zebym się przesadnie bał podczas lektury. Nie mniej polecam go waszej uwadze i zapraszam do pobierania.

Łapcie link http://magazynhisteria.pl/czytajpobierz/

P.s. zostając w temacie Histerii. Nie wiem czy wiecie ale wydawnictwo Phantom books, ma w planach wydawniczych na ten rok ksiażkę "the best of histeria". Myślę że jest na co czekać.

Pomysł na antologię rewelacyjny, jednak opowiadania strasznie nierówne. Najlepsze teksty zbioru jak dla mnie to "Modernista" i "W malinowym chruśniaku".

O matko, myślałam, że nie dam rady. Bardzo lubię różne wariacje na temat siedmiu grzechów głównych, więc napaliłam się jak szczerbaty na suchary. Niestety, już pierwsze opowiadanie (Królewski grzech) mało mnie nie zamęczyło. Słabe, bardzo słabe.
Dalej jest nieco lepiej, ale to ciągle nie to, czego się spodziewałam.
"Tańczące nimfy" w ogóle do mnie nie przemówiły.
"W malinowym chruśniaku" jest przewidywalne do bólu, czego szczególnie nie lubię.
"Mulo" mogłoby być dobre. Zaczęło się ciekawie i zakończyło nieźle, ale w środku czegoś zabrakło.
"Moderniste", "Traktat Gaetano Enzoli" i "Między innymi lenistwo" chętnie widziałabym jako słusznej długości powieści.
Ogólnie liczyłam na dużo więcej i bardzo się zawiodłam.

Dalej jest nieco lepiej, ale to ciągle nie to, czego się spodziewałam.
"Tańczące nimfy" w ogóle do mnie nie przemówiły.
"W...

Jak dla mnie na uwagę zasługują jedynie opowiadania: "Modernista", "W malinowym chruśniaku" i "Mulo". "Między innymi lenistwo" ciekawe, ale moim zdaniem lekko niedopracowane, "Tańczące nimfy" ładne i lekkostrawne, ale zbyt szybkim zakończeniem. Pozostałe teksty mnie wynudziły.

Nic dodać. Nic ująć. Ale ja się nie znam.

Nic dodać. Nic ująć. Ale ja się nie znam.

Opublikowanie „grzesznej antologii” kompletnie mnie zaskoczyło. Najpierw na stronie Magazynu Histeria pojawiła się enigmatyczna zapowiedź, a po raptem kilku dniach można już było „I odpuść nam nasze winy...” pobierać. W tej e – publikacji brak jest jakiegoś wstępu, czy posłowia czy jakiegokolwiek innego tekstu „od redakcji” który by wyjaśniał czym jest antologia, dlaczego ten temat, i dlaczego ci, a nie inni autorzy.

Zapewne taki był zamysł redakcji. Książka ma motyw przewodni, są nią właśnie grzechy główne – tyle, i tylko tyle czytelnik miał widocznie wiedzieć, zaczynając lekturę. Resztę niech mu powiedzą same teksty.

P. Cieliczko „Królewski grzech” - gdy przeczytałam pół roku temu VIII numer Histerii, zastawiałam się, czemu tak słabe opowiadanie jak „Noblowski cyrograf” zostało docenione przez redakcje? I czemu za kiepski tekst autor ten został wyróżniony tytułem Histeryka Miesiąca? Również „Królewski grzech” jest po prostu słaby. Opowiadanie jest napisane źle, roi się w nim od niezgrabnych zdań. Do szału mnie doprowadzał szkolny błąd, jakim jest nadużywanie czasownika osobowego „być”. W jednym tylko akapicie (s. 9) powtarza się ten wyraz pięć razy (sic!). Dialogi poprowadzone są fatalnie: „zapytała”, „rzekł”, „zapytała”, „rzucił”... i tak przez pół strony (s. 11). Po za tym, jako historyk z wykształcenia, zawodu i powołania wiem, że postacie nie mogły posługiwać się taką polszczyzną, jaką im wkłada w usta Cieliczko. Jednak największą wadą opowiadania jest toporne potraktowanie tematu. Czytelnik nie jest idiotą! Wie, że główny bohater zgrzeszył pychą. Nie trzeba mu tego powtarzać aż kilkukrotnie! Opowiadanie, chociaż wcale nie jest najdłuższym tekstem antologii, dłużyło mi się niemiłosiernie. Mam nadzieję, że autorowi pisanie sprawiło przyjemność – bo mnie lektura „Królewskiego grzechu” żadnej. Bardzo słabe otwarcie :( - 3/10.

