Pyrrus król Epiru

historia
Spes
1996-01-01
1996-01-01
Historia Starożytność Okres hellenistyczny Epir Pyrrus Republika Rzymska Benewent

Na półkach: , , , , , ,

Popularnonaukowa, licząca ok. 150 stron praca "Pyrrus król Epiru" trochę mnie zawiodła. Sięgnąłem po nią po to, żeby sprawdzić, co Autor zmienił, a co zostawił w swojej nowej książce "Wojna Pyrrusa z Rzymem i Kartaginą". Cóż, mam nadzieję, że "Wojna Pyrrusa..." mocno się różni od niniejszej publikacji. Książka ma charakter popularny, ale w tym przypadku popularność ogranicza się do niewstawiania przypisów oraz dziwacznych, kolokwialnych wstawek odautorskich. Dużo jest też w książce błędów językowych, a styl Autora pełen wyrażeń nietypowych. Muszę więc stwierdzić, że "Pyrrus król Epiru" przegrywa zdecydowanie z "Benewentem 275 p.n.e." Krzysztofa Kęcieka. Ta druga pozycja jest pod każdym względem lepsza. Przy tym, obie prezentują podobną: antyrzymską i "demitologizującą" postać Pyrrusa optykę. Przede wszystkim książka Chrzanowskiego jest trochę zbyt krótka, zabrakło w niej szczegółowej analizy zagadnień, zwłaszcza w kwestii wojskowości. W sumie nie polecam i mam nadzieję, że nowa, tegoroczna praca tegoż Autora poświęcona Pyrrusowi jest lepsza.

Tomasz Babnis

• Rzym i świat rzymski