Bar dobrych ludzi

Sonia Draga
2009-06-03
2009-06-03
Maciej Potulny
literatura amerykańska autobiografia historia bar mężczyzna dorastanie Maciej Potulny

Poprawia nastrój i przywraca wiarę w ludzi

Poprawia nastrój i przywraca wiarę w ludzi

Są takie książki, które zostają z nami na zawsze. Są takie książki, które wypalają w nas znamię.

Po "Bar dobrych ludzi" JR Moehringera sięgnąłem pierwszy raz w 2011 roku. Ta opowieść pomogła mi w tamtym czasie, ponieważ historia w niej zawarta jest tożsama w wielu miejscach z moimi przeżyciami. Przez wiele lat chciałem sięgnąć po nią ponownie, ale bałem się, że po takim czasie może się okazać, że wyidealizowałem ją w swojej głowie. Bałem się, że ja się zmieniłem i książka okażę się nie taka, jaką pamiętam. Miałem już tak z kilkoma filmami i książkami.
Do ponownego przeczytania zmotywował mnie film, który powstał na jej podstawie i który miałem nieprzyjemność obejrzeć. Nie ma on wiele wspólnego z książką i jest przykładem na to jak można zepsuć genialną historię.

Tak, ponownie mnie oczarowała, zmieszała, żeby na koniec zasmucić, a jednocześnie dać nadzieję.
"Bar dobrych ludzi" można nazwać dziennikami, wspomnieniami, powieścią autobiograficzną, ale to tylko semantyka. To jest po prostu świetna historia. Chociaż nie ma w niej szybkiej akcji, spektakularnych twistów itd. Ale kiedy się ją zacznie, to naprawdę trudno ją odłożyć.
Jest to opowieść o życiu, poszukiwaniu siebie i swojej tożsamości. Braku kontroli nad życiem i odzyskaniu jej.
Wiem, że wiele osób może nie dać rady jej przeczytać. Wymaga ona poświęcenia czasu i odkrywania powoli tej historii. Moehringer stworzył dzieło kompletne i absorbujące. Skłaniające do przemyśleń i zastanowienia się nad własnym życiem. Pozycję dla ludzi z pewnym doświadczeniem życiowym, ale i młodych, którzy mogą dzięki niej uniknąć niektórych kłopotów, jeśli tylko zechcą wyciągnąć z niej wnioski.

Do przeczytania zachęcił mnie nadchodzący film. Spodziewałem się, że będzie ciekawa, ale nie wiedziałem, że aż tak. Będzie jedną z moich ulubionych książek w ogóle. Wspaniale napisana. Dokładnie w takim stylu, jaki preferuję.

Świetnie napisana, wciąga od samego początku, chociaż końcówka trochę przyhamowała. No i nie bardzo rozumiem tytuł. Dzieciństwo spędzone w barze, dorastanie w towarzystwie alkoholików, którzy nie powinni być wzorcami dla młodych, to fakty, które nie są warte pochwały a tym bardziej powielania.

2062

Powieść jest praktycznie niedostępna, może gdzieś w bibliotekach lub na Allegro za jakieś 70 zł...

Ale warto, tym bardziej, że szykuje się ekranizacja, której trailery wyglądają bardzo obiecująco!

Film będzie miał premierę 17 grudnia.

Powieść to pamiętnik trudnego dzieciństwa, pełen emocji różnego rodzaju. Pamiętnik chłopca, którego życie skupione było wokół baru Dickens, w Manhasset na Long Island, w latach 70. i 80. i na początku XXI wieku. Chłopca, który był wychowywany w dysfunkcyjnej rodzinie tylko przez matkę, ale miał to szczęście (?),że mieszkał niedaleko baru, prowadzonego przez jego wujka. Baru, który miał ogromny wpływ na jego życie i stał się jego drugim domem.

Postacie są różnorodne, mega autentyczne, barwne i szczere.

Narracja jest głównym atutem tej powieści, ale nie ma się co dziwić, w końcu to wspomnienia spiasne przez utalentowanego pisarza.

Film będzie miał premierę 17 grudnia.

po tą książkę postanowiłam sięgnąć po tym jak Andre Agassi wspominał o niej w swojej biografii ("Open"); był nią zafascynowany a ja teraz rozumiem dlaczego.. Obaj szukali swojego miejsca w życiu, obaj mieli trudne relacje z ojcem.
Książkę przeczytałam prawie jednym tchem.

Książkę przeczytałam prawie jednym tchem.

Niesamowita książka. O ile rzadko sięgam po autobiografie to tę poleciła mi koleżanka i rzeczywiście - nie zawiodłam się. Autor potrafi pisać na tyle plastycznie, że czułam się jakbym to ja wysłuchiwała historii. Bardzo ciekawa, pełna emocji i - mimo że narratorem jest mężczyzna - i to jego życie głównie poznajemy, to z pewnością jest to książka także i dla kobiet. Nie bez znaczenia jest fakt, ż autor jest laureatem nagrody Pulitzera. Warto przeczytać. naprawdę piękna książka!

Opis zawartości książki jest spłycony, ale opinie innych czytelników zawierają... chyba wszystko, co trzeba.
Jest to powieść (autobiograficzna) twarda i piękna jak męska przyjaźń, o której - między innymi - opowiada autor. Książka wciągała mnie powoli w nurt życia JR... chciałam tu napisać: życia pełnego porażek i (rzadkich) sukcesów - ale to zabrzmiałoby banalnie. Jednak nie zwracajcie uwagi na banały (zwłaszcza na banalny opis na okładce),tylko wejdźcie do "Baru dobrych ludzi". Trudno mi było go opuścić, bardzo trudno, bo gdy już ten powolny wir mnie pochłonął, to każda kolejna strona opowieści była coraz mocniejsza (pewnie podobnie działały drinki serwowane przez Steve'a i wujka Charliego). Polecam.

Czy bar moze zastapic nam dom?

Biorac te ksiazke do rak nie mialam pojecia, ze to ksiazka biograficzna ..szczerze mowiac to dopiero po jej ukonczeniu to do mnie doszlo)

Strasznie ciekawa, taka inna niz te ktore czytalam dotychczas. Zafascynowal mnie „meski swiat“, po raz pierwszy spojrzalam na swiat oczami chlopca, nastolatka i ostatecznie doroslego mezczyzny.
Autor w wspanialy sposob ukazal mi jak bardzo sie roznia sie kobiety od mezczyzn, jakie problemy moga miec chlopcy, jak wazna jest rola ojca w wychowaniu dziecka.
To mardzo madra, surowa i poruszajaca ksiazka

Czy bar moze zastapic nam dom?

Autor w...

Dobra książka, może nie jest najwspanialsza. Przyjemnie się ją czyta.

Dobra książka, może nie jest najwspanialsza. Przyjemnie się ją czyta.

• Literatura amerykańska
  • Biblioteka