Szepty i tajemnice. Tom I

Agnieszka Janiszewska Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Szepty i tajemnice (tom 1) literatura piękna
Novae Res
saga rodzinna literatura obyczajowa XX-lecie międzywojenne
Szepty i tajemnice (tom 1)
literatura piękna
saga rodzinna literatura obyczajowa XX-lecie międzywojenne

Rzadko zdarza mi się dawać 10/10 ale długo myślałam, co mi się w tej książce mogło nie podobać i niczego takiego nie znalazłam. Już dawno żadna książka tak mnie nie urzekła i wzruszyła. Barwne postacie, tak od siebie różne, czasem zabawni, czasem irytujący - jak to ludzie, dla mnie przede wszystkim byli realni. Autorka świetnie odzwierciedliła tło historyczne z gracją...

Urzekająca podróż w początek XX wieku. Pałacowa codzienność miesza się z paryskim światem, w tle kawał przystępnie podanej historii. A tajemnice zaczynają szeptać coraz głośniej.

Bardzo wzruszająca powieść o skomplikowanym i nieprzewidywalnym losie dwóch kobiet i ich rodzin.Cudna saga,która bardzo wzrusza .

Trochę długo się rozkręca ale ogólnie in plus :-)

Na początku wydawało mi się, że będzie to tkliwe romansidło. Ale w miarę czytania zmieniłam zdanie; romans jak najbardziej, ale w tle dużo faktów historycznych z epoki, przystępnie podanych. Czyli przyjemne z pożytecznym i wciągające!

Jestem zagorzałą fanką książek tej autorki.Przeczytałam wszystkie."Szepty i tajemnice" (cz.I) opowiada historię dwóch sióstr: Ali (wychowanej w Paryżu,bez rodziców) oraz Basi (mieszkającej w majątku ziemskim w Zaborowie) oraz zawiłych losów ich rodzin.Wszystko dzieje się w latach dwudziestych XX wieku w Zaborowie,Paryżu i Warszawie. Powieść klimatem przypomina mi "Nad...

Piękna powieść .. to była przyjemność

Pewnie się zdziwicie, ale w szkole średniej bardzo lubiłam czytać te znienawidzone przez uczniów wielotomowe pozytywistycznie i młodopolskie sagi rodzinne, takie jak "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej czy "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej. Poświeciłam im nawet swoją maturalną prezentację, a potem poszukiwałam innych im podobnych publikacji. Niestety, ich współczesne następczynie...

Akcja pierwszej część serii Szepty i tajemnice przypada na początek XX wieku a kończy się z końcem I wojny światowej. Poplątane losy rodziny, której członkowie mieszkają w Polsce i Francji. Alicja i Basia to przyrodnie siostry. Jedna wolna, żywiołowa i wyzwolona kobieta, druga większość życia spędza na wsi pomagając matce prowadzić rodzinną posiadłość.
Czasami wystarczy...

Ta książka urzekła mnie tak samo jak "Aleja starych topoli". Wciągnęły mnie koleje losów rodziny Matzerów. Początkowo ich skomplikowane relacje i tajemnice a później czas I Wojny Światowej. Gdzie w końcu każdy marzył już tylko o przeżyciu swoim i bliskich. Gorąco polecam!

Dyskusje

• 2019