rozwiń zwiń

Deutsch Aktuell, 72/2015 (wrzesień/październik)

Okładka książki Deutsch Aktuell, 72/2015 (wrzesień/październik)
Redakcja magazynu Deutsch Aktuell Wydawnictwo: Colorful Media Seria: Deutsch Aktuell czasopisma
40 str. 40 min.
Data 1. wydania:
2015-09-01
40 min.
niemiecki
Deutsch Aktuell język niemiecki nauka dwumiesięcznik

Czas na naukę języka niemieckiego z nowym numerem dwumiesięcznika Deutsch Aktuell. Co ciekawego znalazłam w tym wydaniu? Zapraszam do lektury.

W pierwszym dziale In der Kürze liegt die Würze zainteresowała mnie szczególnie informacja na temat targów książki w Niemczech, jednych z największych na świecie. Z ciekawością przeczytałam także o nietypowym kasku motocyklowym z drukarki 3D.

W dalszej części magazyn tradycyjnie wita czytelnika krótkimi informacjami na temat nowości w kategorii Film/Buch/CD, a także kalendarzem najważniejszych wydarzeń, które odbywają się na terenie Niemiec w miesiącach wrzesień / październik. Jednym z nich jest popularny Octoberfest. Fani U2 z pewnością ucieszą się na wieść o planowanym koncercie zespołu.

Artykuł „Mobil ohne Auto” z działu Umweltschutz to garść informacji na temat światowego dnia bez samochodu i sposobu obchodzenia go w Niemczech. To nie tylko kwestia zwrócenia uwagi na problem, lecz stanowi także zachętę do wprowadzenia zmian, chociażby niewielkich. Każdy nawet drobny krok w tym kierunku jest istotny.

Z ciekawością zajrzałam do działu Leute, w którym zapoznałam się z artykułem dotyczącym lubianej przeze mnie aktorki Angeliny Jolie. Z tekstu „Angelina Jolie – radikaler Kampf gegen Krebs” dowiedziałam się więcej na temat ostatnich bardzo istotnych zmian w jej życiu związanych z zapobieganiem zachorowaniu na raka. Jej postawa wzbudza podziw. Nie każdy byłby w stanie podjąć tak radykalne środki. Artykuł dotyka ważnego tematu i dostarcza wielu informacji. Wyjaśnia także, dlaczego w ostatnim czasie ponownie wiele mówi się na temat aktorki.

W dziale Gesellschaft zainteresował mnie artykuł „Meine Sommerferien-Eindrücke“. Znajdują się w nim cztery opowieści będące wspomnieniami różnych osób z ostatnio spędzonych wakacji. To wskazanie interesujących możliwości na spędzenie wolnego czasu.

Z kolei w dziale Sprache, w artykule „E-Mails korrekt schreiben” znajdziecie wiele przydatnych wskazówek dotyczących poprawnego opracowywania e-maili. Warto poznać oficjalne formy zwracania się do odbiorcy oraz porady dotyczące sposobów opracowywania korespondencji, jej zwięzłości i formy tak, aby w przyszłości popełniać mniej błędów i być właściwie zrozumianym.

Następny artykuł „Schweizer Sprachenvielfalt in Gefahr” z tego działu to podróż w alpejski, piękny krajobraz Szwajcarii - miejsca zróżnicowanego pod kątem językowym.

Na zakończenie wspomnę jeszcze o artykule „Heidelberg – eine Stadt zum Verlieben” z działu Reise. Dotyczy pięknego i malowniczego miasta w Niemczech, które warto odwiedzić. To miasto otoczone masywami górskimi, usiane pięknymi miejscami i wieloma zabytkami. Zdecydowanie przyciąga uwagę.

Dwumiesięcznik „Deutsch Aktuell 72/2015” po raz kolejny skutecznie zajął mój czas i dostarczył wielu informacji oraz przydatnych słówek do nauki języka niemieckiego. Część słówek tłumaczonych pod poszczególnymi artykułami zostało zapisanych także w transkrypcji fonetycznej, by ułatwić naukę ich wymowy. Każdy znajdzie coś dla siebie wśród tekstów o różnorodnej tematyce. Połowa z nich została przygotowana w formacie mp3, a słówka do nauki języka w pliku pdf. Możecie je pobrać ze strony internetowej czasopisma.

Dodaj cytat z książki Deutsch Aktuell, 72/2015 (wrzesień/październik)