Kant. Przełom kopernikański w filozofii

Okładka książki Kant. Przełom kopernikański w filozofii Joan Solé
Okładka książki Kant. Przełom kopernikański w filozofii
Joan Solé Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Odkryj filozofię (tom 3) filozofia, etyka
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Cykl:
Odkryj filozofię (tom 3)
Tytuł oryginału:
Kant. El giro copernicano el sa filosofia
Wydawnictwo:
Hachette Polska
Data wydania:
2018-02-07
Data 1. wyd. pol.:
2018-02-07
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328215870
Tłumacz:
Alicja Paleta, Barbara Sosnowska
Tagi:
kant filozofia
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
115
105

Na półkach:

No cóż, streszczenie pracy tak wielkiego filozofa, słynącego z opasłych tomów oraz własnej, ciężkiej w odbiorze terminologii - nie jest zadaniem łatwym szczególnie w tych ok. 130 stronach.
W wypadku takiego streszczenia wydaje się, że są dwa możliwe wyjścia; albo pracę uprościć by była bardziej zjadliwa jednak mniej informująca tudzież podjąć się wysiłku przedstawienia większości zagadnień kosztem klarowności wywodu.
Autor, moim zdaniem na plus, wybrał te drugą opcję.
W tym tomie dostajemy szczególnie duże zagęszczenie informacji jak na te serie, gdzie każda strona właściwie przedstawia nam nowe pojęcie, nowy rodzaj sądów, inną zasadę czy też schemat.
Jednak sukces został osiągnięty i przy większym skupieniu oraz wysiłku zapamiętywania pojęć zawartych w pracy możemy poznać Kanta - jest to moje odświeżanie sobie Kanta i nie wydaje mi się by jakaś szczególnie istotna kwestia w kantowskiej teorii poznania została pominięta i to jest duży plus.
Również na dużą pochwałę zasługuje wyraźne akcentowanie istotniejszych wątków oraz przełomowych rozwiązań - w takim zagęszczeniu informacji rzeczywiście trudno wymagać od zapoznających się z filozofią czytelników umiejętności rozpoznawania pojęć innowacyjnych a pojęć wtórnych.
Jak już wspomniałem; z pewnością jest cięższa w odbiorze od innych prac z serii jednak nie jest to winą autora a samej materii jaką omawia - biorąc pod uwagę oceny pod tą pracą; jeśli kogokolwiek to krótkie opracowanie zmęczyło to czytanie samego Kanta najpewniej będzie dla niego drogą przez piekło (przecież 40 stron tej książeczki omawia pisane dużo cięższym językiem 700 stron Krytyki + Prolegomeny, która z kolei liczy bodaj 200 stron - to niemal 1000 stron równie gęstego i mniej przystępnego materiału).
Reasumując; praca bardzo dobrze wykonała swoje zadanie i wycisnęła z Kanta tyle ile mogła jak na te skromne 120 stron.
Pozdrawiam z piwnicy

No cóż, streszczenie pracy tak wielkiego filozofa, słynącego z opasłych tomów oraz własnej, ciężkiej w odbiorze terminologii - nie jest zadaniem łatwym szczególnie w tych ok. 130 stronach.
W wypadku takiego streszczenia wydaje się, że są dwa możliwe wyjścia; albo pracę uprościć by była bardziej zjadliwa jednak mniej informująca tudzież podjąć się wysiłku przedstawienia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
541
70

Na półkach: , ,

Wiem jedno, KANT NIE JEST DLA MNIE.

Wiem jedno, KANT NIE JEST DLA MNIE.

Pokaż mimo to

avatar
392
392

Na półkach: ,

Trzeci tom serii podjął próbę przedstawienia czytelnikom Kanta. Czy była to trudna sztuka? Autor przynajmniej dwa razy podkreśla, iż filozofia kantowska jest tak trudna w odbiorze, iż czytanie jego dzieł sprawia wręcz fizyczny ból. Kant pozostaje przy tym jednak jedną z najważniejszych postaci w historii filozofii. Nie o tym jednak powinienem pisać. Ważniejszym aspektem w recenzji jest odpowiedź na pytanie – „Czy autorowi książki udało się przekazać ideały filozofa dobrze?”.

Trudno mi odpowiedzieć jednoznacznie. Jeśli w tekście zachowano obiektywizm, jakakolwiek próba streszczenia doktryn Kanta w stu trzydziestu stronach powinna być uznana za śmieszną. Trzeci tom serii jest zdecydowanie trudniejszy w odbierze od pozostałych dwóch, które ukazały się do tej pory. Przyznam się, że wielu stron po prostu nie zrozumiałem. Nie pomogły też małe słowniczki pojęć, które książka prezentowała nam od czasu do czasu. Było ciężko przez to przebrnąć.

Wyłączając jednak mój brak obycia z filozofią i trudnymi terminami, miałem wrażenie, iż autor nieco pogubił się w tym, co i jak chce przekazać. W poprzednich tomach całość tekstu wydawała mi się dużo spójniejsza – wstęp, rozwinięcie, zakończenie, wszystkie odmierzone co do słowa. Tutaj było inaczej. Jakby twórca najpierw starał się streścić wszystkie możliwe zagadnienia jak najszybciej (obawiając się być może tego, iż przekroczy limit stron w połowie wywodu),a potem okazało się, iż zostało sporo miejsca na zwartość, której już nie ma. O ile środkowe strony książki wypełnione są definicjami i zagadnieniami teoretycznymi z wyjątkowo małą ilością przykładów i wyjaśnień, które uprościłyby sprawę, ostatnie strony wydają się laniem wody.

Pozostaje też kwestia błędów. Seria nie jest ich pozbawiona, jednak w tomie trzecim było ich zdecydowanie za dużo – jakby wydawcy zabrakło czasu bądź ludzi do zrobienia korekty. Pojawiają się więc zwykłe literówki i wyrażenia typu: „w każdym bądź razie”. Podsumowując w ten sposób całość, moja ocena tego tomu wynosi sześć na dziesięć gwiazdek.

Trzeci tom serii podjął próbę przedstawienia czytelnikom Kanta. Czy była to trudna sztuka? Autor przynajmniej dwa razy podkreśla, iż filozofia kantowska jest tak trudna w odbiorze, iż czytanie jego dzieł sprawia wręcz fizyczny ból. Kant pozostaje przy tym jednak jedną z najważniejszych postaci w historii filozofii. Nie o tym jednak powinienem pisać. Ważniejszym aspektem w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    34
  • Przeczytane
    34
  • Posiadam
    19
  • Filozofia
    5
  • Filozofia
    2
  • 2021
    2
  • Teraz czytam
    2
  • 2018
    2
  • Psychologia
    1
  • 🤔 Filozofia - chcę przeczytać
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kant. Przełom kopernikański w filozofii


Podobne książki

Przeczytaj także