Microsoft SQL Server 2014. Optymalizacja zapytań

Okładka książki Microsoft SQL Server 2014. Optymalizacja zapytań
Benjamin Nevarez Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Helion

Mam problem z oceną tej książki. Z jednej strony - jej tytuł i nazwy rozdziałów mocno sugerują, że będzie zupełnie czym innym, niż jest w istocie. Z drugiej - dość dobrze przekazuje wiedzę, którą przekazuję. Nie można również powiedzieć, że jest nieprzydatna ect.
To co w niej mamy, to w 80%: jak dokładnie działają indeksy, szacowanie kardynalności, statystyki, jak się tworzą plany zapytań, oraz (strasznie dużo) jak to wszystko śledzić i profilować. Samej 'optymalizacji zapytań' jest tu tak na prawdę - jak na lekarstwo.
Dziwiło mnie również dosyć sztywny i wybiórczy zakres książki. Często autor stwierdzał sobie, że czymś nie będzie się w tej książce zajmował. Choćby w rozdziale traktującym o hintach w zapytaniach, stwierdził, że nie będzie pisał o hintach związanych z blokowaniem. Dlaczego? Najczęściej się je wszak używa. W ogóle autor nie dotyka takiego aspektu wydajności baz danych, jak locki, poziomy izolacji etc. Dlaczego tak? We wstępie, na odwrocie nie było żadnych sensownych sugestii, że takie rzeczy nie będą poruszane.

Książka zdecydowanie bardziej skierowana do administratorów, a niżeli do programistów.
Tym pierwszym polecam, tym drugim odradzam.
6/10

Polecam każdej osobie zajmującej i zainteresowanej tematyką baz danych!

Polecam każdej osobie zajmującej i zainteresowanej tematyką baz danych!

Dodaj cytat z książki Microsoft SQL Server 2014. Optymalizacja zapytań