Wszystko za Everest

1998-01-01
Data 1. wydania:
2011-07-01
Krystyna Palmowska
wszystko za everest jon krakauer góry wspinaczka podróż przygoda alpinizm alpinista himalaizm himalaista Himalaje Everest

Oficjalne recenzje i

Za wszelką cenę zdobyć i… umrzeć?

Link do recenzji

5748 653 406

Jak dla mnie książka napisana dobrze, chociaż ze śledzenia wątków internetowych dowiedziałam się, że relacje o tej właśnie wyprawie są zaskajująco różne w zależności od tego, kto je relacjonuje. Czy więc postawione w książce tezy są prawdziwe - nie wiem. Szkoda, ze to środowisko jest tak poróżnione.

Krakauer pisze świetnie nawet jeśli pisze tylko o wchodzeniu pod górę. Świetnie się czyta, łatwo i z przyjemnością nawet jeśli nie jest się oddanym fanem wspinaczki wysokogórskiej.

Zrobiła na mnie ogromne wrażenie! Świetnie napisane świadectwo tamtej wyprawy i wydarzeń.

Historia wysokich lotów, górski klimat, opowieść o walce człowieka z przeciwnościami losu. Polecam wszystkim tym którzy nie oglądali filmu jak i tym którzy oglądali tutaj każdy znajdzie coś dla siebie - sugeruje jednak przerwę między filmem a książką.
Książka jest jedną z tych dzięki której możemy się zainspirować do czynienia wielkich rzeczy, jednak nie w taki cukierkowy sposób że wszystko będzie dobrze. Nie, życie takie nie jest i ta książka właśnie opisuje prawdziwe życie, prawdziwe emocje. Może są to odczucia obce dla normalnych ludzi jednak są ludzkie, prawdziwe i namacalne.
Dziękuję za tą opowieść.

filmowa opowieść; po przeczytaniu "Wspinaczki" mogąca mieć przekłamania w relacjonowaniu wydarzeń

Świetna książka opisująca komercyjną wyprawę, jedną z najbardziej chyba opisawanych w mediach zakończoną tragicznie. Ważna z uwagi na coraz to większą "modę" na komercyjne wyprawy ekstremalne. Pokazuje, że niemożliwe jest możliwe, a także, że brak pokory niesie swoje konsekwencje, a człowiek jest tylko częścią natury, i to nie naważniejszą, i nie decydującą.

Matko jakie to było dobre! Pierwszy mój reportaż jak i książka górska, ale coś czuje, że nie ostatnia. Szczerze polecam :)

Na półkach: , , , ,

Cóż to jest za książka!

Długo broniłem, się przed przeczytaniem świadectwa Krakauera z wydarzeń z i spod Everestu z 1996. Po części dlatego, iż nasłuchałem się i naczytałem opinii innych (a, że Krakauer krytykuje innych a siebie wybiela, to że nie zostawił suchej Nitki na Anatoliju itp), po części dlatego, iż wśród książek o tematyce Himalajskiej, co rusz pojawiały się inne, świeższe pozycje.

Kiedy jednak sięgnąłem po książkę, nie sposób nie zgodzić się z faktem, z którym raczej nikt nie polemizuje - Krakauer stworzył książkę rewelacyjną, jeżeli nie wręcz wybitną. Sposób w jaki relacjonuje wydarzenia jest nie tylko wciągający, ale i (przynajmniej tak się wydaje) bardzo rzetelny. To także, menedżerskie studium przypadku (case study) jak NIE organizować pracy zespołu i jak przygotować się na różne niebezpieczne scenariusze.

Wracając do kontrowersji, możliwe że wmyśl zasłyszanych opinii, spodziewałem się polaryzującej walki z faktami i starcia narracji miedzy Krakauerem a resztą świata. Tym bardziej się zaskoczyłem, iż Krakauer de facto nikogo nie oczernia, ani tak naprawdę nie wytyka jako winnych (poza Hallem i Fischerem jako organizatorów wypraw - z czym trudno się dziwić; oraz Szerpą z zespołu Fischera). Mam też wrażenie, że dużą część (choć nie wszystkie - za co dziękujemy tłumaczce) własnych błędów i uchybień przyjmuje i sam wyszczególnia.

10/10, w najgorszym wypadku 9/10 -> szczerze nie rozumiem ocen niższych ;)

Cóż to jest za książka!

Nie wspinam się, ale po mniejszych górach pochodzić bardzo lubię. Początek książki, który jest wprowadzeniem w historię Everestu i opisem dochodzenia ekipy do Bazy, zachwycił mnie i obudził chęć zobaczenia tych miejsc osobiście. Jednakże, to co znajduje się nad Bazą, czyli Icefall, Kocioł Zachodni i reszta miejsc aż do samego szczytu, to jest po prostu kosmos. Byłam przerażona Lodospadem, tym, że cały czas jest w ruchu i że przed atakiem na szczyt muszą go przebyć tyle razy! Tym, że ci alpiniści, jakkolwiek doświadczeni by nie byli, mogą zginąć w każdym momencie, bo deska śnieżna, bo lawina, bo szczelina, bo choroba wysokościowa etc. i wchodzenie na Everest jest właściwie ciągłym ryzykowaniem życia. Niesamowity zapis zmagania się z żywiołem, z Górą, ze słabościami. Z drugiej strony czuję obrzydzenie do autora za jego zachowanie, ale potrafię docenić, że opisał te zdarzenia w taki sposób, bym jednak mogła go oceniać. A może nie miał wyboru i musiał to tak opisać? Przeczytam jeszcze raz, żeby wyrobić sobie zdanie, a później zapewne kolejny raz i kolejny, bo książka wywarła na mnie oszałamiające wrażenie, z płaczem włącznie.

Zupelnie nieslusznie odkladalam przeczytanie tej ksiazki. Potrzebowalam kilku lat, ale wiedzialam, ze przeczytam i, ze to bedzie bardzo dobre. Nieczesto siegam po non fiction, poniewaz nie zawsze potrafie udzwignac ciezar emocjonalny tej lektury.
Ksiazke Krakauera czytalabym jednym tchem (tak dobrze jest napisana) gdyby nie zycie, ktore domagalo sie mojej obecnosci kiedy ja myslami bylam tam. Nadal tam jestem i chyba za szybko nie uda mi sie wrocic i zapomniec o historii, ktora wydarzyla sie niemal 30 lat temu.
Polecam wszystkim osobom, ktore jak ja lubia gory i tym, ktorzy chcieliby dowiedziec sie jak to jest w Himalajach.