Amelia

literatura obyczajowa, romans
Filia
2015-11-04
2015-11-04

Kupiona dawno temu, bo bardzo miałam na nią ochotę, jednak wciąż - mimo różnych założeń - nie mogłam jakoś wcisnąć jej w grafik. A szkoda, bo to świetny relaks, lekka i przyjemna bajka.

Jest maj. W miasteczku Zabajka koło Tucholi w jednej z kamieniczek przy rynku budzi się Amelia. Choć tak naprawdę nie jest pewna czy to jej prawdziwe imię. Dom dostała od tajemniczego T. o czym dowiedziała się z listu. Jest zagubiona, nic nie pamięta, bowiem doznała urazu głowy i ma amnezję.

Wśród sosnowych lasów i jezior dziewczyna odnajduje prawdziwą przyjaźń, stawia czoło przeciwnościom losu, stara się przypomnieć sobie kim jest, ale musi się zmierzyć się też z zagadkową przeszłością. Jedyne co jej pamięć zachowała to przepisy na słodkości, z czego bohaterka skrzętnie korzysta.
Czy uda jej się odzyskać pamięć? Czy dowie się kim jest T.? A kto przyczynił się do jej wypadku? Co zdarzyło się tamtej nocy?

Amelia jest jak wróżka z bajek. Kocha świat i życie, jest pozytywnie do niego nastawiona, ma dobre serce, jest pogodna i spontaniczna. Mówi o sobie, że jest drimerką - spełnia swoje i innych marzenia jednocześnie nie poddając się z byle powodu.
Szkoda że wśród nas nie ma więcej takich ludzi...

"Amelia" to nie tylko problemy głównej bohaterki z pamięcią, ale też traumatyczna przeszłość innych postaci, która ogromnie wpływa na ich teraźniejszość. Choć można przypuszczać, że wiele wątków skończy się dobrze, to jednak nie mamy pewności które i co dla kogo będzie można określić mianem pozytywu.

W małym miasteczku kryją się małe tajemnice, później wkracza Amelia, za nią wielki świat i życie spokojnej prowincji nieco się zmienia... Fajna ta bajka, choć nie zawsze realna, zbyt wiele w niej zbiegów okoliczności, przypadków a na koniec nieco dramatyzmu, ale odpoczęłam podczas lektury.

Podsumowując - "Amelia" to historia o zagubionych wspomnieniach albo tych najtrudniejszych, o nadziei, wyrzutach sumienia, wdzięczności, dobrym sercu, misjach humanitarnych, prawdzie, przyjaźni i miłości. Opowieść o tym, że trzeba się odważyć na pierwszy krok a najważniejsze w życiu jest nie miejsce, ale ludzie. Przyjemna, lekka, do śmiechu i do łez książka, która zawiera wiele prawd o człowieku.

,,Amelia" to powieść nie bez wad, jednak dająca nadzieję, że wszystko może się zmienić, nasze marzenia mogą się spełnić, niewielkim nakładem pracy, jeśli tylko zechcemy zmienić coś w tym kierunku. Niemal wszyscy bohaterowie z czymś się zmagają. Myślę, że tych nieszczęść było nieco za dużo, choć wiadomo jakie jest życie. Każdy z nas może mieć jakieś tajemnice przeszłości.

Szybko czytająca się książka,ale niestety nie zachwyciła mnie historia Amelii,wręcz trochę nudna .

Przyjemna, szybko się czytało, ale "zbyt lekka", trochę infantylna

Przyjemna, szybko się czytało, ale "zbyt lekka", trochę infantylna

Bardzo ciekawe wątki i fabuła. Odejmuję gwiazdki za powtórzenie treści z pierwszej części książki "Kawiarenka pod Różą", która się ciągnie przez pierwszych 9 rozdziałów.

Książka ciekawa, wielowątkowa, choć nieco zbyt wiele się dzieje, jak na mój gust. Słodka jak czekolada, w sam raz na takie niespokojne dni jak teraz.

Piękna,magiczna historia dziewczyny, która straciła pamięć od uderzenia w głowę. Pomimo tego że jest sama wśród obcych mieszczan Zabajki, radosna aura jej nie odpuszcza. Poznaje kilka bratnich dusz i wypełnia swoją misje. Jest drimerką. Chce spełnić marzenia przyjaciół oraz ludzi którzy nie darzyli jej sympatią. Jednak Amelia jest tak dobrą, radosną osobą, że wszystko się jej udaje. Nawet jak życie daje jej przeszkody to i tak z pomocą przyjaciół je pokonuje. Otwiera wymarzoną kawiarenke, zaczyna przypominać swoją przeszłość a nawet odnajduje siostre. Najważniejsze że odnajduje miłość. Dla Amelii teraz najważniejsza jest przyszłość w Zabajce wraz z przyjaciółmi niż poznawanie trudnej i smutnej przeszłości.

Kolejne spotkanie z autorką udane. Słodka opowieść. Polecam

Kolejne spotkanie z autorką udane. Słodka opowieść. Polecam

Kategoria: infantylna bajka dla dorosłych. Niestety autorka sama się przestraszyła i na koniec postanowiła sięgnac po dramat. Wykonanie: ktoś nie odrobił tutaj lekcji i brakuje podstawowej wiedzy w poruszanej tematyce. Ale to bajka wiec moze realizm nie jest wskazany? Tylko w jakim celu wysłano bohatera do Afganistanu? Styl: bajkowo-marzycielski i jest to jedyna zaleta tej ksiazki. Bardzo nieudane naśladownictwo "Czekolady". Zabraklo klimatu i konsekwencji w prowadzeniu akcji.

To druga część ...Wspaniała nie nudna i łzy wzruszenia poleciały . Pierwszą polecam jedynie aby przepisy sobie wybrać :) gdyż w drugiej części jest pierwsza część)
:) Polecam

:) Polecam