Piętno von Becków

Okładka książki Piętno von Becków
Joanna Jax Wydawnictwo: Videograf Cykl: Dziedzictwo von Becków (tom 2) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Dziedzictwo von Becków (tom 2)
Videograf
2016-03-15
2016-03-15

Większość kontynuacji jest słabszych od pierwszej części i tak mamy w tym przypadku. W "Piętnie von Becków" znajdziemy niemal wszystko - wątek historyczny, romans, kryminał, sensację i erotyk (czasem miałam wrażenie, że bohaterowie wpadali do siebie na seks jak na kawę). No i wszyscy zostali tak ładnie usprawiedliwieni za swoje uczynki. Pomysł na historię dobry, styl przyswajalny, historia wciąga, ale ma się pewien niedosyt, że można było pewne wątki pominąć, a inne bardziej rozbudować.

Jak każda książka tej pisarki dobra a nawet bardzo dobra,ci którzy nie lubili historii mogą też odrobić jej zaległości

Na półkach: , , , , ,

Słabsza niż pierwszy tom, mimo to nadal wciągająca. Przesłuchałam ją w formie audiobooka. Jedynym minusem była sama lektorka, czytająca dość często kwestie wypowiadane przez kobiety jęczącym i męczącym głosem.

Tyle lat czekałam by przeczytać kontynuację sagi von Becków - na początku ciężko mi było ją zdobyć, a gdy już mi się udało książka leżała odłogiem na półce prawie 1,5 roku… wiedziałam, że nie tknę jej bez powtórzenia sobie pierwszej części i w tym miesiącu mogę powiedzieć, że zakończyłam tę podróż.

Kontynuacja tak inna od pierwszej części. A równocześnie tak zaskakująca i trzymająca w napięciu.

Prawnuczka Wernera von Becka i Marii Kunis chce prześledzić dzieje swojej rodziny sięgając w najgłębsze zakamarki historii sądząc, że tragicznych losów jej rodziny i spoczywającym nad nią fatum może doszukać się tylko u źródła - w kraju przodków. Los stawia na jej drodze poszukiwacza pamiątek III rzeszy oraz spadkobiercę żydowskich jubilerów.
Totalna mieszanka wybuchowa! W książce przeskakujemy między czasami obecnymi a czasami wojny. Poznajemy historię von Becków z innej perspektywy, poznajemy nowych bohaterów, którzy niezmiennie są połączeni z tytułowym rodem. Wielowątkowość tej sagi to wspaniały atut, który daje nam akcje, relacje, kolejne tragedie, mnóstwo tajemnic do rozwiązania, ale nie zapomina także o porywach serca.

Nie ukrywam, że widziałabym ekranizację tej sagi… gdzie pierwsza część byłaby bardzo nostalgiczna tak druga zapewniłaby wrażeń jak na kolejce górskiej!

Kontynuacja tak inna od pierwszej części. A równocześnie tak zaskakująca i...

Joanna Jax bez wątpienia ma dobre 'pióro'. Napisane przez nią książki czyta się szybko, na jednym wdechu. Sięgnęłam po "Piętno von Becków", bo potrzebowałam lekkiej lektury na pierwszy dzień nowego roku, a miałam jeszcze w pamięci pierwszy tom tej sagi. I nie zawiodłam się. Druga część sagi o von Beckach opisuje z jednej strony współczesne losy potomków Wagnera i Petera, a także sporo retrospekcji z czasów wojennych i powojennych. Choć - muszę to napisać - fabuła tym razem była mocno naciągana, mało - moim zdaniem - wiarygodna i to mnie trochę uwierało :)

'' Tragedia trwa chwilę, reszta to twoje dzieło ''

