Coutoo

2015-12-01
48 min.
Maria Mosiewicz-Szrejter
Andreas komiks Plansze Europy

Okładka książki RELAX nr 38 Julian Bohdanowicz, Tomasz Broda, Caza, Maciej Czapiewski, Ryszard Dąbrowski, Caryl Férey, Daniel Gizicki, Alexandro Jodorowsky, Janek Koza, Marcin Lechna, Andreas Martens, Axel Medellín, Tomasz Minkiewicz, Jakub Rebelka, Corentin Rouge, Krzysztof Skiba, Kamil Śmiałkowski, Jerzy Szyłak, Brandon Thomas, Paweł Timofiejuk, Pete Woods
Ocena 8,5
RELAX nr 38 Julian Bohdanowicz,...
Okładka książki RELAX NR 37 Caza, Daniel Gizicki, Alexandro Jodorowsky, Andreas Martens, Jakub Rebelka, Corentin Rouge, Wojciech Stefaniec, Pete Woods
Ocena 7,0
RELAX NR 37 Caza, Daniel Gizick...
Okładka książki RELAX nr 36 Igor Baranko, Frederic Bezian, Nicola Cuti, Maciej Czapiewski, Philippe Foerster, Daniel Gizicki, Carmine Infantino, Alejandro Jodorowsky, Bruce Jones, Mathieu Lauffray, Robert Lichodziejewski, Wilfrid Lupano, Andreas Martens, Corentin Rouge, Claus Scholz, Brandon Thomas, Pete Woods, Bernie Wrightson, Fred le Berre, Yann le Pennetier
Ocena 6,8
RELAX nr 36 Igor Baranko, Frede...
Okładka książki Styks Philippe Foerster, Andreas Martens
Ocena 6,5
Styks Philippe Foerster, ...

Komiksy Andreasa zdecydowanie trzeba czytać co najmniej dwukrotnie. Po pierwszej lekturze "Coutoo" czułem tylko chaos i zagubienie. Przy drugim podejściu przyszło olśnienie i elementy układanki zaczęły wskakiwać na swoje miejsca. Dopiero wtedy zacząłem dostrzegać kunszt misternie skonstruowanej fabuły. Autor niczego w tej kwestii nie ułatwia. czytanie jego komiksów przypomina rozwiązywanie skomplikowanej łamigłówki. Ale jeśli jest się zdeterminowanym aby dotrzeć do sedna - satysfakcja gwarantowana!

Co prawda jest to portal o czytaniu. Czytanie na ogół łączy się ze składaniem literek. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby czytać obrazki. Przecież, to nie nasz pomysł tylko ludków żyjących kilka tysięcy lat temu.
"Coutoo" świetnie się czyta graficznie. Kadr po kadrze. Andreas rozpisuje całą historię w taki sposób, że można zapomnieć o dymkach ;-) Co się jednak tyczy ich zawartosci, to po prostu dobra opowiastka kryminalna.

Przeciętniak niestety: do szybkiego przeczytania i jeszcze szybszego zapomnienia. Raczej nie polecam.

Dodaj cytat z książki Coutoo