P. Karbowski „Traktat Getano Enzoli” - Karbowski to mój faworyt. Znam jego wszystkie poprzednie teksty z Histerii. Gdyby nie fakt, że jestem mężatką, odnalazłbym faceta i złożyła propozycję matrymonialną – tak mi się jego proza podoba ;) Już pierwsze zdania „Traktatu...” są miłą odtrutką po męczącym pierwszym opowiadaniu. Tak jak poprzedni autor, Karbowski używa sztafażu historycznego, tylko że robi to wprawnie, z wdziękiem, i z wyczuciem. Nawet makabryczne opisy kolejnych zborni napisane są przepięknie. Jedną rzecz zauważyłam: Pan Karbowski dosyć schematycznie portretuje funkcjonariuszy służb wszelakich. Dialogi średniowiecznych członków mediolańskiej milicji z „Traktatu...” do złudzenia przypominają rozmowy funkcjonariuszy służb bezpieki z „Naprawiacza lalek”. A może to nie błąd? Być może nie zależnie od miejsca i czasu zachowania i mentalność żołdaków są niezmienne? I ostatnia uwaga: kompletnie nie zgadzam się z tezą dotyczącą tytułowego grzechu, jaka zawarta została w opowiadaniu (s. 47). Jednak została ona wyłożona w sposób co najmniej intrygujący :) Tak czy inaczej tekst świetny – 8/10.

A. Kwiatkowska „Tańczące nimfy”- Kwiatkowska wybrała chyba ulubiony grzech ludzkości. Bardzo byłam ciekawa, jak też autorka fenomenalnych „Małych powstańców” i znakomitego „Czarnego powozu” poradzi sobie z tematem. Pół pornograficzne gore z odważnymi opisami? A może coś subtelniejszego, gdzie problem zostanie potraktowany metaforycznie? Pisarka zdecydowała się na to drugie rozwiązanie. I dobrze. Tekst bardziej koncentruje się na relacjach ojca z synem, niż na eksploatowaniu tematu rozwiązłości, czy popędu nie do opanowania. Cieszę się, że autorka nie poszła na łatwiznę, napisała opowiadanie stonowane i wieloznaczne. Kwiatkowska świetnie prowadzi dialogi, rozmowa bohatera z modelką o niebywałej urodzie i lekkich obyczajach (s. 59) należy do moich ulubionych fragmentów antologii. Mocne 8/10.

P. Borowiec „Modernista” - u Kwiatkowskiej mieliśmy obraz włoskich malarzy, zapewne z przełomu wieku XIX i XX, u Borowca nawiązania do lwowskiej bohemy fin de sieclu. Z tym że podane w bardzo współczesnej historii. Mamy więc ghost – story (jak to u Borowca bywa),studium małżeńskiej psychozy, opis targu staroci, wizyt w bibliotekach, pracy w korporacji, obraz prowincjonalniej uczelni wyższej, brutalny finał, i kilka rożnych form, jakie może przybrać grzech zazdrości. Dużo tego. Dla mnie „Modernista” sprawia wrażenie szkicu do powieści. Nie jest to z mojej strony zarzut, chociaż wiem, że nie wszystkim taka obfitość tematów i motywów może przypaść do gustu. Zresztą, wiele opowiadań tego autora, chociażby z jego debiutanckiego zbioru, ma podobną wadę... lub zaletę. Momentami kuleje język, wyłapałam kilka błędów i źle napisanych zdań. Znakomicie oddana natomiast jest psychologia postaci. I po raz kolejny odnoszę wrażenie, że Borowiec świetnie przygotował się merytorycznie do pisania. W „Moderniście” można odnaleźć nawiązania do faktów i postaci prawdziwych, znakomicie wplecione w literacką fikcje. Warsztatowo dobre odpowiadanie (byłoby znakomite, gdyby nie kilka błędów),pozostawiające jednak pewien niedosyt. Dlatego też nieco naciągane 7/10. Jako zaliczka na przyszłą powieść :)

D. Adwentowska „W malinowym chruśniaku” – po nawiązaniu do młodopolskich poetów dostałam nawiązanie do... epigona Młodej Polski! Czy autorzy antologii konsultowali pomysły przed napisaniem tekstów, czy też polska poezja pisarzom grozy jakoś tak automatycznie kojarzy się z grzechem? Wiersz Leśmiana od którego zapożyczono tytuł jest erotykiem, opowiadanie Adwentowskiej natomiast dotyczy obżarstwa... hm :) Opowiadanie napisane brawurowo, lekko i wdzięcznie, na niezbyt chyba wdzięczny temat :) W jednym miejscu autorka przeszarżowała, pisząc o „mentalnych portkach w małżeństwie (...) dziadków” (s. 105). „W malinowym chruśniaku” to tekst prawdziwie wiejski, można by powiedzieć, że to horror folkowy. Groza wchodzi w nim powolutku, wciska się jakoś tak naturalnie w sielankową atmosferę tekstu. Pewnym zarzutem może być prostota opowiadanej historii – tak jak u Borowca jej przekombinowanie. Mnie ta prostota nie przeszkadza, świetnie współgra z tematem i pomysłem. Poza tym Adwentowska pisze lepiej, niż autor „Wszystkich białych dam”. Jej opowiadanie urzeka nastrojem, postaciami, językiem, i zakończeniem. Mocne, szczere i zasłużone 9/10. Najlepszy tekst zbioru!!!!