Drugi tom, rodu von Becków, Joanny Jax, ( wydawnictwo: Videograf ), to nic innego jak drążenie, szukanie, grzebanie w przeszłości, która uśpiona, pokryta kurzem, zostaje obudzona z wszelkimi demonami. Tym razem poznamy młodą prawnuczkę Wernera von Becka - Julię Kunis, która postanowiła prześledzić dzieje rodziny, odkupiwszy teczkę z dokumentami, mapami, pamiątkami rodu, udaje się do historyka Marty Landowskiej, która pomaga jej odkryć tajemnicę rodziny. Wychodzi na jaw iż kobieta również jest spokrewniona rodziną jubilerów która podczas wojny zajmowała się obróbką kamieni szlachetnych. Na drodze poszukiwań pojawił się Dawid Halpern, także Tom Anders, którzy śledzą Julkę mając każdy z nich na celu dojście do prawdy, jeden z nich pragnął na życzenie wujka odkryć kim był ów człowiek na wózku inwalidzkim, pokazanym w ; Gazecie Warszawskiej ; na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej, rozpoznano go jako poszukiwanego nazistę, drugiemu zależało na odkryciu gdzie zostały pochowane drogocenne pamiątki III Rzeszy. Kiedy trójka napotyka się przypadkiem, postanawiają działać - pomimo wspólnej niechęci, odkrywają losy Petera Von Becka, który pomimo iż był alkoholikiem, degeneratem, obibokiem, w czasie wojny utrzymywany z pieniędzy ojca, łudzący się że piękna Rita w końcu go zauważy, próbując przekupić ją wiarą w posiadanie klejnotów. Niestety ta po raz kolejny została jakby potraktowana z buta, widząc młodą gosposię, na usługach kochanka, do tego Polkę, stanęła w ręcz na rzęsach by Kornelię wysłać do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, w którym nota bene Rita pracowała przy doktorze Mengele. Okłamując Petera, że dziewczyna znalazła inna, lepszą pracę, staje u jego boku, węsząc w tym skarb. Niestety Kornelia przeżywa obozową gehennę, tam rodzi synka Petera, tam aby malec uniknął głodowej śmierci, topienia w beczce, wstrzykuje mu truciznę, patrząc także na dopiero co odnalezioną matkę, na jej śmierć, na własny los który jej nie szczędził, tam także przypadkiem odkrywa że jej była miłość - Michał - pracując na zlecenie Niemców, któregoś dnia , odbija dziewczynę, wywozi, a ta zostaje mu żoną, matką, babcią Marty Landowskiej. Dowiemy się kim Byli bracia Izaak i Ariel, co miał wspólnego Himmler z rodziną von Becków. Im bardziej Julia zagłębia się w sprawy, im bardziej węszy, tym wkracza na niebezpieczną ścieżkę, która jest bliska tragedii. Czy odkryta prawda będzie stanowić o wielu odpowiedziach, przyniesie ulgę, ukojenie, czy naświetli wiele nie wyjaśnionych spraw, które ujrzą światło dzienne? Czy lepiej było zostawić dawno pogrzebane tajemnice, słusznie twierdząc że czego oczy nie widzą, sercu nie żal. A przecież nie od dziś wiadomo że ciekawość to pierwszy stopień do piekła, bo co nam da ta wiedza, rozgrzebie stare rany, postawi nas przed faktem dokonanym, przed sytuacją z której nie ma odwrotu, bo mając świadomość że osoba nam bliska, jeśli nie najbliższa - był nazistą, czy zmieni to nasz punkt widzenia ? Czy zmieni nasze uczucia, wartości w stosunku do człowieka? przestaniemy go kochać, szanować, uważać za człowieka, wiedząc i będąc w pełni świadomi że przez ręce przelała się niewinna ludzka krew. A ile było takich wnuków którzy święcie wierzyli że ich dziadki to tacy spokojni, dobrzy i uczciwi ludzie. Więc po co drążyć, wkręcać się, doszukiwać, może niewiedza staje się usprawiedliwieniem przed wiedzą, bo śpi się spokojnie, i patrzy w oczy.

Wzruszająca powieść która porusza wiele spraw, tolerancji jaka panowała podczas wojny, ukrywania tożsamości, naiwnej wiary w dobro drugiego człowieka, snobizmu, zemsty, intryg, a wszędzie jak zawsze towarzyszy zapach pieniądza, klejnotów, władzy. Pięknie opisana, wielowątkowość która mimo iż na pierwszy rzut oka nie połączona faktami z bohaterami, na końcu tworzy spójność, sfabularyzowana historia tworzy barwny obraz wojennej zawieruchy, z czym przyszło walczyć, czego unikać, z jakimi heroizmami spotykali się bohaterowie i tylko żal, że opowieść powstała z fikcji literackiej. Wciągająca, pełna napięcia, emocji przy których ciężko było usiedzieć, na listopadowe słoty, polecam jak najbardziej.

'' Tragedia trwa chwilę, reszta to twoje dzieło ''

Nie ukrywam, że lubię książki Jax, ale nie ukrywam też, że nie jest to lektura najwyższych lotów. Historia bardzo wciągająca, może nawet drugi tom lepszy od pierwszego, choć ilość imion przytłacza (bohaterowie z pierwszego tomu mają teraz wnuki i prawnuki). Utrzymuję opinię, że Jax pisze też rzemieślniczo - mnogość szczegółowych scen miłosnych (z łechtaczką, penisem, palcówką itp) mnie nie podchodzi do gustu, ale spodziewam się, że przyciągnie to wielu innych czytelników.

Jak dla mnie dużo słabsza niż pierwsza część. Nie polubiłam żadnego z bohaterów niestety. Książkę przeczytałam tylko po to by wyrobić sobie zdanie bardziej obiektywne. Nie podobała mi się choć czyta się bardzo szybko.

II tom " Dziedzictwa von Becków ". Dalsze losy bohaterów sagi rodzinnej i tak samo pogmatwane jak wcześniej. Ciekawie napisana i jak zwykle poruszająca, polecam.

Dla tych, którzy przeczytali jedynie "Dziedzictwo von Becków" będzie trudno w to uwierzyć - ale tak Piętno jest jeszcze lepsze! Absolutnie hitowa powieść: kryminał, romans, rozczarowanie, sensacja... ech, naprawdę warto przeczytać!

Joanna Jax Piętno von Becków Zobacz więcej
Joanna Jax Piętno von Becków Zobacz więcej