Tajemnice umysłów zwierząt: ewolucja, zachowanie i procesy poznawcze

Okładka książki Tajemnice umysłów zwierząt: ewolucja, zachowanie i procesy poznawcze Clive D. L. Wynne
Clive D. L. Wynne Wydawnictwo: COAPE Polska popularnonaukowa
popularnonaukowa
Animal Cognition
COAPE Polska
2015-06-08
2015-06-08
Beata Leszczyńska, Piotr Leszczyński, Andrzej Kłosiński
zwierzęta etologia umysł świadomość psychologia komunikacja język

Bardzo dobra, choć niełatwa książka opisująca zagadnienia z zakresu etologii i tzw. psychologii porównawczej zwierząt, ale nie jest ona przeznaczona dla szerokiego grona czytelników. Aby ją zgłębić i w pełni docenić nakład pracy autorów należy posiadać przynajmniej podstawowe wiadomości z zakresu psychologii, behawioryzmu, anatomii, czy fizjologii.
Autorzy niebezkrytycznie opierają się na wielu różnorodnych badaniach naukowych, podkreślając jednocześnie fakt, jak ważna jest ich metodyka oraz interpretacja (często różni badacze wyciągają diametralnie odmienne wnioski na podstawie tych samych obserwacji!). Czasami jest tak, że w wyniku dobrze zaplanowanego eksperymentu zamiast klarownych odpowiedzi dostrzegamy jeszcze więcej pytań.
Każdy rozdział podsumowują interesujące wnioski, prowokujące do dalszego zgłębiania literatury, czy chociażby uważnego obserwowania zachowań prezentowanych przez nasze domowe zwierzaki. Wskazanych jest sporo źródeł - internetowych i klasycznych (niestety tylko w języku angielskim).
Jeśli chcemy zagłębić się w fascynujący świat zwierząt zamieszkujących naszą planetę i samemu sobie odpowiedzieć na pytania czy posiadają one samoświadomość, jak porozumiewają się, w jaki sposób i co zapamiętują, co to jest kompas słoneczny i wiele, wiele innych, to polecam uważne przeczytanie tej pozycji, warto!

Autorzy niebezkrytycznie...

Bardzo ciężka do czytania książka – nie ze względu na język, a na treść. Powinny po nią sięgnąć osoby, które mają duszę naukowca, są totalnie zafascynowane psychologią (zwłaszcza tytułowymi zagadnieniami) oraz uwielbiają przeprowadzanie badań naukowych i szczegółowe analizowanie ich wyników (bo na tym w całości opiera się ta książka). Pozostałym osobom, nie pasującym do tego opisu… odradzam. Ja męczyłam tę książkę przez wiele długich miesięcy zastanawiając się, czy w ogóle dotrwam do końca. Były takie fragmenty i takie rozdziały, które naprawdę mnie zainteresowały i wciągnęły, nie było ich jednak dużo. Dla mnie ta książka jest zbyt ciężka, zbyt naukowa i czytałam ją praktycznie na siłę, bez przyjemności.

I nie mówię wcale, że jest zła. Cechuje ją czysty profesjonalizm. Autorzy naprawdę wykonali kawał dobrej roboty. Dodatkowo na końcu każdego rozdziału znajdziemy wnioski oraz polecane źródła internetowe i literaturę (niestety po angielsku). Ta książka będzie rewelacyjna, ale dla specyficznej grupy czytelników, nie dla wszystkich.

• Zwierzęta
  • Przyroda
  • Do kupienia
  • Chcę kupić
  • Chcem

Dodaj cytat z książki Tajemnice umysłów zwierząt: ewolucja, zachowanie i procesy poznawcze