M. Zychla „Mulo” - Szczerze się przyznam, że o tym, kim jest Marek Zychla dowiedziałam się z notek o autorach. Tekst, który ten autor napisał dla „grzesznej antologii” jest sprawnie napisanym, chociaż dla mnie trochę nie przekonującym opowiadaniem. Zychla umiejętnie stosuje dwie płaszczyzny czasowe: wydarzenia współczesne opisane są w czasie teraźniejszym, retrospekcje w przeszłym. I właśnie wspomnienia z przeszłości narratora podobają mi się bardziej. W opowiadaniu mamy wykorzystany motyw nienawiści rasowej, nieco sentymentalny obraz dzieciństwa w prowincjalnym miasteczku i sztampowy opis nawiedzonej piwnicy obskurnego bloku. Grzech, który miał być przecież tematem przewodnim, schodzi gdzieś na plan dalszy. „Mulo” jest dobry, lecz tylko dobry, a więc o wiele gorszy niż opowiadania Kwiatkowskiej i Adwentowskiej. Tak czy inaczej mocne 6/10.

O. Rot „Między innymi lenistwo” - Autorka od pierwszych stron swojego utworu robi wszystko, aby jego czytelnik nie zapałał zbytnią sympatią do głównego bohatera. Ryzykowny to zabieg, wszak przedstawienie czytelnikowi sympatycznej postaci jest najłatwiejszym sposobem, aby przykuć jego uwagę do tekstu. Pan Ephraim Noel Hope to indywiduum wybitnie antypatyczne. Olga Rot moim zdaniem trochę przesadza, gdy po całej stronnicy niezbyt pochlebnego portretu protagonisty pisze, iż człowiek ten był „patologicznie bierny” (s. 148). Nie ma potrzeby tłumaczyć czytelnikowi oczywistości, naprawdę. Przyznam się szczerze, że ta ekspozycja głównego bohatera wydała mi się przydługawa, a przez to męcząca. Opowiadanie rozkręca się powoli, lecz konsekwentnie. Im dalej, tym ciekawiej, chociaż zakończenie nie zrobiło na mnie większego wrażenia – 5/10.

Jak więc prezentuje się „I odpuść nam nasze winy....” jako całość? Dobrze, w porywach nawet bardzo dobrze. Mamy jedno opowiadanie fatalne (Cieliczko),dwa średnie (Rot, Zychla),trzy dobre (Borowiec, Kwiatkowska, Karbowski) i jedno świetne (Adwentowska). Pisząc o tekstach „średnich” miałam na myśli taką przyzwoitą, rzetelną „średniość”. Mnie te opowiadania nie porwały, aczkolwiek doceniam ich rzetelne wykonanie. Wobec tekstu Borowca mam sporo zarzutów, jednak więcej pochwał. Pozostałe trzy teksty były prawie bez wad, jednak na czoło wysuwa się „W malinowym chruśniaku”. Kilka rzeczy trzeba podkreślić:

PO PIERWSZE -z wyjątkiem pierwszego opowiadania, wybrany przez autora motyw przewodni został potraktowany kreatywnie i nie nachalnie. Trochę też łopatologii widziałam w ostatnim tekście, stąd nieco niska ocena.
PO DRUGIE – cechą charakterystyczną tych opowiadań jest olbrzymia ilość nawiązań aluzji, zabawy motywami nie kojarzonymi ze sztampową literaturą grozy. Momentami było to nawet dość frustrujące. Czytając opowiadania Borowca i Karbowskiego musiałam co chwilę sprawdzać fakty, aby wyłapać wszystkie aluzje.
PO TRZECIE – w żadnym z opowiadań horror nie wydawał się być najważniejszy. Najczęstszej autorzy w sposób oszczędny dozowali makabrę i wątki nadprzyrodzone.
PO CZWARTE – w każdym z autorów, z wyjątkiem Pawła Cieliczko, widzę spory potencjał. To że tekst Zychli czy Rot mnie nie zachwycił, nie znaczy że inne ich teksty mnie nie urzekną. Nawet te dwa opowiadania prezentują wysoki poziom warsztatowy.
PO PIĄTE – oprawa graficzna jest fenomenalna!!!

Z „grzeszną antologią” spędziłam pół soboty i całą noc z soboty na niedzielę. I chociaż weekendy po zapadnięciu zmroku zazwyczaj rezerwuję na inne grzechy niż nieumiarkowanie w czytaniu horrorów, nie żałuję.

• ♡2023
  • Horrory
  • Dark and kind of scary

Dodaj cytat z książki I odpuść nam nasze winy